Powrót

Obecność zwierząt w pracy - z korzyścią dla wszystkich

Zwierzęta w pracy to zagadnienie, które w ostatnim czasie zyskuje na swojej popularności. Wielu pracowników spędza w pracy oraz w drodze do niej kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Dla właścicieli zwierzaków, które zostają wtedy w domach, to nie lada problem. Istnieją jednak pracodawcy, którzy wychodzą z inicjatywą i proponują swoim pracownikom możliwość przychodzenia do pracy ze swoim czworonogiem. Bez wątpienia, jest to jeden z ciekawszych benefitów pracowniczych, który pomaga wyróżnić firmę na tle konkurencji.

Firmy, które otwierają się na obecność zwierząt w pracy doświadczają wzrostu lojalności wśród swoich podwładnych, zwiększa się produktywność i wydajność pracy, a także poprawiają się relacje interpersonalne. Pupil w firmie to korzyści nie tylko dla pracodawcy, ale przede wszystkim dla pracownika. Oto kilka przykładów.

 

Zapewnienie zwierzakowi opieki

 

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe w siedzibie firmy, nie ma możliwości wyprowadzenia swojego pupila na spacer przez kilka, jak nie kilkanaście godzin w ciągu dnia. Możliwość przyprowadzenia go do firmy rozwiązuje problem opieki, spacerów i stresu zwierzaka, wynikającego z samotnego przebywania w domu.

 

Spacery w trakcie przerw

 

Zwierzak w pracy do doskonała okazja do krótkich spacerów, które pozwalają na dotlenienie organizmu. Ruch na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję, redukuje stres i pozwala na zdystansowanie się do czekających w pracy obowiązków. Dodatkowym atutem bezapelacyjnie jest komfort psychiczny pupila, dla którego wspólnie spędzony czas jest bezcenny.

 

Przyjazna atmosfera w pracy

 

Obecność zwierzęcia w pracy wpływa pozytywnie na atmosferę i powoduje ocieplenie relacji między pracownikami. Towarzystwo czworonoga potrafi rozładować niepotrzebne napięcie, na czym zyskują współpracownicy oraz właściciel.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www. porady.pracuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Wypadki przy pracy
  O 4,4 proc. mniej wypadków przy pracy w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 • Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie
  Ponad 25 proc. Polaków codziennie odczuwa stres w pracy, co daje nam niechlubną, ostatnią pozycję w Europie. Pod względem reprezentowanych zawodów, do codziennego stresu przyznaje się najwięcej finansistów i pracowników sektora ochrony zdrowia.

 • Planujesz wyjechać do pracy za granicę?
  Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

 • Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
  Wojewódzkie, jak i powiatowe urzędy pracy, w ramach usług pośrednictwa, realizują wiele zadań na rzecz zarejestrowanych w nich osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy. Zdecydowanie najważniejszym działaniem w tym zakresie jest korelacja z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy. Jedną z form upowszechniania takich ofert do publicznej wiadomości jest CBOP, czyli Centralna Baza Ofert Pracy.

 • Jak chorowali Polacy w ubiegłym roku
  Na jaki okres najczęściej wystawiane było zwolnienie lekarskie? Kto choruje częściej oraz na co? Sprawdź!

 • Deklaracje vs rzeczywistość
  Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i BIGRAM.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.