Powrót

Wagary w pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-03-21

Wagary pracownika niosą za sobą o wiele większe konsekwencje niż wagary ucznia. Sprawdź, czy są tego warte!

To, kiedy pracownik będzie miał wolne, w dużej mierze zależy od pracodawcy. Oczywiście przepisy prawa pracy zapewniają pracownikowi prawo do urlopu czy urlopu na żądanie w nagłych przypadkach. Nici jednak z wolnego, jeśli pracodawca się na niego nie zgadza.

 

Urlop bez zgody szefa

 

Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy świadczenie pracy i pozostawanie do dyspozycji pracodawcy – przypomnijmy, że mowa o umowie o pracy. Każda nieobecność w pracy wymaga usprawiedliwienia.

Jeśli pracownikowi zamarzy się dzień wolny i poinformuje o tym pracodawcę, ale nie złoży wniosku lub nie poczeka na jego podpisanie, będzie miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. To samo dotyczy urlopu na żądanie. Samo poinformowanie pracodawcy o urlopie na żądanie nie wystarczy. Należy poczekać na zgodę szefa.

Nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy przepisy zaliczają do ciężkich naruszeń obowiązków pracowniczych.

 

Co grozi za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy?

 

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez podwładnego uprawnia pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy – tak zwanego zwolnienia dyscyplinarnego.

Wyroki Sądów, w obu przypadkach braku akceptacji pracodawcy co do urlopu, potwierdzają zgodne z przepisami zwolnienie dyscyplinarne [SN 3 kwietnia 2001 (I PKN  587/00), SN 16 września 2008 (II PK 26/08)].

Zwolnienie lekarskie jest również usprawiedliwieniem nieobecności. Oczywiście musi być wystawione zgodnie z przeznaczeniem, na okres całej nieobecności. Zwolnienie lekarskie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem daje pracodawcy możliwość zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Okresy wpływające na wymiar urlopu
    Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Jaki wpływ mają nowoczesne technologie na zatrudnianie młodych?
    „Dostosowanie współczesnego środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest wręcz kluczowe dla funkcjonowania firm. Aktualnie na rynku mamy przedstawicieli kilku grup pokoleniowych mających różne oczekiwania i czasami zupełnie odmienne podejście do życia czy pracy” – mówi Justyna Mazur, ekspertka rynku pracy IT, liderka w Experis. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami zatrudniającymi pracowników w różnym wieku? Jaką rolę odgrywa w tym nowoczesna technologia?

  • Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
    Rodzice stanowią liczną grupę pracowników w Polsce. Szacuje się, że w przedziale wiekowym między 24. a 54. rokiem życia, to 1/3 wszystkich zatrudnionych. Urlopy rodzicielskie są nie lada wyzwaniem dla pracodawców, którzy muszą mierzyć się z długą nieobecnością pracowników oraz ponownym wdrożeniem ich do pracy.

  • Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA]
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy