Powrót

Polak za granicą

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-01-10

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco aktualizuje informacje o polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Jest to cenne źródło wiedzy dotyczące bieżącej sytuacji w poszczególnych krajach.

Przed wyjazdem za granicę warto dopełnić formalności, które ułatwią podróż. W tym celu należy śledzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące poszczególnych państw.

Szereg praktycznych informacji na temat przygotowania do wyjazdu oraz niezbędnych dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy (m.in. wizy) znajduje się na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych. Znajdują się tu także dane kontaktowe do polskich ambasad i konsulatów oraz informacje o bieżącej sytuacji politycznej i ekonomicznej w poszczególnych krajach.

Warto zapoznać się także z informacjami, dotyczącymi bezpiecznego pobytu za granicą, a także poradami, co zrobić, gdy wystąpią problemy (np. utrata dokumentów, kradzież, aresztowanie) oraz wskazówki na temat tego, jak postępować, gdy zaginie bliska osoba przebywająca za granicą.

 

Informacje dla podróżujących znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.