Powrót

Praca i dziecko – jak to pogodzić?

Informacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2016-01-01

Praca i dziecko – jak to pogodzić?

Kiedy w rodzinie, w której oboje rodzice pracują, pojawia się dziecko, zaczynają się problemy. Jedno z rodziców, zazwyczaj matka, musi na jakiś czas pożegnać się z pracą. Jeśli rodziców stać na opiekę nad dziećmi, matka po urlopie może wrócić do pracy. Mniej zamożne rodziny często dokonują trudniejszego wyboru i młoda matka całkowicie rezygnuje z pracy. Czy można tego uniknąć?

Jeżeli znalazłaś się w podobnej sytuacji, w naszym poradniku znajdziesz informacje o swoich prawach dotyczących:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu wychowawczego,
  • powrotu do pracy.

Pracownikom mającym dzieci przepisy przyznają wiele przywilejów, które umożliwiają im prawidłowe wypełnianie obowiązków rodzicielskich, sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, uczestniczenie w jego wychowaniu. Z tych uprawnień korzystają z reguły kobiety, ale przepisy zrównują obecnie sytuację obojga rodziców.

PAMIĘTAJ!

Jako rodzic masz szczególne uprawnienia!


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.