Ubezpieczenie zdrowotne
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-12
Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej, pomimo tego, że nie pracujesz i nie opłacasz ubezpieczenia!
Opłacona składka zdrowotna uprawnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Pewność, że prawo to przysługuje, mają m.in. osoby zatrudnione, wykonujące zlecenie oraz osoby prowadzące działalność, które zobowiązane są do odprowadzania składki.
Utrata aktywności zawodowej nie zawsze wiąże się jednak z automatyczną utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od zakończenia umowy przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego. Przepisy przewidują również sytuacje, w których, pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe.
Świadczenia z ZUS
Składka zdrowotna nie jest odprowadzana za osoby, które po ustaniu zatrudnienia pobierają świadczenia z ZUS, np. zasiłek chorobowy lub macierzyński. Zachowują one jednak prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej pomimo komunikatu, który może pojawić się w systemie eWUŚ.
Po zakończeniu pobierania świadczeń z ZUS: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia tracisz prawo do opieki.
Osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty także są uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej.
Ukończenie nauki
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów, a studenci przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.
Rejestracja w urzędzie pracy
Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęte są, już od dnia rejestracji, ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie zarejestrowanej, bez względu na to, czy posiada prawo do zasiłku, czy też nie. Sposób rozwiązania umowy również nie ma wpływu na prawo do ubezpieczenia.
Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania. Do ubezpieczenia z urzędu można zgłosić również członka rodziny.
Decyzja wójta
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, bezdomne, które nie mogą uzyskać ubezpieczenia zdrowotnego także mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym celu powinny zwrócić się o pomoc do wójta, burmistrza lub prezydenta miejscowości, w której mieszkają. Koszty leczenia pokrywane są z budżetu państwa.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:
W prawie
-
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
16.05.2025 -
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025