Back

Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

Na ten temat urosło wiele mitów, które zazwyczaj wynikają z niewiedzy. Internet jest pełen sprzecznych informacji, dlatego zawsze warto w takich sytuacjach pytać u źródła. Konsultanci Zielonej Linii pod numerem 19524 codziennie odpowiadają na pytania związane z urzędem pracy.

 

Czy ciąża może być przyczyną odmowy rejestracji w urzędzie pracy?

 

Sam fakt, iż kobieta jest w ciąży, nie może być powodem odmowy rejestracji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy. Stąd też kobieta spodziewająca się dziecka, która deklaruje, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy.

Paulina straciła pracę, będąc w 9 tygodniu ciąży. Niezwłocznie postanowiła się zarejestrować jako osoba bezrobotna. Zebrała komplet dokumentów i stawiła się w urzędzie. Nie musiała nawet mówić o ciąży, gdyż nie jest to obowiązkiem osoby rejestrującej się w urzędzie pracy.

- Zastanawiałam się, czy ze względu na wczesny etap ciąży, będą wymagane jakieś zaświadczenia – na szczęście pani w urzędzie pracy poinformowała mnie, że urząd nie wymaga takich dokumentów – opowiada Paulina.

Przez cały okres ciąży zarejestrowana będzie miała identyczne prawa i obowiązki jak pozostałe osoby bezrobotne.

- Musiałam pamiętać o jednym – dodaje Paulina. Po podpisaniu oświadczenia, że jestem zdolna i gotowa do pracy, powinnam się wywiązywać ze wszystkich obowiązków osoby bezrobotnej, a więc w przypadku otrzymania skierowania do pracodawcy – powinnam się z niego rozliczyć. Ja w czasie ciąży otrzymałam jedno takie skierowanie, stawiłam się na rozmowę, ale akurat ten pracodawca wybrał innego kandydata – dodaje bezrobotna.

Różnica w sytuacji zarejestrowanej kobiety w ciąży i pozostałych osób bezrobotnych  dotyczy jedynie możliwego okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

 

Brak zdolności do pracy u ciężarnej

 

Kobieta, zarejestrowana jako bezrobotna, która ze względu na stan zdrowia w czasie ciąży nie może podejmować pracy i otrzymała zwolnienie lekarskie, powinna powiadomić o tym fakcie urząd pracy w ciągu dwóch dni od otrzymania L4, np. telefonicznie. Natomiast w ciągu siedmiu dni zwolnienie powinno być dostarczone do urzędu. Kobieta nie musi go dostarczać osobiście, może to zrobić osoba trzecia.

- W pewnym momencie mój lekarz zabronił mi pracować, otrzymałam więc zwolnienie lekarskie, wystawione na NIP urzędu pracy. Mój mąż dostarczył je do kancelarii urzędu. Fakt, że przebywałam wówczas na zwolnieniu nie był problemem dla urzędu. Nadal też otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych, który został mi przyznany w dniu rejestracji – dodaje bezrobotna Paulina.

Co szczególnie ważne, osoba bezrobotna, która przebywa na zwolnieniu ponad 90 dni, straci status. Kobieta w ciąży podlega ochronie i nie zostanie wyrejestrowana, nawet jeśli długość zwolnienia lekarskiego przekroczy 90 dni.

 

Poród a sytuacja bezrobotnej

 

Po porodzie kobieta zarejestrowana jako bezrobotna  w urzędzie pracy będzie chroniona przed wyrejestrowaniem przez okres, przez który uprawniona by była, zgodnie z odrębnymi przepisami, do zasiłku macierzyńskiego.

- Zasiłek miałam przyznany na okres 12 miesięcy – tłumaczy Paulina – nawet po porodzenie mogłam go nadal pobierać – dodaje bezrobotna. - Oczywiście dodatkowo złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie, ale to akurat dotyczy już innego urzędu.

W sytuacji, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w okresie miesiąca po ustaniu jego pobierania, urząd wydłuży okres wypłaty o czas, zgodnie z którym przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

Szczegółowe informacje na temat sytuacji osoby bezrobotnej można uzyskać w serwisie internetowym Zielonej Linii oraz pud numerem telefonu 19524.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy