Powrót

Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku

Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

W pracy spędzamy blisko jedną trzecią swojego życia. W wielu przypadkach są to pomieszczenia zamknięte, słabo wentylowane albo zawilgocone,  gdzie oświetlenie jest źle dobrane do stanowiska pracy. Nasz organizm po długotrwałym przebywaniu w takiej przestrzeni daje znać, że nie są to odpowiednie warunki dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z tzw. Syndromem Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Światowa Organizacja Zdrowia posługuje się tym terminem już od 1982 roku i oznacza on niedyspozycje zdrowotne będące następstwem długotrwałego przebywania w niezdrowym obiekcie.

 

Najczęstsze objawy Syndromu Chorego Budynku

 

Dolegliwości, jakie pojawiają się przy Syndromie Chorego Budynku mają zwykle charakter ogólny, dlatego bardzo łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś zupełnie innego. Na senność, przemęczenie i powracające bóle głowy narzeka znaczna część społeczeństwa, która żyje w szybkim tempie i często brakuje czasu na odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak dojdą do tego takie objawy, jak problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia, które pojawiają się notorycznie w miejscu pracy, to najprawdopodobniej można tu już mówić o negatywnym oddziaływaniu budynku. Do często pojawiających się w tej sytuacji objawów można zaliczyć również podrażnienia błon śluzowych, czyli suchość w nosie i gardle, piekące oczy. Ignorowanie tych przypadłości sprzyja rozwijaniu się poważnych schorzeń oraz chorób, w tym chorób nowotworowych.

 

Jak zapobiegać Syndromowi Chorego Budynku?

 

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy podejrzeniu przebywania w „chorym budynku” jest sprawdzenie skuteczności systemu wentylacyjnego oraz jego odpowiednia konserwacja. Warto zwrócić się do fachowca, który oceni, czy do poszczególnych pomieszczeń dostaje się prawidłowa ilość czystego powietrza i czy nie dochodzi do rozwoju groźnych bakterii, pleśni, grzybów, tak niebezpiecznych dla naszego organizmu. Niezmiernie ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy oraz ich odpowiednia organizacja i czystość.  Na komfort i dobre samopoczucie wpływ ma również optymalny poziom wilgotności oraz temperatury powietrza, dlatego też zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również „otoczyć się” specjalnie dobranymi roślinami doniczkowymi, które oczyszczają powietrze z toksyn. Ostatecznym rozwiązaniem problemów mogą okazać się stanowcze działania remontowe ze świadomym użyciem naturalnych produktów i ograniczeniem sztucznych i syntetycznych odpowiedników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z
    Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

  • Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce?
    Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy