Powrót

Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”

Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

Koncepcja WLB nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. Jej korzenie sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to nastąpił błyskawiczny rozwój czołowych organizacji oraz korporacji w Europie. Społeczeństwo, zmęczone nadgodzinową ciężką pracą, zapragnęło rozdzielenia życia prywatnego i zawodowego.

 

Co kryje się pod pojęciem work-life balance?

 

Kwintesencją work-life balance jest zachowanie równowagi między dwiema sferami życia: pracą i wypoczynkiem. Chodzi o to, aby żadna z aktywności nie dominowała nad drugą, a przy tym były one zgodne z naszymi wartościami i oczekiwaniami.

 

Work-life balance w praktyce

 

Coraz więcej pracodawców skłania się do korzystania z narzędzi WLB, dzięki temu zwiększają oni poziom satysfakcji zawodowej pracowników. Pracownicy są bardziej wypoczęci, co przekłada się na spadek ilości nieuzasadnionych zwolnień lekarskich oraz innych nieobecności. Tym samym poprawia się wizerunek pracodawcy, jest on lepiej oceniany i chętnie polecany. W konsekwencji łatwiej jest pracodawcy przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów, co pozwala ograniczyć koszty związane z dodatkową rekrutacją i wdrażaniem kadry.

 

Najpopularniejsze przykłady work-life balance to:

 • elastyczne godziny pracy – jeżeli pracownik w 100% wypełnia swoje obowiązki, godziny pracy mogą nie mieć znaczenia;
 • możliwość pracy zdalnej – nie jest to możliwe w każdej branży, ale staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dającym możliwość poświęcenia czasu rodzinie;
 • promowanie zdrowego stylu życia – benefity w formie opłaconej prywatnej opieki medycznej lub karnetów na siłownię i zajęcia fitness;
 • prywatne wyjścia w godzinach pracy – np. wizyty u lekarza, sprawy urzędowe, podwózka dzieci do szkoły i inne sprawy, których terminu nie można przesunąć;
 • obecność zwierząt w pracy – zwierzęta zmniejszają poziom stresu, poprawiają atmosferę, co zwiększa produktywność i wydajność pracowników;
 • spotkania firmowe – budują one dobre relacje między pracownikami, co przekłada się na wzrost zaufania i poczucie przynależności do zespołu;
 • szkolenia, kursy i programy socjalne – przekładają się na rozwój oraz zwiększanie kompetencji pracowników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Mobbing w pracy
  Nawet kilka tysięcy postępowań w zakresie dyskryminacji i mobbingu w ciągu roku. Jeszcze więcej osób codziennie pada ofiarą złośliwych uwag i tym podobnym. Jak się bronić?

 • Podróże służbowe w wakacje a ochrona danych – o co warto zadbać, aby były bezpieczne
  Coraz częściej nasza praca związana jest z częstymi wyjazdami. Co ciekawe, wartość rynku podróży służbowych z roku na rok rośnie (wzrost o 4,1%) - wynika z raportu „Podróże służbowe. Raport 2019”.

 • Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy
  Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.

 • Kopiowanie dowodów osobistych w firmach – co naprawdę zmienia nowe prawo?
  Prawie każdy z nas spotkał się z kserowaniem i skanowaniem dowodów tożsamości oraz innych dokumentów, na których widniały dane osobowe. Praktykowali je zarówno pracodawcy, jak i wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz hotele.

 • Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie
  Nie zawsze pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie. Sprawdź, kiedy może odmówić!

 • Polscy inżynierowie liderami zmian w swoich przedsiębiorstwach
  Zdecydowana większość inżynierów jest zdania, że kadra techniczna powinna przyjąć na siebie odpowiedzialność związaną z rolą lidera zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych – wynika z badania Smart Industry Polska 2019 (SIP).

 • Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype
  Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

 • Praca w wakacje – jak wybrać mądrze
  Szukasz pracy na wakacje? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami i nie dać się oszukać.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.