Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-05-23
Od maja weszło w życie Rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Sprawdź, co się zmieniło!
Do tej pory wykaz prac, których nie mogą wykonywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, był określony w Rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Konieczność wydania nowego rozporządzenia podyktowana była m.in. potrzebą wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, tych, które niedawno rodziły oraz karmiących. W związku z czym w dokumencie zostały określone prace, których nie powinny wykonywać ciężarne oraz karmiące piersią, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Prace związane z nadmiernym wysiłkiem
W wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych w pierwszym dziale znalazły się te dotyczące podnoszenia, przenoszenia, pracy w określonej pozycji. Zgodnie z przepisami kobieta w ciąży nie może ręcznie podnosić i przenosić przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg. Niedopuszczalne jest również przewożenie ładunków na wózku jednokołowym lub wielokołowym poruszanym ręcznie.
Maksymalny czas pracy kobiety w ciąży w pozycji stojącej łącznie nie może przekraczać 3 godzin w czasie zmiany roboczej, przy czym należy pamiętać, że czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, a po każdym kwadransie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.
W przypadku pracy przy komputerze łączny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Po każdych 50 minutach pracy przy ekranie pracownicy przysługuje 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.
Dla kobiet karmiących dziecko piersią maksymalny ciężar przy przenoszeniu został określony na 6 kg przy pracy stałej oraz 10 kg w przypadku pracy dorywczej. Ustawodawca nie odniósł się do pracy w pozycji stojącej oraz przy komputerze.
Prace w mikroklimacie, hałasie…
Rozporządzenie traktuje również o pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, w warunkach narażenia na hałas bądź drgania, działania pola elektromagnetycznego oraz promieniowania jonizującego, w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, w narażeniu na działania szkodliwych substancji chemicznych oraz o pracy grożącej ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.
Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć w treści rozporządzenia.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

Zwolnienie na czas badań związanych z ciążą Kobiety w ciąży są szczególnie chronione w miejscu pracy. Wśród przywilejów, z jakich mogą korzystać, znajduje się możliwość wykonania badań związanych z ciążą w czasie pracy. Jakie warunki muszą być spełnione, aby takie zwolnienie zostało udzielone przez pracodawcę? Podpowiadamy.

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę? Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

Ciąża i urlop macierzyński nie zawsze chronią przed zwolnieniem Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.

Ochrona zatrudnienia kobiet w ciąży [INFOGRAFIKA] Kobietom w ciąży przysługują specjalne uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Sprawdź, kiedy chronione są przed zwolnieniem.

33 miesiące i 3 umowy, czyli limity umowy terminowej Pracodawcę podpisującego z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, zgodnie z Kodeksem pracy, obowiązują limity czasowe oraz ilościowe. Umowa terminowa, która przekroczy 33 miesiące lub zostanie zawarta więcej niż 3 razy, automatyczne przekształci się w umowę bezterminową.

Tata w pracy Przepisy prawa pracy związane z opieką nad dzieckiem

Uprawnienia związane z rodzicielstwem Sprawdź, jakie prawa mają rodzice oraz kiedy nabywają pierwsze uprawnienia.