Back

Ile dni na zwolnieniu lekarskim może przebywać bezrobotny

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-11-22

Rejestrujący się w urzędzie pracy bezrobotny podpisuje oświadczenie, że jest zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie. Nie oznacza to, że w trakcie figurowania w rejestrze nie może chorować. Może, ale długotrwałe zwolnienie lekarskie wiąże się z wyrejestrowaniem.

Jednym z warunków rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej jest zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Chodzi tu o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli wykonywanie określonych prac nie jest możliwe przez bezrobotnego ze względu na stan zdrowia, wystarczy przedstawić zaświadczenie od lekarza. Nie wpłynie to na prawo do rejestracji. Należy podkreślić, że rejestracja w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim nie jest możliwa!

 

Choroba w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych

 

Zarejestrowany w urzędzie pracy bezrobotny w przypadku choroby powinien wziąć zwolnienie lekarskie wystawione na urząd pracy (NIP urzędu pracy można znaleźć na jego stronie). O zwolnieniu należy poinformować urząd w ciągu 2 dni, w ciągu 7 dni dostarczyć druk do urzędu – jeśli nie jest to zwolnienie elektroniczne. Kolejnego dnia po zakończonym zwolnieniu należy zgłosić się do urzędu pracy w celu potwierdzenia zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia.

Jeśli zwolnienie jest długotrwałe należy liczyć się z utratą statusu osoby bezrobotnej. Urząd pracy ma prawo wyrejestrować bezrobotnego, który pozostaje niezdolny do pracy w skutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni. Przerwy krótsze niż 30 dni nie wpływają na liczenie 90-dniowego okresu od nowa.

Pozbawienie statusu następuje z upływem ostatniego dnia 90-dniowego okresu.

 

Choroba w trakcie ciąży

 

Wspomniany wyżej okres 90 dni niezdolności do pracy nie dotyczy kobiet w ciąży. Jeśli zarejestrowana bezrobotna, ze względu na niezdolność do pracy związanej z ciążą przebywa na zwolnieniu lekarskim ponad 90 dni, starosta nie pozbawi jej statusu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy