Powrót

Świadczenia przysługujące niepracującej mamie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-08-09

Kobiety w ciąży, które nie są aktywne zawodowo lub straciły pracę, bo ich rodzaj zatrudnienia nie chronił przed zwolnieniem lub umowa była zawarta na zbyt krótki okres, często szukają informacji, na jakie świadczenia mogą liczyć. Podpowiadamy, jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom!

Należy przypomnieć, że zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym paniom, które pracowały, a dokładniej podlegały pod ubezpieczenie chorobowe w dniu porodu.  Bezrobotne również mogą liczyć na świadczenia związane z rodzicielstwem. Jakie?

 

Zasiłek dla bezrobotnych na dłuższy okres

 

Kobiety w ciąży zarejestrowane w urzędzie pracy z prawem do zasiłku mogą liczyć na przedłużenie wypłaty świadczenia. W przypadku porodu w okresie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca po zakończeniu jego pobierania, wypłata zasiłku ulega wydłużeniu o czas, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Wypłata zasiłku ulega więc wydłużeniu o rok.

 

Świadczenie rodzicielskie

 

Kobietom, które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, bo jak zostało wspomniane wcześniej, w dniu porodu nie podlegały pod ubezpieczenie chorobowe, przysługuje świadczenie rodzicielskie.

Świadczenie rodzicielskie to swego rodzaju zasiłek macierzyński. Wypłacane jest przez taki sam okres, jak zasiłek macierzyński. Dla każdego w takiej samej wysokości, 1000 zł.

Zarejestrowane w urzędzie pracy mamy, które korzystają z wydłużonego zasiłku dla bezrobotnych również mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Świadczenie zostanie jednak wypłacone w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia.

 

Rodzina 500+

 

Od lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Świadczenie wypłacane jest w kwocie 500 zł.

Szczegółowe informacje na temat świadczenia oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców
    Pracodawcy z terenów dotkniętych powodzią, która nawiedziła Polskę we wrześniu 2024 r., mogą liczyć na wsparcie, m.in. przewidziane w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jaka konkretnie pomoc jest przewidziana dla przedsiębiorców? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienia dotyczące trzech wsparć z powiatowych urzędów pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy