Powrót

KRUS czy ZUS, czyli rolnik z działalnością

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-03-04

Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

W obecnych czasach, kiedy członkostwo w Unii Europejskiej daje nam szansę na zmianę życia zawodowego, na założenie własnej firmy, warto poważnie zastanowić się, czy nie spróbować skorzystać z oferowanego wsparcia.

Rolnik-biznesmen a KRUS

Decydując się na własny biznes, rolnicy nie muszą rezygnować z dotychczasowego ubezpieczyciela. Zgodnie z artykułem piątym Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, właściciel nieruchomości rolnej lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej albo współpracę przy niej, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS. Aby w dalszym ciągu pozostać w Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, osoba powinna spełniać określone ustawą warunki: musi podlegać ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata i nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej jednego hektara przeliczeniowego oraz złożyć oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności lub rozpoczęcia współpracy; nie może być pracownikiem bądź pozostawać w stosunku służbowym; nie może mieć ustalonego prawa do emerytury, renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych; kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie może przekraczać określonej kwoty granicznej, w 2023 r. wynosi 4 088 zł.

Warunki opłacania składek

Rolnik-biznesmen, spełniający wymienione warunki, może prowadzić działalność i odprowadzać składki do KRUS-u. Musi jednak pamiętać o tym, aby po rozliczeniu roku podatkowego, do 31 maja każdego roku, złożyć w KRUS-ie zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należytego podatku za poprzedni rok. Jeśli kwota podatku przekroczy roczną kwotę graniczną lub termin, w którym należy złożyć zaświadczenie zostanie przekroczony, ubezpieczenie ustanie z dniem, od którego zainteresowany zobowiązany był złożyć zaświadczenie. Usprawiedliwieniem w takiej sytuacji może być wskazanie losowych przyczyn opóźnienia (np. pobyt w szpitalu). Na tej podstawie KRUS może przywrócić termin na złożenie dokumentu.

Rolnik lub domownik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania miesięcznej składki podstawowej na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w podwójnym wymiarze, a składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w pojedynczej wysokości. Składki są płacone w okresach kwartalnych, a ich wysokość jest uzależniona od wielkości gospodarstwa rolnego. Składka kwartalna od I kwartału 2024 za wszystkie ubezpieczenia, w przypadku rolnika prowadzącego pozarolniczą działalność i posiadającego gospodarstwo rolne do 50 hektarów, wynosi 1038 zł.

Rolnik, którego podatek dochodowy przekroczy limit, musi odprowadzać składki do ZUS-u lub zrezygnować z tej działalności i dalej korzystać z ubezpieczenia rolniczego. Wysokość składek do ZUS-u to równowartość 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok. Należy pamiętać, iż ponowne podjęcie działalności będzie możliwe dopiero po upływie trzech lat.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.