Powrót

Wśród najlepszych europejskich miejsc pracy dziesięć znajduje się w Polsce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-06-19

W Sztokholmie Great Place to Work® ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska umocniła swoją pozycję, zdobywając wyróżnienia dla 10 firm, które wcześniej znalazły się wśród 29 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce.

To duże osiągnięcie, zważywszy, że w europejskiej edycji konkursu uczestniczyło 2 878 firm z 19 krajów zatrudniających łącznie 1,4 miliona pracowników. Pełna lista Best Workplaces in Europe liczy 125 laureatów.

Firmy mogły ubiegać się o tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w Europie w 4 kategoriach: wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających powyżej 500 osób), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (zatrudniających poniżej 500 osób) oraz 20 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50 pracowników).

W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce zajęła firma informatyczna Salesforce. Natomiast firmy, w których sukcesie udział miały także ich polskie oddziały to: The Adecco Group (2. miejsce), Cisco Systems (5. miejsce), American Express (8. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), Volkswagen Financial Services (11. miejsce), Cadence Design Systems (12. miejsce), EY (13. miejsce) oraz Amgen (17. miejsce).

W klasyfikacji 30 najlepszych dużych firm liderem została belgijska firma handlowa Shoenen Torfs. Polskę, podobnie jak przed rokiem, reprezentują na tej liście: Sii Polska oraz Objectivity.

Na szczycie zarówno średnich, jak i małych najlepszych europejskich miejsc pracy znalazły się szwedzkie firmy z sektora IT: na liście 50 najlepszych organizacji zatrudniających poniżej 500 pracowników pierwsze miejsce zajęła firma Cygni, natomiast wśród firm zatrudniających poniżej 50 osób pierwsze miejsce przypadło firmie Regent.

Firmy informatyczne oraz świadczące usługi profesjonalne są najliczniej reprezentowane wśród laureatów, ale na listach obecne są organizacje z 14 różnych sektorów: od transportu po budownictwo. To kolejny dowód, że ani wielkość firmy, ani branża nie przesądzają o tym, czy organizacja stanie się dla swoich pracowników świetnym miejscem pracy.

Natomiast tym, co łączy wszystkich laureatów jest umiejętność stworzenia środowiska pracy, w którym każdy pracownik bez względu na pełnioną rolę czuje się szanowany i ceniony za swój wkład w rozwój firmy. 92% zatrudnionych potwierdziło, że czują się traktowani w pracy jak pełnoprawni członkowie zespołu, niezależnie od zajmowanego stanowiska, a 88% zadeklarowało, że kierownictwo stara się brać pod uwagę ich pomysły i sugestie.

Nie jest przypadkiem, że organizacje, które najbardziej stawiają na różnorodność są zarazem najbardziej innowacyjne. Nasze badanie pokazuje, że firmy, które potrafią korzystać z potencjału swoich ludzi i kreatywnych pomysłów, które rodzą się w każdym miejscu organizacji osiągają najwyższy poziom innowacyjności, a ich wzrost przychodów jest 5,5 razy większy od firm mniej nastawionych na różnorodność” – podsumował Michael C. Bush.

 

Reprezentacja poszczególnych krajów na liście 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2019

 

Wyróżnienia specjalne

Firma konsultingowa Baringa z siedzibą w Wielkiej Brytanii (7. miejsce na liście Dużych Najlepszych Miejsc Pracy) została dodatkowo uhonorowana nagrodą specjalną za stworzenie kultury organizacyjnej sprzyjającej rozwojowi innowacyjności wśród pracowników. Aż 90% pracowników firmy potwierdziło, że ich pomysły są brane pod uwagę przez przełożonych.

Szwedzka firma telekomunikacyjna Key Solutions (4. miejsce na liście Najlepszych Średnich Miejsc Pracy) została wyróżniona nagrodą specjalną za wyjątkową troskę, jaką otaczani są pracownicy. 100% (!) pracowników firmy zadeklarowało, że czuje się doceniana przez przełożonych i że w firmie panuje rodzinna atmosfera.

Trzecią wyróżnioną firmą zostało Cisco (5. miejsce na liście Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy), reprezentujące branżę IT. To nagroda za stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich pracowników – bez względu na to kim są i jakie zadania w firmie wykonują. Cisco zostało w tym roku szczególnie docenione za umiejętne wdrożenie polityki gwarantującej równość traktowania, pełną integrację i odpowiednią reprezentację kobiet na wszystkich stanowiskach. 94% pracowników Cisco przyznało, że płeć pracownika nie wpływa na sposób jego traktowania.

Czy to duża firma, czy mała, tegoroczni laureaci konkursu Best Workplaces in Europe pokazują, że stworzenie wspaniałego miejsca pracy dla wszystkich jest w zasięgu każdej organizacji. Gratulujemy im i doceniamy ich starania wytyczenia drogi ku przyszłości, która będzie lepsza dla biznesu, lepsza dla ludzi i lepsza dla świata” – powiedział Michael C. Bush, CEO Great Place to Work®.

 

www.greatplacetowork.pl

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
    Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • 10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA]
    Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy