Powrót

Przedsiębiorca na wymagającym rynku pracy

Malejące bezrobocie wpływa na tworzenie się tzw. rynku pracownika i sprawia, że pracodawcy mają coraz większe problemy z zatrudnieniem odpowiednich osób. W takich sytuacjach warto skorzystać z form wsparcia, jakie oferują urzędy pracy. Informacje o nich można znaleźć np. na stronach portalu Zielona Linia.

Zielona Linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia funkcjonuje już od 10 lat, a jego zadaniem jest obsługa klientów urzędów pracy – zarówno bezrobotnych, jak i pracodawców. Zielona Linia to obecnie działająca od poniedziałku do piątku (w godzinach 8:00-18:00) infolinia informacyjna oraz potężna baza wiedzy w postaci portalu www.zielonalinia.gov.pl. Dla przedsiębiorców przygotowano wyczerpujące informacje na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać, zatrudniając osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

 

Co obejmują dofinansowania i refundacje?

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest dofinansowanie zatrudnienia. W obliczu rosnącej presji płacowej, którą obserwujemy obecnie na rynku, ta forma wsparcia jest wyjątkowo cenna. Przedsiębiorca minimalizuje koszty zatrudnienia i jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia liczby osób bezrobotnych. Z drugiej strony, osoba szukająca pracy i zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy może rozpocząć nowy rozdział życia. Korzyści są więc obopólne.

Dofinansowaniu podlegają wydatki różnego rodzaju. Od wynagrodzenia, przez składki na ubezpieczenia społeczne w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, po jednorazowe zwroty kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Możliwa jest również refundacja doposażenia stanowiska pracy lub pomoc przy organizacji stażu. Wybór formy wsparcia zależy od przedsiębiorcy, jego potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. O szczegóły warto zapytać ekspertów zatrudnionych w Zielonej Linii, którzy chętnie podzielą się wiedzą podczas rozmowy telefonicznej, za pośrednictwem maila, czatu na portalu lub rozmowy przez facebookowy komunikator.

 

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

 

Innym rodzajem wsparcia przez urzędy pracy są refundacje z tytułu zatrudnienia zarejestrowanej w urzędzie pracy osoby niepełnosprawnej. Przedsiębiorca, który się na to zdecyduje, może korzystać z różnego rodzaju dofinansowań, zapewnianych przez instytucje powołane do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Refundacje z urzędu pracy są tylko jedną z form wsparcia.

Zatrudniający otrzymuje zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń i urządzeń na potrzeby zatrudnianego pracownika. Podobnie wygląda kwestia specjalnego oprogramowania komputerowego lub innych technologii. Ponadto dofinansowaniu podlega wynagrodzenie pracownika ujętego w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonych przez PEFRON. Zatrudnienie osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy wiąże się z dodatkowymi korzyściami – refundacją z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych lub przyjęcia osoby niepełnosprawnej na przygotowanie zawodowe dorosłych.

 

Dofinansowanie do szkoleń

 

Pracodawcy mogą także otrzymać środki na kształcenie ustawiczne swoich pracowników. W ten sposób dbają o podniesienie ich kwalifikacji. Udział w szkoleniach to często początek drogi do awansu, a także nabycia nowych umiejętności i wiedzy, które powinny pozytywnie wpłynąć na jakość pracy i wydajność pracownika. Mimo że tego typu wsparcie nie daje szybkich i mierzalnych efektów, warto się o nie zwrócić do urzędu pracy, aby systematycznie podnosić konkurencyjność swojego biznesu i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownicy przechodzą do innych - oferujących atrakcyjniejsze formy rozwoju - firm.

Sam proces rekrutacji też może być wspierany przez urząd pracy. Jego pracownicy mają duże kompetencje w zakresie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Wydaje się, że skorzystanie z ich doświadczenia może być lepszym pomysłem niż samodzielne planowanie rekrutacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy robi się to po raz pierwszy, a w firmie nie ma potrzeby tworzenia działu zarządzającego zasobami ludzkimi. Skorzystanie z pomocy urzędu pracy pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a efekty powinny być dużo lepsze.

 

Możliwości Zielonej Linii

 

Wybór konkretnej formy wsparcia od urzędu pracy jest zależny od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć aktualne potrzeby firmy, sytuację na rynku pracy i branżę, w której prowadzi się działalność. Eksperci pracujący w Zielonej Linii chętnie doradzą i wskażą najlepsze w danym momencie rozwiązanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomości aktualnych przepisów, będą w stanie błyskawicznie przeanalizować sytuację przedsiębiorcy i zasugerować mu działania, jakie powinien podjąć.

Porady można zasięgnąć za pośrednictwem infolinii (pod numerem 19524), wiadomości e-mail, czatu na portalu www.zielonalinia.gov.pl lub przez komunikator Messenger. Wybór formy kontaktu należy do przedsiębiorcy. Kanałów komunikacji jest na tyle dużo, że żaden z nich się nie blokuje. Wystarczy wybrać preferowaną formę kontaktu i zadać pytanie, podzielić się wątpliwością lub poprosić o wyjaśnienie skomplikowanego przypadku.

 

Dlaczego przedsiębiorcy potrzebują wsparcia

 

O tym, że przedsiębiorcy potrzebują rzetelnych źródeł wiedzy na temat interesujących ich zagadnień, świadczy liczba zapytań, jakie otrzymują eksperci Zielonej Linii. Przedsiębiorcy zwracają się do nich zarówno w sprawach błahych, jak i niezwykle zawiłych. Wolą rozwiać wątpliwości, aby jak najbardziej efektywnie skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Trudno im się dziwić – im skuteczniej będą to robić, w tym lepszej kondycji będzie ich biznes.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Rewolucja AI a rynek pracy
    Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.

  • Jak pracownicy oceniają przełożonych?
    Ogólnopolskie sondaże, zlecane każdego roku przez Great Place to Work, pokazują jak pracownicy oceniają przełożonych. Jaki wpływ na postrzeganie kadry zarządzającej miała pandemia i okres wyjścia z kryzysu? Zapraszamy do lektury wniosków płynących z sondaży.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy