Powrót

Wady i zalety pracy tymczasowej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-22

Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Dla studentów i młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego oraz osób szukających szybkiego zarobku praca tymczasowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Atrakcyjna jest przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu. Przed podjęciem tej formy zatrudnienia warto zapoznać się z jej mocnymi i słabymi stronami.

 

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, okresowy lub doraźny i wiele młodych osób właśnie takiej formy zatrudnienia oczekuje. Do najważniejszych zalet pracy tymczasowej należą:

 • brak konieczności posiadania specjalnych kursów czy uprawnień. Nie ma tu również ograniczeń wiekowych. Pracę tymczasową może podjąć każdy, nawet osoba niepełnoletnia;
 • elastyczny wymiar czasu pracy, dzięki czemu można pogodzić pracę, np. ze studiami;
 • uprawnienia pracownicze dotyczące, np. zarobków, urlopów, warunków socjalnych, jak w przypadku pracowników etatowych;
 • krótkotrwałe, niezobowiązujące zatrudnienie „na próbę”, dające możliwość wypróbowania swoich sił w różnych dziedzinach;
 • pracodawca, który natychmiast potrzebuje pracownika, nierzadko oferuje wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niż pracownikowi pracującemu na stałe.

 

Wady pracy tymczasowej

 • brak stabilizacji zawodowej (praca u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 18 miesięcy);
 • ze względu na okresowy charakter pracy tymczasowej, przywilej dwóch dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc nie zawsze ma zastosowanie, w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc;
 • pomniejszenie wynagrodzenia o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Nawet jeśli pracownik tymczasowy pracuje u jednego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, to nie przysługują mu tzw. trzynastki i premie;
 • pracownikom tymczasowym często powierza się wykonywanie pracy, której nikt inny z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce lub nie może wykonać.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.mrjob.pl/aktualnosci/wady-i-zalety-pracy-tymczasowej/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Umowa o pomocy przy zbiorach
  Umowa o pomocy przy zbiorach jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, którą regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ten typ umowy może okazać się pomocnym narzędziem dla rolników zajmujących się uprawą określonych roślin. Podpowiadamy, kto i kiedy może się na nią zdecydować oraz jakie obowiązki rodzi po stronie przedsiębiorcy.

 • Great Place to Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2021. Pod wieloma względami to super lista
  Tegoroczna lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce – ogłoszona przez Great Place to Work® 27 maja – to już trzynasta edycja tego wydarzenia. Lista laureatów nigdy nie była tak długa i nigdy nie było na niej tak wielu debiutów. W tym roku wyróżniono aż 39 firm w trzech kategoriach, zależnych od liczby zatrudnionych pracowników. Aż 21 firm znalazło się na liście po raz pierwszy.

 • Spółdzielcza umowa o pracę
  Zgodnie z definicją spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą na rzecz swoich członków i ich środowiska.

 • Pracujący rodzice w oku pandemicznego cyklonu
  Łączenie roli rodzica i pracownika nigdy nie było łatwe. Co prawda ojcowie z pokolenia milenialsów starają się odciążać swoje partnerki i równo dzielić obowiązki, ale godzenie obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi wciąż pozostaje dla rodziców wyzwaniem. Pandemia ukazała ten problem w jeszcze większej jego złożoności, kiedy zarówno praca, jak i nauka przeszły w zdalny tryb funkcjonowania.

 • Najlepiej, gdy praca jest związana z pasją [WYWIAD]
  „Wydaje mi się, że jestem osobą z najdłuższym CV w Polsce. Przetestowałem wiele zawodów, z wieloma specjalistami rozmawiałem i o wielu zawodach mógłbym opowiadać godzinami” – mówi Wojciech Kaczmarczyk, medialny freelancer, prowadzący kanał „DO ROBOTY” na YouTube. W naszej rozmowie poruszyliśmy, m.in. tematy prowadzenia działalności gospodarczej, mitów dotyczących różnych zawodów oraz szukania pracy dla siebie. Przeczytajcie co mówi człowiek, który co tydzień „zmienia pracę”.

 • ITBoom z dedykowanym narzędziem HR dla firm w dobie pandemii COVID-19
  ITBoom Sp. z o.o. zaprojektowała i wdrożyła już w pierwszych firmach w Polsce innowacyjne narzędzie do zarządzania pracą zespołów w dobie pandemii koronawirusa. Aplikacja „Wnioski HR – planer obecności” została stworzona i zaprojektowana z myślą o przedsiębiorstwach pracujących w nowym trybie – hybrydowym. Pozwala ona na efektywne rozplanowanie i zarządzanie przestrzenią biurową z wykorzystaniem pracy stacjonarnej i zdalnej. Pierwsze wdrożenia pokazują, że firmy mogą zaoszczędzić nawet do 65% powierzchni biurowej, miejsc postojowych i parkingowych, a tym samym znacznie ograniczyć koszty pracy. Nowe rozwiązanie to szansa na łagodniejsze i sprawniejsze przejście pomiędzy okresami lockdownów i luzowania obostrzeń gospodarczych.

 • Co piąty Polak pracuje po godzinach
  Co piąty Polak pracuje więcej niż 9 godzin dziennie. Głównie dlatego, że czuje się odpowiedzialny za realizowane zadania, chce więcej zarobić lub sprostać wysokim wymaganiom szefa. Nowa rzeczywistość znacząco utrudnia zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – to problem dla 26% aktywnych zawodowo Polaków. Dla pracodawców to jasny sygnał, by wesprzeć zatrudnionych, aby mogli efektywnie pracować i nie dali się zwariować.

 • 6 rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zmniejszyć poczucie izolacji pracowników
  Samotność nie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Jej szkodliwy wpływ naukowcy porównują z wypalaniem dziennie 15 papierosów . To nie jest dobra wiadomość dla milionów ludzi, którzy obecnie za sprawą pandemii żyją i pracują w przedłużającej się izolacji. Dla ich przełożonych też nie. Wydawać by się mogło, że zarówno pracodawcy, jak i ich pracownicy największe wyzwania związane z nagłą koniecznością przejścia na zdalny model pracy mają już za sobą. Tych wyzwań było wiele: poczynając od szybkiej nauki posługiwania się systemami wideokonferencyjnymi po umiejętność znajdowania równowagi pomiędzy pracą w domu a zobowiązaniami rodzinnymi. Jednak na dłuższą metę tym, co pracownikom może najbardziej dokuczać jest praca w izolacji od zespołu, powodująca uczucie samotności.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.