Powrót

Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku

Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

W pracy spędzamy blisko jedną trzecią swojego życia. W wielu przypadkach są to pomieszczenia zamknięte, słabo wentylowane albo zawilgocone,  gdzie oświetlenie jest źle dobrane do stanowiska pracy. Nasz organizm po długotrwałym przebywaniu w takiej przestrzeni daje znać, że nie są to odpowiednie warunki dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z tzw. Syndromem Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Światowa Organizacja Zdrowia posługuje się tym terminem już od 1982 roku i oznacza on niedyspozycje zdrowotne będące następstwem długotrwałego przebywania w niezdrowym obiekcie.

 

Najczęstsze objawy Syndromu Chorego Budynku

 

Dolegliwości, jakie pojawiają się przy Syndromie Chorego Budynku mają zwykle charakter ogólny, dlatego bardzo łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś zupełnie innego. Na senność, przemęczenie i powracające bóle głowy narzeka znaczna część społeczeństwa, która żyje w szybkim tempie i często brakuje czasu na odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak dojdą do tego takie objawy, jak problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia, które pojawiają się notorycznie w miejscu pracy, to najprawdopodobniej można tu już mówić o negatywnym oddziaływaniu budynku. Do często pojawiających się w tej sytuacji objawów można zaliczyć również podrażnienia błon śluzowych, czyli suchość w nosie i gardle, piekące oczy. Ignorowanie tych przypadłości sprzyja rozwijaniu się poważnych schorzeń oraz chorób, w tym chorób nowotworowych.

 

Jak zapobiegać Syndromowi Chorego Budynku?

 

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy podejrzeniu przebywania w „chorym budynku” jest sprawdzenie skuteczności systemu wentylacyjnego oraz jego odpowiednia konserwacja. Warto zwrócić się do fachowca, który oceni, czy do poszczególnych pomieszczeń dostaje się prawidłowa ilość czystego powietrza i czy nie dochodzi do rozwoju groźnych bakterii, pleśni, grzybów, tak niebezpiecznych dla naszego organizmu. Niezmiernie ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy oraz ich odpowiednia organizacja i czystość.  Na komfort i dobre samopoczucie wpływ ma również optymalny poziom wilgotności oraz temperatury powietrza, dlatego też zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również „otoczyć się” specjalnie dobranymi roślinami doniczkowymi, które oczyszczają powietrze z toksyn. Ostatecznym rozwiązaniem problemów mogą okazać się stanowcze działania remontowe ze świadomym użyciem naturalnych produktów i ograniczeniem sztucznych i syntetycznych odpowiedników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
  Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • Pierwszy pełny rok z przepisami RODO - podsumowanie 2019 roku
  Ciągła edukacja oraz samodoskonalenie – to stwierdzenie, które najlepiej obrazuje rok 2019 z perspektywy ochrony danych osobowych.

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Krawat nie pomoże, jeśli podczas rekrutacji będziesz zbyt pewny siebie i nieprzygotowany
  Tylko około 6% rekruterów zwraca uwagę na to, jak kandydat jest ubrany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dla 34% rekruterów nieformalny strój kandydata nie ma żadnego znaczenia. Za to aż 45% rekruterów zniechęca zbyt duża pewność siebie osoby starającej się o pracę oraz CV niedopasowane do oferty (deklaruje to 67% badanych). Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w Polsce oczami zatrudniających?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.