Powrót

Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku

Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

W pracy spędzamy blisko jedną trzecią swojego życia. W wielu przypadkach są to pomieszczenia zamknięte, słabo wentylowane albo zawilgocone,  gdzie oświetlenie jest źle dobrane do stanowiska pracy. Nasz organizm po długotrwałym przebywaniu w takiej przestrzeni daje znać, że nie są to odpowiednie warunki dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z tzw. Syndromem Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Światowa Organizacja Zdrowia posługuje się tym terminem już od 1982 roku i oznacza on niedyspozycje zdrowotne będące następstwem długotrwałego przebywania w niezdrowym obiekcie.

 

Najczęstsze objawy Syndromu Chorego Budynku

 

Dolegliwości, jakie pojawiają się przy Syndromie Chorego Budynku mają zwykle charakter ogólny, dlatego bardzo łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś zupełnie innego. Na senność, przemęczenie i powracające bóle głowy narzeka znaczna część społeczeństwa, która żyje w szybkim tempie i często brakuje czasu na odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak dojdą do tego takie objawy, jak problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia, które pojawiają się notorycznie w miejscu pracy, to najprawdopodobniej można tu już mówić o negatywnym oddziaływaniu budynku. Do często pojawiających się w tej sytuacji objawów można zaliczyć również podrażnienia błon śluzowych, czyli suchość w nosie i gardle, piekące oczy. Ignorowanie tych przypadłości sprzyja rozwijaniu się poważnych schorzeń oraz chorób, w tym chorób nowotworowych.

 

Jak zapobiegać Syndromowi Chorego Budynku?

 

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy podejrzeniu przebywania w „chorym budynku” jest sprawdzenie skuteczności systemu wentylacyjnego oraz jego odpowiednia konserwacja. Warto zwrócić się do fachowca, który oceni, czy do poszczególnych pomieszczeń dostaje się prawidłowa ilość czystego powietrza i czy nie dochodzi do rozwoju groźnych bakterii, pleśni, grzybów, tak niebezpiecznych dla naszego organizmu. Niezmiernie ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy oraz ich odpowiednia organizacja i czystość.  Na komfort i dobre samopoczucie wpływ ma również optymalny poziom wilgotności oraz temperatury powietrza, dlatego też zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również „otoczyć się” specjalnie dobranymi roślinami doniczkowymi, które oczyszczają powietrze z toksyn. Ostatecznym rozwiązaniem problemów mogą okazać się stanowcze działania remontowe ze świadomym użyciem naturalnych produktów i ograniczeniem sztucznych i syntetycznych odpowiedników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
  Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

 • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

 • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

 • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
  Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

 • Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce
  Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.

 • Zezwolenie jednolite a zmiana pracodawcy
  Zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, łączy w sobie dokumenty legalizujące pobyt i pracę. Cudzoziemiec, który je posiada może być zatrudniony na warunkach zapisanych w decyzji wojewody. O czym powinien pamiętać obcokrajowiec posiadający zezwolenie jednolite? Odpowiadamy.

 • Praca obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową po 23 lutego 2022 r.
  Pracę cudzoziemców w Polsce legalizują zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. 24 lutego 2022 r. wprowadzono kolejną możliwość, dotyczącą obywateli Ukrainy, czyli powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co warto wiedzieć o tej formie legalizacji pracy? Odpowiadamy.

 • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
  Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy