Powrót

Wady i zalety pracy tymczasowej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-22

Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Dla studentów i młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego oraz osób szukających szybkiego zarobku praca tymczasowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Atrakcyjna jest przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu. Przed podjęciem tej formy zatrudnienia warto zapoznać się z jej mocnymi i słabymi stronami.

 

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, okresowy lub doraźny i wiele młodych osób właśnie takiej formy zatrudnienia oczekuje. Do najważniejszych zalet pracy tymczasowej należą:

 • brak konieczności posiadania specjalnych kursów czy uprawnień. Nie ma tu również ograniczeń wiekowych. Pracę tymczasową może podjąć każdy, nawet osoba niepełnoletnia;
 • elastyczny wymiar czasu pracy, dzięki czemu można pogodzić pracę, np. ze studiami;
 • uprawnienia pracownicze dotyczące, np. zarobków, urlopów, warunków socjalnych, jak w przypadku pracowników etatowych;
 • krótkotrwałe, niezobowiązujące zatrudnienie „na próbę”, dające możliwość wypróbowania swoich sił w różnych dziedzinach;
 • pracodawca, który natychmiast potrzebuje pracownika, nierzadko oferuje wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niż pracownikowi pracującemu na stałe.

 

Wady pracy tymczasowej

 • brak stabilizacji zawodowej (praca u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 18 miesięcy);
 • ze względu na okresowy charakter pracy tymczasowej, przywilej dwóch dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc nie zawsze ma zastosowanie, w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc;
 • pomniejszenie wynagrodzenia o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Nawet jeśli pracownik tymczasowy pracuje u jednego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, to nie przysługują mu tzw. trzynastki i premie;
 • pracownikom tymczasowym często powierza się wykonywanie pracy, której nikt inny z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce lub nie może wykonać.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.mrjob.pl/aktualnosci/wady-i-zalety-pracy-tymczasowej/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
  Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

 • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
  Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

 • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
  Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

 • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
  1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

 • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
  W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

 • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
  Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

 • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

 • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
  Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy