Prace interwencyjne jako jedna z atrakcyjniejszych form wsparcia urzędu pracy…
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-23
czyli, nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Większość społeczeństwa prace interwencyjne kojarzy z ciężką pracą fizyczną . Proponując na infolinii prace interwencyjne, jako jedną z form wsparcia, na ogół w odpowiedzi słyszymy: „nie chcę kopać rowów”, „nie dziękuję, praca na drodze mnie nie interesuje”. Skojarzenie tej formy wsparcia wyłącznie z pracą fizyczną jest jednak błędne.
Prace interwencyjne można wykonywać na dowolnym stanowisku pracy, zarówno w ramach pracy fizycznej jak też umysłowej. W większości przypadków wydawane są jednak skierowania do drugiego rodzaju prac.
Profity płynące z zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych
Korzystając z tej formy wsparcia, możesz być pewny, że pracodawca, do którego zostaniesz skierowany, podpisze z Tobą umowę o pracę. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje wynagrodzenie nie będzie niższe niż minimalna krajowa, a zwolnienie lekarskie będzie płatne. Proporcjonalnie do okresu zawartej umowy zostanie wyliczony urlop wypoczynkowy – oczywiście płatny. Umowa zapewni również prawo do ochrony niektórych grup pracowniczych, np. kobieta zachodząc w ciążę, nie musi obawiać się zwolnienia i utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Reasumując, zatrudnienie w ramach wsparcia w postaci prac interwencyjnych daje Ci te same prawa, co pracownikom podpisującym umowę – bo jesteś jednym z nich, z tym wyjątkiem, że pracodawca otrzymuje finansowe wsparcie za zatrudnienie Ciebie.
Na jaki okres
W ramach prac interwencyjnych możesz zyskać zatrudnienie na kilka lub kilkanaście miesięcy. Minimalny okres zatrudnienia to 6 miesięcy, maksymalny - 18 miesięcy, a w przypadku osób po 50. roku życia umowa może zostać zawarta na 4 lata. Dodatkowo po upływie okresu wskazanego w umowie z urzędem pracy – okresu, za który przysługuje refundacja, pracodawca zobowiązany jest do dalszego utrzymania zatrudnienia przez kilka miesięcy.
Jeśli jesteś zainteresowany tą formą wsparcia, upewnij się, czy Twój profil pomocy i indywidualny plan działania ją zawierają oraz czy urząd posiada środki, a następnie poszukaj pracodawcy, który Cię zatrudni. Pomóc Ci w tym może również Twój doradca klienta. Jeśli w rejestrze znajdują się pracodawcy, którzy poszukują pracowników - wyda skierowanie na rozmowę.
Zatrudnienie pracownika z refundacją części wynagrodzenia może być kartą przetargową na rozmowie kwalifikacyjnej.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA] Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA] Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.