Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku
Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.
W pracy spędzamy blisko jedną trzecią swojego życia. W wielu przypadkach są to pomieszczenia zamknięte, słabo wentylowane albo zawilgocone, gdzie oświetlenie jest źle dobrane do stanowiska pracy. Nasz organizm po długotrwałym przebywaniu w takiej przestrzeni daje znać, że nie są to odpowiednie warunki dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z tzw. Syndromem Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Światowa Organizacja Zdrowia posługuje się tym terminem już od 1982 roku i oznacza on niedyspozycje zdrowotne będące następstwem długotrwałego przebywania w niezdrowym obiekcie.
Najczęstsze objawy Syndromu Chorego Budynku
Dolegliwości, jakie pojawiają się przy Syndromie Chorego Budynku mają zwykle charakter ogólny, dlatego bardzo łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś zupełnie innego. Na senność, przemęczenie i powracające bóle głowy narzeka znaczna część społeczeństwa, która żyje w szybkim tempie i często brakuje czasu na odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak dojdą do tego takie objawy, jak problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia, które pojawiają się notorycznie w miejscu pracy, to najprawdopodobniej można tu już mówić o negatywnym oddziaływaniu budynku. Do często pojawiających się w tej sytuacji objawów można zaliczyć również podrażnienia błon śluzowych, czyli suchość w nosie i gardle, piekące oczy. Ignorowanie tych przypadłości sprzyja rozwijaniu się poważnych schorzeń oraz chorób, w tym chorób nowotworowych.
Jak zapobiegać Syndromowi Chorego Budynku?
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy podejrzeniu przebywania w „chorym budynku” jest sprawdzenie skuteczności systemu wentylacyjnego oraz jego odpowiednia konserwacja. Warto zwrócić się do fachowca, który oceni, czy do poszczególnych pomieszczeń dostaje się prawidłowa ilość czystego powietrza i czy nie dochodzi do rozwoju groźnych bakterii, pleśni, grzybów, tak niebezpiecznych dla naszego organizmu. Niezmiernie ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy oraz ich odpowiednia organizacja i czystość. Na komfort i dobre samopoczucie wpływ ma również optymalny poziom wilgotności oraz temperatury powietrza, dlatego też zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również „otoczyć się” specjalnie dobranymi roślinami doniczkowymi, które oczyszczają powietrze z toksyn. Ostatecznym rozwiązaniem problemów mogą okazać się stanowcze działania remontowe ze świadomym użyciem naturalnych produktów i ograniczeniem sztucznych i syntetycznych odpowiedników.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować? Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

Jak hobby pomaga w karierze zawodowej? Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.
Rynek pracy na co dzień
-
Problemy rekrutacyjne branży IT
26.02.2025 -
Pokolenie Z na rynku pracy
19.02.2025