Powrót

Zawieszenie działalności a składki ZUS

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-30

Sprawdź, jak zawieszenie działalności wpływa na obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u i czy okres zawieszenia ma wpływ na ich wysokość. Upewnij się również, czy przysługuje Ci prawo do zawieszenia działalności!

Przedsiębiorca, który w określonym czasie nie będzie prowadził firmy, np. z powodu urlopu czy przestoju, może zawiesić działalność i skorzystać z prawa do nieopłacania składek do ZUS-u. Z możliwości zawieszenia mogą jednak skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli prowadzący jednoosobową działalność bądź podpisujący umowy cywilnoprawne. Obowiązująca umowa-zlecenie ze zleceniobiorcą nie wpływa na prawo do zawieszenia.

Formalności przy zawieszeniu działalności jest niewiele. Wystarczy wypełnić jeden formularz i złożyć go w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie. Resztę zrobi za ciebie CEIDG: powiadomi ZUS i urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Wniosek zaś musi być złożony najpóźniej dzień przed datą rozpoczęcia zawieszenia.

Działalność zawieszona, a co ze składkami

W okresie zawieszenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS-u. Wysokość składki za okres do zawieszenia działalności uzależniona jest od jej rodzaju. Składki na ubezpieczenia społeczne obliczane są proporcjonalnie do okresu zawieszenia, składka zdrowotna zaś liczona jest w pełnych miesiącach. Dlatego, jeśli działalność zostanie zawieszona np. 5 września, za ten miesiąc trzeba będzie opłacić pełną składkę zdrowotną. Zwolnienie będzie przysługiwało dopiero w październiku, o ile działalność będzie zawieszona przez cały miesiąc kalendarzowy.

Przedsiębiorca, w okresie zawieszenia, może jednak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Wysokość składki oblicza się tak, jak w okresie prowadzenia działalności: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach i 30 proc. w przypadku uprawnienia do ZUS-u preferencyjnego. Ulga przysługuje do 24 pełnych miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.

Zawieszając działalność przedsiębiorca traci prawo do opłacania składki chorobowej i wypadkowej.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-a-skladki-zus.htm


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową po 23 lutego 2022 r.
    Pracę cudzoziemców w Polsce legalizują zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. 24 lutego 2022 r. wprowadzono kolejną możliwość, dotyczącą obywateli Ukrainy, czyli powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co warto wiedzieć o tej formie legalizacji pracy? Odpowiadamy.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
    Otrzymałeś zaległe wynagrodzenie lub premię? Sprawdź, czy ma to wpływ na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

  • Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy