Powrót

Work-life balance – w poszukiwaniu „złotego środka”

Czy spotkaliście się już z pojęciem work-life balance (WLB)? Niektórzy stwierdzą, że jest to kolejne modne określenie, którym nie należy się przejmować. Jednak coraz więcej firm wprowadza zmiany, które pozwalają pracownikom na realizację swoich marzeń i korzystanie z życia w pełni.

Koncepcja WLB nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. Jej korzenie sięgają przełomu lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to nastąpił błyskawiczny rozwój czołowych organizacji oraz korporacji w Europie. Społeczeństwo, zmęczone nadgodzinową ciężką pracą, zapragnęło rozdzielenia życia prywatnego i zawodowego.

 

Co kryje się pod pojęciem work-life balance?

 

Kwintesencją work-life balance jest zachowanie równowagi między dwiema sferami życia: pracą i wypoczynkiem. Chodzi o to, aby żadna z aktywności nie dominowała nad drugą, a przy tym były one zgodne z naszymi wartościami i oczekiwaniami.

 

Work-life balance w praktyce

 

Coraz więcej pracodawców skłania się do korzystania z narzędzi WLB, dzięki temu zwiększają oni poziom satysfakcji zawodowej pracowników. Pracownicy są bardziej wypoczęci, co przekłada się na spadek ilości nieuzasadnionych zwolnień lekarskich oraz innych nieobecności. Tym samym poprawia się wizerunek pracodawcy, jest on lepiej oceniany i chętnie polecany. W konsekwencji łatwiej jest pracodawcy przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów, co pozwala ograniczyć koszty związane z dodatkową rekrutacją i wdrażaniem kadry.

 

Najpopularniejsze przykłady work-life balance to:

 • elastyczne godziny pracy – jeżeli pracownik w 100% wypełnia swoje obowiązki, godziny pracy mogą nie mieć znaczenia;
 • możliwość pracy zdalnej – nie jest to możliwe w każdej branży, ale staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, dającym możliwość poświęcenia czasu rodzinie;
 • promowanie zdrowego stylu życia – benefity w formie opłaconej prywatnej opieki medycznej lub karnetów na siłownię i zajęcia fitness;
 • prywatne wyjścia w godzinach pracy – np. wizyty u lekarza, sprawy urzędowe, podwózka dzieci do szkoły i inne sprawy, których terminu nie można przesunąć;
 • obecność zwierząt w pracy – zwierzęta zmniejszają poziom stresu, poprawiają atmosferę, co zwiększa produktywność i wydajność pracowników;
 • spotkania firmowe – budują one dobre relacje między pracownikami, co przekłada się na wzrost zaufania i poczucie przynależności do zespołu;
 • szkolenia, kursy i programy socjalne – przekładają się na rozwój oraz zwiększanie kompetencji pracowników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Uzależnienie od pracy
  Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

 • Dzień Nauczyciela
  14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, uważane jest przez wielu za dzień wolny od pracy. Czy na pewno tak jest?

 • Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie
  Tegoroczną listę 25 World’s Best Workplaces, ogłoszoną przez Great Place to Work® 2 października 2019 r., otwiera technologiczna firma Cisco. To wielka satysfakcja także dla Polski, bo w globalnym sukcesie firmy ma swój udział polski oddział Cisco. Cisco Poland jest też liderem listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2019, ogłoszonej w kwietniu b.r. (w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 pracowników). Na światowej liście mamy jeszcze 4 inne firmy o zasięgu światowym, które również w Polsce z powodzeniem tworzą wyjątkowe miejsca pracy i są doceniane przez swoich pracowników. Są to: EY, SAS, The Adecco Group oraz American Express.

 • Obecność zwierząt w pracy - z korzyścią dla wszystkich
  Zwierzęta w pracy to zagadnienie, które w ostatnim czasie zyskuje na swojej popularności. Wielu pracowników spędza w pracy oraz w drodze do niej kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Dla właścicieli zwierzaków, które zostają wtedy w domach, to nie lada problem. Istnieją jednak pracodawcy, którzy wychodzą z inicjatywą i proponują swoim pracownikom możliwość przychodzenia do pracy ze swoim czworonogiem. Bez wątpienia, jest to jeden z ciekawszych benefitów pracowniczych, który pomaga wyróżnić firmę na tle konkurencji.

 • Stygnie zapał rekrutacyjny polskich firm
  Choć nadal sporo, bo 13% polskich przedsiębiorstw chce powiększać swoje zespoły, to optymizm pracodawców jest słabszy niż przed rokiem – potwierdza opublikowany dziś raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, przedstawiający plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku.

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Minimalne wynagrodzenie wzrasta o kilkaset złotych
  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. Pracowników z minimalnym wynagrodzeniem czeka podwyżka. O ile wzrośnie wynagrodzenie?

 • Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku
  Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.