Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych po urlopach związanych z rodzicielstwem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-24

Kobiety kończące okres przebywania na zasiłku macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym często zastanawiają się, czy będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych. Podpowiadamy, kiedy w takich przypadkach rejestracja w urzędzie pracy będzie możliwa i kiedy można liczyć na zasiłek dla bezrobotnych.

Prawo do zasiłku będzie przysługiwać, jeżeli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni osoba rejestrująca się była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne. Warto przy tym zaznaczyć, że do niezbędnych 365 dni zalicza się okres przebywania na urlopie wychowawczym oraz okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale pod pewnymi warunkami.

 

Zasiłek macierzyński

Niezależnie od tego czy zasiłek macierzyński był wypłacany w trakcie trwania umowy o pracę, czy po jej ustaniu, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego będzie wliczany do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli podstawę wymiaru składek w tym okresie stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Inaczej mówiąc, jeśli kobieta przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego zarabiała co najmniej minimalną krajową, okres ten wlicza się do 365 dni. Warto przy tym zaznaczyć, że w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego składka na Fundusz Pracy nie jest odprowadzana, ale nie będzie to miało wpływu na prawo do zasiłku.

Rejestracja w urzędzie pracy będzie możliwa po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Do rejestracji należy przedstawić zaświadczenie z ZUSu o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru jego naliczania.

 

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, ale nie wpływa to na prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Okres ten bezwzględnie wlicza się do 365 dni, od których uzależnione jest nabycie świadczenia. Zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany nawet jeśli przez ostatnie trzy lata kobieta przebywała na urlopie wychowawczym.

 

Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem

Zgodnie z art. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby, które przez okres co najmniej 6 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą lub wykonywały pracę na podstawie umowy zlecenia i zaprzestały aktywności zawodowej z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Czas ten zostanie zaliczony do okresu, od którego uzależnione jest nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a rejestracja będzie możliwa dopiero po zakończeniu okresu sprawowania opieki, za który składki pokrywane są z budżetu państwa.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 1 [WYWIAD]
    Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W pierwszej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące zmian w umowach o pracę oraz urlopach związanych z rodzicielstwem.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Indywidualny Plan Działania bezrobotnego [INFOGRAFIKA]
    Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej
    Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

  • Wolontariat a status bezrobotnego
    Warunkiem posiadania statusu osoby bezrobotnej jest pozostawanie zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy bycie wolontariuszem pozbawia bezrobotnego tej gotowości? Sprawdź, czy bezrobotny może być woluntariuszem.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy