Powrót

Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”

Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

Koncepcja WLB nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. Jej korzenie sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to nastąpił błyskawiczny rozwój czołowych organizacji oraz korporacji w Europie. Społeczeństwo, zmęczone nadgodzinową ciężką pracą, zapragnęło rozdzielenia życia prywatnego i zawodowego.

 

Co kryje się pod pojęciem work-life balance?

 

Kwintesencją work-life balance jest zachowanie równowagi między dwiema sferami życia: pracą i wypoczynkiem. Chodzi o to, aby żadna z aktywności nie dominowała nad drugą, a przy tym były one zgodne z naszymi wartościami i oczekiwaniami.

 

Work-life balance w praktyce

 

Coraz więcej pracodawców skłania się do korzystania z narzędzi WLB, dzięki temu zwiększają oni poziom satysfakcji zawodowej pracowników. Pracownicy są bardziej wypoczęci, co przekłada się na spadek ilości nieuzasadnionych zwolnień lekarskich oraz innych nieobecności. Tym samym poprawia się wizerunek pracodawcy, jest on lepiej oceniany i chętnie polecany. W konsekwencji łatwiej jest pracodawcy przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów, co pozwala ograniczyć koszty związane z dodatkową rekrutacją i wdrażaniem kadry.

 

Najpopularniejsze przykłady work-life balance to:

 • elastyczne godziny pracy – jeżeli pracownik w 100% wypełnia swoje obowiązki, godziny pracy mogą nie mieć znaczenia;
 • możliwość pracy zdalnej – nie jest to możliwe w każdej branży, ale staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dającym możliwość poświęcenia czasu rodzinie;
 • promowanie zdrowego stylu życia – benefity w formie opłaconej prywatnej opieki medycznej lub karnetów na siłownię i zajęcia fitness;
 • prywatne wyjścia w godzinach pracy – np. wizyty u lekarza, sprawy urzędowe, podwózka dzieci do szkoły i inne sprawy, których terminu nie można przesunąć;
 • obecność zwierząt w pracy – zwierzęta zmniejszają poziom stresu, poprawiają atmosferę, co zwiększa produktywność i wydajność pracowników;
 • spotkania firmowe – budują one dobre relacje między pracownikami, co przekłada się na wzrost zaufania i poczucie przynależności do zespołu;
 • szkolenia, kursy i programy socjalne – przekładają się na rozwój oraz zwiększanie kompetencji pracowników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.