Powrót

PUP Piekary Śląskie - Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z rezerwy KFS

Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Wnioski przyjmowane będą w dniu 25.11.2024 r. w godzinach od 8:00 do 15:00.
 
 
Wnioski:
  • w formie papierowej (podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) - wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można przesłać pocztą bądź przesyłką kurierską, lub złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich. W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich.
  • w formie elektronicznej (podpisane podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących podpisu elektronicznego, lub podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) należy wysłać za pomocą systemu praca.gov.pl lub ePUAP (www.epuap.gov.pl) na adres skrzynki podawczej "/puppiekary/SkrytkaESP" (z katalogu spraw wybierać należy pozycję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" adresując wniosek wraz z załącznikami na adres Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich). Wniosek oraz załączniki muszą zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym i można je składać za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) lub przez praca.gov.pl wyłącznie od godziny 8:00 do 15:00 w dniu 25.11.2024 r.

Wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie (w tym również złożone przez pracodawców poza ww. terminem oraz godzinami naboru) nie będą podlegać rozpatrzeniu.

Wnioskodawcy powinni pamiętać, że środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.

Dostępny limit środków z REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 62.000,00 zł z przeznaczeniem na następujące priorytety: 

Priorytet A – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/ rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS; 

 
Ze środków w ramach ww. priorytetu korzystać mogą pracownicy wskazanych podmiotów uprawnionych.

Pracodawca, do wniosku, załącza pisemne oświadczenie, w którym musi wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej. 
 

Priorytet B – wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;

Pracodawca, do wniosku, załącza pisemne oświadczenie, w którym potwierdza posiadanie przez osobę, która będzie uczestniczyła w kształceniu ustawicznym dofinansowanym ze środków KFS aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. 

Priorytet C – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej; 

Powyższy priorytet promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023, poz. 164).

Priorytet D – wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/ branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/ województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju;

Na podstawie zawartych w „Strategii Rozwoju Miasta Piekary Śląskie 2030+" (dokument udostępniony na stronie urzędu)  celów i planów rozwoju powiatu wskazane zostały następujące obszary i branże wymagające szczególnego wsparcia w zakresie podnoszenia kompetencji w 2024r.:

  • Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją –  przeważający kod PKD pracodawcy -Sekcja R, Dział 90,91,93;
  • Opieka zdrowotna – przeważający kod PKD pracodawcy – Sekcja Q, Dział 86;
  • Zakwaterowanie – działalność turystyczno-rekreacyjna  – przeważający kod PKD pracodawcy- Sekcja I, Dział 55;

 
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024r.) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
 
UWAGA!!! Jeden pracodawca składa jeden wniosek, w którym uwzględnia wszystkie działania, o których finansowanie się ubiega oraz wszystkich zatrudnionych pracowników, których chce objąć wybraną formą kształcenia.

Środki REZERWY KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2024.

Koszt dofinansowania ze środków REZERWY Krajowego Funduszu Szkoleniowego na jedną osobę wynosi nie więcej niż 5.000,00 zł.

Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów REZERWY.

Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do usług, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na: 
 
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej, 
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji, 
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika, 
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
Środki KFS nie mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kształcenia ustawicznego, które:
 
1) zostało sfinansowane z innych środków publicznych; 
2) pracodawca jest obowiązany zapewnić na mocy odrębnych przepisów;
3) obejmuje działania rozpoczęte przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie;
4) dotyczy osoby współpracującej, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. małżonka, dzieci własnych lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujących przy prowadzeniu działalności,
5) świadczone jest przez instytucje zagraniczne i/lub prowadzone za granicą Polski;
6) o które wnioskuje lub jest wykonawcą osoba prawna, podmiot lub organ objęty środkami sankcyjnymi w związku z działaniami wojennymi Federacji Rosyjskiej, w szczególności osobą prawną, podmiotem lub organem z siedzibą w Rosji będącą/cym pod kontrolą publiczną. Wnioskodawca i realizator kształcenia nie może mieć żadnych powiązań, w tym kapitałowych, osobowych z osobami prawnymi, podmiotami lub organami objętymi ww. środkami sankcyjnymi.
 
Z dofinansowania ze środków KFS wyklucza się:
  • staże podyplomowe wraz z kosztem obsługi określonym w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także specjalizacje pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • szkolenia BHP i p.poż;
  • koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia;
  • kursy na prawo jazdy kat. B.
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie §6 ust. 5 ww. rozporządzenia): 
  • zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadku niedołączenia do wniosku załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117), tj. zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023r., poz. 702), informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej – formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (np. aktualna umowa spółki cywilnej, uchwała, statut , itp.), programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 
W sytuacji gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy limit przyznany na powiat:
 
a) będą finansowane wyłącznie kursy (nie będą finansowane studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenie NNW, określanie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego),
 
b) preferowane będą kursy umożliwiające zdobycie kwalifikacji zawodowych lub uprawnień zawodowych (szkolenia zawodowe bez tzw. „miękkich"),
 
c) pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w roku poprzednim ze wsparcia w ramach KFS oraz pracodawcy, którzy nie są organem administracji publicznej w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
 

 

Więcej informacji znajduje się na stronie urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich, 21.11.2024 r.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.