Back

Odwołanie urlopu wypoczynkowego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-05-24

Odliczasz dni do urlopu? Sprawdź, czy pracodawca może pokrzyżować ci plany!

Przepisy prawa pracy pozwalają pracodawcy cofnąć zgodę na urlop wypoczynkowy pracownika. Pozwalają mu również na wcześniejsze zakończenie urlopu podwładnego. Aby jednak móc to zrobić, przełożony potrzebuje konkretnej przesłanki.

Prawo do odwołania przysługuje tylko w wyjątkowych okolicznościach. Równolegle powinny być spełnione dwa warunki: obecność pracownika w pracy musi być niezbędna oraz powinny wystąpić okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu.

Na przykład pracodawca może odwołać urlop, jeśli osoba, która nas zastępuje, zachorowała, ale nie może odwołać, jeśli nasz zastępca udaje się na wcześniej zaplanowany odpoczynek.

 

W jaki sposób pracodawca może poinformować podwładnego o odwołaniu z urlopu?

 

Przepisy w sposób precyzyjny nie określają dopuszczalnych sposobów odwołania z urlopu. Dlatego odwołanie może nastąpić w formie kontaktu telefonicznego, mailem, listem, a nawet smsem. Przy czym w przypadku wiadomości tekstowej, sam raport o doręczeniu nie jest wiarygodnym potwierdzeniem, że pracownik zapoznał się z wysłaną informacją.

Pracodawca, odwołując pracownika z urlopu, powinien zrobić to z wyprzedzeniem – dać mu czas na powrót.

 

Czy pracownik musi wrócić do pracy?

 

Bez względu na to, czy pracownik zgadza się z przesłankami odwołania, czy nie, zobowiązany jest zakończyć wypoczynek i zgłosić się w wyznaczonym terminie do pracy. Odmowa daje pracodawcy prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych lub ukarania karą porządkową.

Jeśli jednak odwołanie z urlopu było niesłuszne, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Rekompensata za przerwany urlop

 

Za odwołanie, nawet uzasadnione, przysługuje pracownikowi rekompensata – zwrot kosztów związanych z odwołanym urlopem: wykupionej wycieczki, zakwaterowania, biletów. Dodatkowo, jeśli pracownik zmuszony był do nieplanowanego noclegu lub zmiany środka transportu z powodu powrotu, pracodawca będzie zobowiązany pokryć również te koszty.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie
    Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić?
    Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy
    Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy