Back

MentalHealth4All – nowa cyfrowa platforma o zdrowiu psychicznym

Co ósma osoba w Unii Europejskiej zmaga się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się cudzoziemcy, w przypadku których pojawiają się dodatkowe utrudnienia wynikające ze słabszej znajomości języka, kultury lub prawa panującego w danym kraju. To w trosce o dobro przede wszystkim tych osób i w celu zmniejszenia negatywnego wpływu barier kulturowych i językowych w dostępie do opieki zdrowotnej powstała, finansowana ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji UE, wielojęzyczna platforma MentalHealth4All.

Dla kogo przeznaczona jest platforma MentalHealth4All?

Choć twórcy portalu stworzyli go z myślą o uchodźcach i migrantach jako grupie szczególnie narażonej na problemy ze zdrowiem psychicznym, informacje dostępne na stronie będą równie przydatne lokalnej ludności, przedstawicielom zawodów, takich jak lekarz, psycholog czy pracownik socjalny oraz przedstawicielom instytucji i organizacji działających na rzecz migrantów i uchodźców.

Większość materiałów audiowizualnych na stronie opatrzona jest napisami, co ułatwia ich zrozumienie m.in. przez osoby z zaburzeniami słuchu lub korzystające z urządzeń niższej jakości.

Portal skupia się na 9 krajach europejskich, z których pochodzą instytucje partnerskie – Polsce, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech. Poza językami urzędowymi tych krajów, strona dostępna jest także w językach urzędowych ONZ oraz językach popularnych wśród największych grup migrantów i uchodźców w Europie: po arabsku, chińsku, persku, rosyjsku, turecku i ukraińsku.

Cudzoziemcy i pracownicy przebywający w krajach innych niż wymienione mogą mieć trudności ze znalezieniem ukierunkowanego wsparcia, natomiast wciąż mogą skorzystać m.in. z bazy materiałów naukowych poruszających tematykę zdrowia psychicznego, uchodźctwa czy radzenia sobie z barierami.

Narzędzia dostępne na stronie

Platforma MentalHealth4All podzielona jest na kilka sekcji, które skupione są na różnych aspektach pomocy dostępnej migrantom i uchodźcom w Europie. Znaleźć tu można krótkie filmiki informacyjne dotyczące m.in. systemu działania opieki zdrowotnej czy najczęstszych problemów, z którymi może spotkać się cudzoziemiec podczas wizyty u lekarza, wraz z sugestiami ich rozwiązania, ale także mapę z pinezkami wskazującymi lokalizację i dane kontaktowe wybranych organizacji zapewniających opiekę w zakresie zdrowia psychicznego.

Baza danych zawiera z kolei szerokie spektrum zasobów online, które można filtrować nie tylko ze względu na kraj i język materiału (na obecnym stadium opisy wszystkich materiałów dostępne są wyłącznie w języku angielskim), ale również na tematykę, formę wsparcia i medium. Poza linkami do stron instytucji prawnych, medycznych czy NGO dostępne są artykuły naukowe, wideo traktujące o prawach i doświadczeniach różnych grup społecznych, a nawet aplikacje mobilne ułatwiające znalezienie najbliższego punktu opieki zdrowotnej i wspomagające kontakt między lekarzem a pacjentem w przypadku słabszej znajomości języka.

Sekcja „Jak uzyskać pomoc” przedstawia możliwości dostępu do systemu opieki zdrowotnej w krajach instytucji partnerskich, zarówno dla osób z zezwoleniem na pobyt, jak i pozbawionych tego prawa. Można dowiedzieć się z niej w przystępny sposób, jakie instytucje udzielają wsparcia i na jakich warunkach, a także z kim skontaktować się w sytuacjach kryzysowych bądź zagrażających życiu.

Informacje dla pracowników opieki i przedstawicieli innych zawodów oraz organizacji zgromadzone są w dziale „Profesjonaliści”. Oprócz filmików, gdzie można posłuchać o dotychczasowych doświadczeniach lekarzy czy psychologów oraz zapoznać się ze wskazówkami, jak ułatwić komunikację z cudzoziemcami szukającymi wsparcia, do wydrukowania dostępne są informatory (zarówno w języku lokalnym, jak i po angielsku) dotyczące sytuacji imigrantów i uchodźców w danym kraju oraz najczęstszych wyzwań, z którymi się zmagają.

Twórcy platformy

Platforma MentalHealth4All powstała w ramach 3-letniego projektu „MHEALTH4ALL: Development and implementation of a digital platform for the promotion of access to mental healthcare for low language proficient third-country nationals in Europe”. Za polską wersję strony odpowiadają badaczki z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Partnerami projektu jest 13 instytucji z 9 krajów. Poza Uniwersytetem Warszawskim do współpracy po polskiej stronie zaproszono również Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis.

Platforma MentalHealth4All dostępna jest w języku polskim pod adresem https://www.mentalhealth4all.eu/pl/.

 

Opracowanie: Jacek Gibel (Projekt Working and living in Poland)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.