Świadczenia przysługujące rolnikom zwalnianym z pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-07-10
Zwolniono Cię z pracy, a Twoja nieruchomość rolna przekracza 2 hektary przeliczeniowe? Sprawdź, na co możesz liczyć z urzędu pracy.
W przypadku osób, które posiadają niewielką nieruchomość rolną, czyli nieprzekraczającą dwóch hektarów przeliczeniowych, sprawa jest prosta. Rejestrując się w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, mogą korzystać ze wszystkich dostępnych form wsparcia. Natomiast osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub podlega ubezpieczeniom z KRUS jako współmałżonek lub domownik u rolnika, nie może zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotny. Warto też podkreślić, iż w przypadku gdy nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, to i tak mają oni prawo do jej całości. Nie można podzielić jej na części i zakładając, iż jako właściciel części nieruchomości już nieprzekraczającej wymienionych hektarów zarejestrujemy się w urzędzie. Nie należy jednak rezygnować z rejestracji. W tej sytuacji można zarejestrować się jako poszukujący pracy i również korzystać z określonych świadczeń z urzędu pracy.
Przede wszystkim, aby ubiegać się o świadczenia, należy spełniać dwa podstawowe warunki:
- w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie środków należy pozostawać w stosunku pracy lub stosunku służbowym i osiągać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, wynoszące co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę przez okres 365 dni i stosunek ten został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy;
- podatek z gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego nie przekracza kwoty podatku rolnego z 5 ha przeliczeniowych albo, w przeliczeniu na 1 członka gospodarstwa domowego niemającego stałych pozarolniczych źródeł dochodu, nie przekracza kwoty podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego.
Jeśli dana osoba spełnia powyższe warunki , przysługuje jej pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne rolników w okresie pierwszych czterech kwartałów po rozwiązaniu stosunku pracy, stypendium w okresie odbywania szkolenia oraz odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z odbywanym szkoleniem. Pokrycie składek polega na przekazaniu z Funduszu Pracy na odpowiednie fundusze KRUS kwot należności z tytułu poszczególnych rat kwartalnych.
Prezydent miasta lub starosta może również sfinansować koszty szkolenia w celu podjęcia zatrudnienia lub pozarolniczej działalności oraz przyznać jednorazowo środki na podjęcie pozarolniczej działalności lub na zakup ziemi, nie wyłączając działalności wytwórczej lub usługowej związanej z rolnictwem.
Joanna Kuzub(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Zezwolenie na pracę sezonową a zakwaterowanie cudzoziemca Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może zapewnić mu zakwaterowanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wskazujemy najważniejsze sprawy, o których powinien pamiętać pracodawca, zanim zapewni cudzoziemcowi zakwaterowanie w ramach pracy na zezwoleniu na pracę sezonową.

Ruch bezwizowy po zakończonej wizie lub karcie pobytu Cudzoziemiec, któremu kończy się pobyt w ramach wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy powinien wyjechać i starać się o kolejną wizę lub pozostać w Polsce i najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt. Istnieje jednak możliwość, dzięki której cudzoziemcy z wybranych krajów mogą legalnie pozostać w RP po zakończeniu ważności dokumentu pobytowego (wizy, karty pobytu). O czym mowa? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.