Zwolnienia grupowe
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-14
Czasem upadek jest powodem do tego, by wyżej się odbić. Sprawdź, jak zapewnić pracownikom miękkie lądowanie!
Coraz częściej w mediach słyszymy o planowanych w tym roku cięciach w zatrudnieniu. Wśród branż, w których nastąpiły już zmiany kadrowe lub takowe są planowane, najczęściej wymienia się: górnictwo, energetykę oraz bankowość. W przypadku zwolnień grupowych pracodawcy, oprócz wypłaty odpraw, mają również inne obowiązki.
W przypadku większej redukcji etatów, a dokładniej przy zwolnieniu co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy, mówimy o zwolnieniu monitorowanym. Zwolnienie to oznacza rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są zapewnione usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także zagrożonych wypowiedzeniem, które mają pomóc im odnaleźć się na rynku pracy i możliwie w jak najszybszym czasie znaleźć nowe zatrudnienie.
Jak potwierdza Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w obecnej sytuacji, gdy mówi się o rynku pracownika, a stopa bezrobocia spada, zwolnienia grupowe przestają być znaczącym problemem.
Kroki, które powinna podjąć firma
Pracodawca zmuszony sytuacją firmy do zwolnień, które swoim rozmiarem kwalifikują się do zwolnień monitorowanych, zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego powiatowego urzędu pracy i razem z nim uzgodnić zakres i formy wsparcia dla pracowników. Udzielana pomoc w szczególności powinna dotyczyć pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń. Podejmowane przez pracodawcę działania, polegające na zapewnieniu pracownikom usług rynku pracy, realizowane są w formie programu nie tylko przez powiatowy urząd pracy, ale również przez agencję zatrudnienia lub instytucję szkoleniową. W ramach programu pracodawca może utworzyć fundusz szkoleniowy, z którego finansowane będą świadczenia szkoleniowe, wypłacane co miesiąc w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika, obliczonemu jak za urlop wypoczynkowy, nie wyższej jednak niż 200 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenie przyznawane jest na wniosek pracownika, a przysługuje wyłącznie po rozwiązaniu stosunku pracy w czasie udziału w szkoleniu, nie dłużej jednak niż 6 miesięcy.
Koszty pomocy
Koszty finansowe programu pracodawca może ponieść sam, wraz z odpowiednimi jednostkami administracji publicznej lub na podstawie porozumienia, wraz z organizacjami i osobami prawnymi. Od wypłacanych świadczeń szkoleniowych otrzymuje on zwrot składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Kto może brać udział w programie?
Program, jak wskazuje definicja zwolnienia monitorowanego, skierowany jest do pracowników przewidzianych do zwolnienia, będących w trakcie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego albo w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy.
Dodatkowo osoby bezrobotne poza programem mogą korzystać z usług i instrumentów rynku pracy, które pomogą im w rozwoju, podjęciu zatrudnienia lub rozkręceniu własnego biznesu.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.