Powrót

Zasiłek macierzyński z urzędu pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-08-10

Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie świadczenia Ci przysługują!

Zasiłek macierzyński to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, które jest wypłacane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje kobietom, które w trakcie porodu podlegały pod ubezpieczenie chorobowe, czyli, w dużym skrócie, pracowały.

Za zarejestrowane osoby bezrobotne urząd pracy odprowadza składkę zdrowotną. Nie odprowadza zaś składki chorobowej, w związku z czym zarejestrowana bezrobotna nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego. Może jednak dłużej pobierać zasiłek dla bezrobotnych, o ile jest do niego uprawniona.

 

Wydłużenie zasiłku dla bezrobotnych

 

Urząd może przedłużyć wypłatę zasiłku pod warunkiem, że kobieta urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca od ustania wypłaty świadczenia. Wypłata zasiłku dla bezrobotnych, zgodnie z zapisem w ustawie, zostanie wydłużona o czas, przez który, zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Kobiety, które urodzą w terminie, gdy zasiłek dla bezrobotnych im nie przysługuje oraz gdy już dawno zakończyły jego pobieranie, nie otrzymają żadnego świadczenia finansowego z urzędu pracy. Będą jedynie chronione przed wyrejestrowaniem z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia przez rok.

 

Na ratunek… świadczenie rodzicielskie

 

Od 2016 roku kobiety, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego uprawnione są do świadczenia rodzicielskiego. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 1000 zł przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodu mnogiego przez 71 tygodni. Wniosek trzeba złożyć w ośrodku pomocy społecznej, urzędzie miasta/gminy lub w innej jednostce organizacyjnej gmin powołanej do tego celu.

Kobiety, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą również ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Otrzymają wypłatę w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/komunikaty-dotyczace-swiadczen-rodzinnych/informacja-dotyczaca-podstawowych--warunkow-przyznawania-nowego-swiadczenia-rodzinnego-swiadczenia-rodzicielskiego/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy