Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-14
Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!
Osobie bezrobotnej, która podejmuje zatrudnienie w miejscowości oddalonej od miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km, urząd pracy może przyznać wsparcie finansowe na zagospodarowanie w nowym miejscu. Bon na zasiedlenie nie podlega zwrotowi, jeśli otrzymujący wsparcie przepracuje co najmniej 6 miesięcy i będzie w tym okresie zarabiał co najmniej minimalną krajową lub będzie prowadził działalność gospodarczą z przychodem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
W trakcie zatrudnienia mogą wydarzyć się różne sytuacje, np. choroba, niespodziewany wyjazd. Podpowiadamy, jakie okresy, zgodnie z wyjaśnieniami do ustawy, mogą zostać zaliczone do sześciomiesięcznego zatrudnienia, a jakie nie.
Nieobecności, które mogą być zaliczone do wymaganego okresu zatrudnienia
Do wymaganego okresu 6 miesięcy zatrudnienia zaliczony może być okres:
- zwolnienia lekarskiego,
- urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego,
- pobierania zasiłku chorobowego,
- pobierania zasiłku opiekuńczego,
- pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
- odbywania służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych,
- stosunku służbowego w Służbie Cywilnej,
- usprawiedliwionej nieobecności , jeżeli pracownik zachował prawo do wynagrodzenia,
- urlopu wychowawczego,
- zatrudnienia w ramach umowy uaktywniającej.
Oczywiście okresy te mogą być zaliczane, jeśli osoba, która otrzymała wsparcie, będzie osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Nieobecności, które mogą wpłynąć na utratę bonu
Określone zostały również okresy, które nie mogą być zaliczane do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia, które uprawniają do zachowania bonu na zasiedlenie. Urząd nie zaliczy okresu:
- usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia,
- urlopu bezpłatnego,
- stosunku służbowego w Policji,
- odbywania stażu podyplomowego, w ramach którego lekarz/lekarz dentysta wykonuje zawód na podstawie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu,
- zatrudnienia w ramach umowy stypendialnej zawartej z klubem sportowym,
- zawieszenia działalności gospodarczej.
Wymagany okres 6 miesięcy jest liczony od momentu podjęcia zatrudnienia lub prowadzenia działalności. Bezrobotny zobowiązany jest udokumentować sześciomiesięczne zatrudnienie w okresie 8 miesięcy od daty otrzymania bonu. Jeśli więc w trakcie zatrudnienia zdarzy się urlop bezpłatny, nie musi to od razu oznaczać, że trzeba będzie zwracać otrzymane pieniądze.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Choroba na bezrobociu Choroba bezrobotnego

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.