Powrót

Urlop okolicznościowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-24

Bierzesz ślub, a może urodziło Ci się dziecko? Skorzystaj z dodatkowego, płatnego urlopu!

Urlop okolicznościowy to dodatkowy czas wolny od pracy dla wszystkich zatrudnionych, których obowiązują przepisy Kodeksu pracy, czyli na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania lub wyboru.

Wymiar urlopu

Liczba dni urlopu uzależniona jest od okoliczności oraz stopnia spokrewnienia. Zgodnie z przepisami wolne może być udzielane w związku ze ślubem, narodzinami lub zgonem.

Dwa dni urlopu otrzyma pracownik w przypadku ślubu lub urodzenia się jego dziecka. Taki sam czas wolny będzie mu przysługiwał również z powodu zgonu i pogrzebu małżonka lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Dzień urlopu przysługuje w przypadku ślubu dziecka. Z powodu zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką, podwładny otrzyma również dzień wolny.

Zasady udzielania - obowiązek potwierdzenia okoliczności

Warunkiem skorzystania z urlopu jest nie tylko wydarzenie wyżej wspomnianej okoliczności. Urlop nie jest udzielany na słowo pracownika. Wymaga potwierdzenia stosownym dokumentem. Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność może być akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu.

W przypadku uprawnienia do dwóch dni urlopu, nie trzeba wykorzystywać ich łącznie. Można je zaplanować w różnych terminach pod warunkiem, że zostanie wykazany związek między tymi dniami wolnymi a zdarzeniami, na jakie wnioskujemy o nie.

Należy również zaznaczyć, że urlop okolicznościowy z tytułu ślubu udzielany jest tylko w przypadku ślubu cywilnego lub konkordatowego, nie mają do niego prawa pracownicy biorący jedynie ślub kościelny.

Okoliczność uprawniająca jest, a urlopu nie ma

Nie zawsze, pomimo zachodzenia przesłanek do uzyskania urlopu okolicznościowego, można go faktycznie otrzymać. Pracodawca, w uzasadnionych przypadkach, może odmówić udzielenia wolnego. W piśmiennictwie wskazuje się jednak, że „w przypadku, gdy zdarzenie, które usprawiedliwiałoby nieobecność w pracy miało miejsce w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, dni wolne nie przysługują”. Przykład, jeśli pracownik bierze ślub lub uczestniczy w pogrzebie w trakcie urlopu wypoczynkowego, nie uzyska urlopu okolicznościowego.

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie za pracę, obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Czy urlop wypoczynkowy przepada?
    Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

  • Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy
    Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.

  • Pierwszy urlop wypoczynkowy
    Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego oraz odpłatnego urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli podejmuje pierwszą pracę w swoim życiu. Na wymiar przysługującego urlopu mają wpływ okres zatrudnienia oraz wykształcenie danej osoby. Podpowiadamy, jak wyliczyć pierwszy urlop pracownika!

  • Udzielanie urlopu wypoczynkowego
    Jakie zasady obowiązują pracodawcę i pracownika przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego? Jak to wygląda w przypadku osoby zatrudnionej na niepełny etat lub posiadającej orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Odpowiadamy.

  • Praca za granicą a staż pracy w Polsce
    Staż pracy ma wpływ na uprawnienia pracownicze, np. wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy okres zatrudnienia za granicą również się do niego wlicza? Jak udokumentować pracę poza Polską? Czy zagraniczne dokumenty muszą być tłumaczone? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy