Powrót

Wśród najlepszych europejskich miejsc pracy dziesięć znajduje się w Polsce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-06-19

W Sztokholmie Great Place to Work® ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska umocniła swoją pozycję, zdobywając wyróżnienia dla 10 firm, które wcześniej znalazły się wśród 29 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce.

To duże osiągnięcie, zważywszy, że w europejskiej edycji konkursu uczestniczyło 2 878 firm z 19 krajów zatrudniających łącznie 1,4 miliona pracowników. Pełna lista Best Workplaces in Europe liczy 125 laureatów.

Firmy mogły ubiegać się o tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w Europie w 4 kategoriach: wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających powyżej 500 osób), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (zatrudniających poniżej 500 osób) oraz 20 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50 pracowników).

W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce zajęła firma informatyczna Salesforce. Natomiast firmy, w których sukcesie udział miały także ich polskie oddziały to: The Adecco Group (2. miejsce), Cisco Systems (5. miejsce), American Express (8. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), Volkswagen Financial Services (11. miejsce), Cadence Design Systems (12. miejsce), EY (13. miejsce) oraz Amgen (17. miejsce).

W klasyfikacji 30 najlepszych dużych firm liderem została belgijska firma handlowa Shoenen Torfs. Polskę, podobnie jak przed rokiem, reprezentują na tej liście: Sii Polska oraz Objectivity.

Na szczycie zarówno średnich, jak i małych najlepszych europejskich miejsc pracy znalazły się szwedzkie firmy z sektora IT: na liście 50 najlepszych organizacji zatrudniających poniżej 500 pracowników pierwsze miejsce zajęła firma Cygni, natomiast wśród firm zatrudniających poniżej 50 osób pierwsze miejsce przypadło firmie Regent.

Firmy informatyczne oraz świadczące usługi profesjonalne są najliczniej reprezentowane wśród laureatów, ale na listach obecne są organizacje z 14 różnych sektorów: od transportu po budownictwo. To kolejny dowód, że ani wielkość firmy, ani branża nie przesądzają o tym, czy organizacja stanie się dla swoich pracowników świetnym miejscem pracy.

Natomiast tym, co łączy wszystkich laureatów jest umiejętność stworzenia środowiska pracy, w którym każdy pracownik bez względu na pełnioną rolę czuje się szanowany i ceniony za swój wkład w rozwój firmy. 92% zatrudnionych potwierdziło, że czują się traktowani w pracy jak pełnoprawni członkowie zespołu, niezależnie od zajmowanego stanowiska, a 88% zadeklarowało, że kierownictwo stara się brać pod uwagę ich pomysły i sugestie.

Nie jest przypadkiem, że organizacje, które najbardziej stawiają na różnorodność są zarazem najbardziej innowacyjne. Nasze badanie pokazuje, że firmy, które potrafią korzystać z potencjału swoich ludzi i kreatywnych pomysłów, które rodzą się w każdym miejscu organizacji osiągają najwyższy poziom innowacyjności, a ich wzrost przychodów jest 5,5 razy większy od firm mniej nastawionych na różnorodność” – podsumował Michael C. Bush.

 

Reprezentacja poszczególnych krajów na liście 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2019

 

Wyróżnienia specjalne

Firma konsultingowa Baringa z siedzibą w Wielkiej Brytanii (7. miejsce na liście Dużych Najlepszych Miejsc Pracy) została dodatkowo uhonorowana nagrodą specjalną za stworzenie kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi innowacyjności wśród pracowników. Aż 90% pracowników firmy potwierdziło, że ich pomysły są brane pod uwagę przez przełożonych.

Szwedzka firma telekomunikacyjna Key Solutions (4. miejsce na liście Najlepszych Średnich Miejsc Pracy) została wyróżniona nagrodą specjalną za wyjątkową troskę, jaką otaczani są pracownicy. 100% (!) pracowników firmy zadeklarowało, że czuje się doceniana przez przełożonych i że w firmie panuje rodzinna atmosfera.

Trzecią wyróżnioną firmą zostało Cisco (5. miejsce na liście Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy), reprezentujące branżę IT. To nagroda za stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich pracowników – bez względu na to kim są i jakie zadania w firmie wykonują. Cisco zostało w tym roku szczególnie docenione za umiejętne wdrożenie polityki gwarantującej równość traktowania, pełną integrację i odpowiednią reprezentację kobiet na wszystkich stanowiskach. 94% pracowników Cisco przyznało, że płeć pracownika nie wpływa na sposób jego traktowania.

Czy to duża firma, czy mała, tegoroczni laureaci konkursu Best Workplaces in Europe pokazują, że stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich jest w zasięgu każdej organizacji. Gratulujemy im i doceniamy ich starania wytyczenia drogi ku przyszłości, która będzie lepsza dla biznesu, lepsza dla ludzi i lepsza dla świata” – powiedział Michael C. Bush, CEO Great Place to Work®.

 

www.greatplacetowork.pl

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku
  Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Bezrobocie vs. zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. Mapa polskiego rynku pracy
  Pod koniec lipca 2019 roku GUS opublikował raport, za I kwartał 2019 roku, mówiący o aktywności ekonomicznej ludności Polski.

 • Po innowacyjność trzeba sięgnąć
  Innowacyjność nie jest dzisiaj dla firmy wyborem, ale koniecznością, aby utrzymać się na konkurencyjnym rynku. Innowacyjna firma to niekoniecznie ta, która inwestuje najwięcej w działy badań i rozwoju czy wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie. Innowacyjność to sposób myślenia i działania, których podstawą jest otwartość na różnorodność, elastyczność i zwinność.

 • Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”
  Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

 • Podróże służbowe w wakacje a ochrona danych – o co warto zadbać, aby były bezpieczne
  Coraz częściej nasza praca związana jest z częstymi wyjazdami. Co ciekawe, wartość rynku podróży służbowych z roku na rok rośnie (wzrost o 4,1%) - wynika z raportu „Podróże służbowe. Raport 2019”.

 • Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy
  Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.