Zarządzenie satysfakcją i radością w firmie staje się realne. Kim jest Dyrektor ds. Szczęścia?
Podstawą każdej firmy jest pracownik, którego zadowolenie przekłada się na większą efektywność i lojalność. Niektórzy pracodawcy dostrzegli fakt, że o zaangażowanie swojego zespołu nie można zabiegać jedynie wynagrodzeniem i wszelkiego rodzaju benefitami. Powstało nowe stanowisko tzw. Specjalisty ds. Szczęścia, który będzie czuwał nad zwiększeniem satysfakcji i zadowolenia pracowników w firmie.
Chief Happiness Officer (CHO), Happy Manager, czy Dyrektor ds. Szczęścia to stanowisko, które coraz częściej pojawia się w zachodnich firmach. Jego zadaniem jest definiowanie i promowanie wartości firmy, które powinny mieć charakter spójny ze strategią i celami całej organizacji. W Polsce stanowisko to nie jest jeszcze zbyt popularne, jednak biorąc pod uwagę problemy z zatrzymaniem specjalistów w firmach oraz tempo zmian na rynku pracy, już wkrótce można spodziewać się jego popularyzacji.
Czym zajmuje się Dyrektor ds. Szczęścia
Zakres obowiązków Dyrektorów ds. Szczęścia jest elastyczny i często zależy od indywidualnych potrzeb danej organizacji, jednak głównym dążeniem jest budowanie atmosfery, w której pracownik będzie czuł się ważny dla firmy oraz będzie widział głębszy sens swojej pracy. Ich zadaniem jest głównie poprawa zadowolenia pracowników, które ma swój początek już na etapie rekrutacji. Happy Menager powinien zadbać o to, aby warunki zatrudnienia były przejrzyste, a sama rekrutacja odbywała się jak najbardziej sprawiedliwie. W późniejszym etapie powinien on dopilnować tego, aby ścieżka nowozatrudnionego była jak najbardziej satysfakcjonująca. Dyrektorzy ds. Szczęścia to osoby, do których można zwrócić się z wszelkiego rodzaju problemami oraz uwagami. Ich obowiązkiem jest nie tylko wysłuchanie, ale przede wszystkim analiza problemu oraz znalezienie wyjścia z trudnej sytuacji.
Zadowolenie pracownika zaowocuje
Firmy niejednokrotnie dostrzegają, że atmosfera jest coraz ważniejszym czynnikiem przy wyporze pracy. Pracodawcy widząc tę zależność, zatrudniają Dyrektorów ds. Szczęścia, inwestując tym samym w poprawę relacji międzyludzkich oraz integrację zespołową. Różnorodność benefitów i wzrastająca wysokość pensji może być satysfakcjonująca do pewnego etapu, potem pracownicy jeszcze bardziej oczekują tego, że miejsce pracy będzie dla nich źródłem szczęścia. Dążą oni do uzyskania możliwości dalszego rozwoju, poczucia sensu i spełnienia zawodowego, dobrej i przyjaznej atmosfery, która będzie sprzyjała realizacji ambitnych i kreatywnych projektów.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Agnieszka Matłacz, www.prawo.pl
Joanna Koprowska, www.hbrp.pl
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym? Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować? Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Jak hobby pomaga w karierze zawodowej? Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT] „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA] Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

Dorabianie do etatu [RAPORT] Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.