Powrót

Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”

Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

Koncepcja WLB nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. Jej korzenie sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to nastąpił błyskawiczny rozwój czołowych organizacji oraz korporacji w Europie. Społeczeństwo, zmęczone nadgodzinową ciężką pracą, zapragnęło rozdzielenia życia prywatnego i zawodowego.

 

Co kryje się pod pojęciem work-life balance?

 

Kwintesencją work-life balance jest zachowanie równowagi między dwiema sferami życia: pracą i wypoczynkiem. Chodzi o to, aby żadna z aktywności nie dominowała nad drugą, a przy tym były one zgodne z naszymi wartościami i oczekiwaniami.

 

Work-life balance w praktyce

 

Coraz więcej pracodawców skłania się do korzystania z narzędzi WLB, dzięki temu zwiększają oni poziom satysfakcji zawodowej pracowników. Pracownicy są bardziej wypoczęci, co przekłada się na spadek ilości nieuzasadnionych zwolnień lekarskich oraz innych nieobecności. Tym samym poprawia się wizerunek pracodawcy, jest on lepiej oceniany i chętnie polecany. W konsekwencji łatwiej jest pracodawcy przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów, co pozwala ograniczyć koszty związane z dodatkową rekrutacją i wdrażaniem kadry.

 

Najpopularniejsze przykłady work-life balance to:

  • elastyczne godziny pracy – jeżeli pracownik w 100% wypełnia swoje obowiązki, godziny pracy mogą nie mieć znaczenia;
  • możliwość pracy zdalnej – nie jest to możliwe w każdej branży, ale staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dającym możliwość poświęcenia czasu rodzinie;
  • promowanie zdrowego stylu życia – benefity w formie opłaconej prywatnej opieki medycznej lub karnetów na siłownię i zajęcia fitness;
  • prywatne wyjścia w godzinach pracy – np. wizyty u lekarza, sprawy urzędowe, podwózka dzieci do szkoły i inne sprawy, których terminu nie można przesunąć;
  • obecność zwierząt w pracy – zwierzęta zmniejszają poziom stresu, poprawiają atmosferę, co zwiększa produktywność i wydajność pracowników;
  • spotkania firmowe – budują one dobre relacje między pracownikami, co przekłada się na wzrost zaufania i poczucie przynależności do zespołu;
  • szkolenia, kursy i programy socjalne – przekładają się na rozwój oraz zwiększanie kompetencji pracowników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców dzieci do lat 8
    Pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z elastycznej organizacji pracy. Co oznacza to pojęcie oraz kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy