Powrót

Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku

Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

W pracy spędzamy blisko jedną trzecią swojego życia. W wielu przypadkach są to pomieszczenia zamknięte, słabo wentylowane albo zawilgocone,  gdzie oświetlenie jest źle dobrane do stanowiska pracy. Nasz organizm po długotrwałym przebywaniu w takiej przestrzeni daje znać, że nie są to odpowiednie warunki dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z tzw. Syndromem Chorego Budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Światowa Organizacja Zdrowia posługuje się tym terminem już od 1982 roku i oznacza on niedyspozycje zdrowotne będące następstwem długotrwałego przebywania w niezdrowym obiekcie.

 

Najczęstsze objawy Syndromu Chorego Budynku

 

Dolegliwości, jakie pojawiają się przy Syndromie Chorego Budynku mają zwykle charakter ogólny, dlatego bardzo łatwo je pomylić, zbagatelizować lub zrzucić winę na coś zupełnie innego. Na senność, przemęczenie i powracające bóle głowy narzeka znaczna część społeczeństwa, która żyje w szybkim tempie i często brakuje czasu na odpowiedni odpoczynek. Jeśli jednak dojdą do tego takie objawy, jak problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia, które pojawiają się notorycznie w miejscu pracy, to najprawdopodobniej można tu już mówić o negatywnym oddziaływaniu budynku. Do często pojawiających się w tej sytuacji objawów można zaliczyć również podrażnienia błon śluzowych, czyli suchość w nosie i gardle, piekące oczy. Ignorowanie tych przypadłości sprzyja rozwijaniu się poważnych schorzeń oraz chorób, w tym chorób nowotworowych.

 

Jak zapobiegać Syndromowi Chorego Budynku?

 

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć przy podejrzeniu przebywania w „chorym budynku” jest sprawdzenie skuteczności systemu wentylacyjnego oraz jego odpowiednia konserwacja. Warto zwrócić się do fachowca, który oceni, czy do poszczególnych pomieszczeń dostaje się prawidłowa ilość czystego powietrza i czy nie dochodzi do rozwoju groźnych bakterii, pleśni, grzybów, tak niebezpiecznych dla naszego organizmu. Niezmiernie ważny jest również pomiar natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy oraz ich odpowiednia organizacja i czystość.  Na komfort i dobre samopoczucie wpływ ma również optymalny poziom wilgotności oraz temperatury powietrza, dlatego też zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń. Warto również „otoczyć się” specjalnie dobranymi roślinami doniczkowymi, które oczyszczają powietrze z toksyn. Ostatecznym rozwiązaniem problemów mogą okazać się stanowcze działania remontowe ze świadomym użyciem naturalnych produktów i ograniczeniem sztucznych i syntetycznych odpowiedników.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Dzień Nauczyciela
  14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, uważane jest przez wielu za dzień wolny od pracy. Czy na pewno tak jest?

 • Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie
  Tegoroczną listę 25 World’s Best Workplaces, ogłoszoną przez Great Place to Work® 2 października 2019 r., otwiera technologiczna firma Cisco. To wielka satysfakcja także dla Polski, bo w globalnym sukcesie firmy ma swój udział polski oddział Cisco. Cisco Poland jest też liderem listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2019, ogłoszonej w kwietniu b.r. (w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 pracowników). Na światowej liście mamy jeszcze 4 inne firmy o zasięgu światowym, które również w Polsce z powodzeniem tworzą wyjątkowe miejsca pracy i są doceniane przez swoich pracowników. Są to: EY, SAS, The Adecco Group oraz American Express.

 • Obecność zwierząt w pracy - z korzyścią dla wszystkich
  Zwierzęta w pracy to zagadnienie, które w ostatnim czasie zyskuje na swojej popularności. Wielu pracowników spędza w pracy oraz w drodze do niej kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Dla właścicieli zwierzaków, które zostają wtedy w domach, to nie lada problem. Istnieją jednak pracodawcy, którzy wychodzą z inicjatywą i proponują swoim pracownikom możliwość przychodzenia do pracy ze swoim czworonogiem. Bez wątpienia, jest to jeden z ciekawszych benefitów pracowniczych, który pomaga wyróżnić firmę na tle konkurencji.

 • Stygnie zapał rekrutacyjny polskich firm
  Choć nadal sporo, bo 13% polskich przedsiębiorstw chce powiększać swoje zespoły, to optymizm pracodawców jest słabszy niż przed rokiem – potwierdza opublikowany dziś raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, przedstawiający plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku.

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Minimalne wynagrodzenie wzrasta o kilkaset złotych
  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. Pracowników z minimalnym wynagrodzeniem czeka podwyżka. O ile wzrośnie wynagrodzenie?

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Bezrobocie vs. zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. Mapa polskiego rynku pracy
  Pod koniec lipca 2019 roku GUS opublikował raport, za I kwartał 2019 roku, mówiący o aktywności ekonomicznej ludności Polski.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.