Powrót

Przedsiębiorca na wymagającym rynku pracy

Malejące bezrobocie wpływa na tworzenie się tzw. rynku pracownika i sprawia, że pracodawcy mają coraz większe problemy z zatrudnieniem odpowiednich osób. W takich sytuacjach warto skorzystać z form wsparcia, jakie oferują urzędy pracy. Informacje o nich można znaleźć np. na stronach portalu Zielona Linia.

Zielona Linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia funkcjonuje już od 10 lat, a jego zadaniem jest obsługa klientów urzędów pracy – zarówno bezrobotnych, jak i pracodawców. Zielona Linia to obecnie działająca od poniedziałku do piątku (w godzinach 8:00-18:00) infolinia informacyjna oraz potężna baza wiedzy w postaci portalu www.zielonalinia.gov.pl. Dla przedsiębiorców przygotowano wyczerpujące informacje na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać, zatrudniając osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

 

Co obejmują dofinansowania i refundacje?

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest dofinansowanie zatrudnienia. W obliczu rosnącej presji płacowej, którą obserwujemy obecnie na rynku, ta forma wsparcia jest wyjątkowo cenna. Przedsiębiorca minimalizuje koszty zatrudnienia i jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia liczby osób bezrobotnych. Z drugiej strony, osoba szukająca pracy i zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy może rozpocząć nowy rozdział życia. Korzyści są więc obopólne.

Dofinansowaniu podlegają wydatki różnego rodzaju. Od wynagrodzenia, przez składki na ubezpieczenia społeczne w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, po jednorazowe zwroty kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Możliwa jest również refundacja doposażenia stanowiska pracy lub pomoc przy organizacji stażu. Wybór formy wsparcia zależy od przedsiębiorcy, jego potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. O szczegóły warto zapytać ekspertów zatrudnionych w Zielonej Linii, którzy chętnie podzielą się wiedzą podczas rozmowy telefonicznej, za pośrednictwem maila, czatu na portalu lub rozmowy przez facebookowy komunikator.

 

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

 

Innym rodzajem wsparcia przez urzędy pracy są refundacje z tytułu zatrudnienia zarejestrowanej w urzędzie pracy osoby niepełnosprawnej. Przedsiębiorca, który się na to zdecyduje, może korzystać z różnego rodzaju dofinansowań, zapewnianych przez instytucje powołane do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Refundacje z urzędu pracy są tylko jedną z form wsparcia.

Zatrudniający otrzymuje zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń i urządzeń na potrzeby zatrudnianego pracownika. Podobnie wygląda kwestia specjalnego oprogramowania komputerowego lub innych technologii. Ponadto dofinansowaniu podlega wynagrodzenie pracownika ujętego w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonych przez PEFRON. Zatrudnienie osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy wiąże się z dodatkowymi korzyściami – refundacją z tytułu zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych lub przyjęcia osoby niepełnosprawnej na przygotowanie zawodowe dorosłych.

 

Dofinansowanie do szkoleń

 

Pracodawcy mogą także otrzymać środki na kształcenie ustawiczne swoich pracowników. W ten sposób dbają o podniesienie ich kwalifikacji. Udział w szkoleniach to często początek drogi do awansu, a także nabycia nowych umiejętności i wiedzy, które powinny pozytywnie wpłynąć na jakość pracy i wydajność pracownika. Mimo że tego typu wsparcie nie daje szybkich i mierzalnych efektów, warto się o nie zwrócić do urzędu pracy, aby systematycznie podnosić konkurencyjność swojego biznesu i nie dopuścić do sytuacji, w której pracownicy przechodzą do innych - oferujących atrakcyjniejsze formy rozwoju - firm.

Sam proces rekrutacji też może być wspierany przez urząd pracy. Jego pracownicy mają duże kompetencje w zakresie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Wydaje się, że skorzystanie z ich doświadczenia może być lepszym pomysłem niż samodzielne planowanie rekrutacji. Zwłaszcza w sytuacji, gdy robi się to po raz pierwszy, a w firmie nie ma potrzeby tworzenia działu zarządzającego zasobami ludzkimi. Skorzystanie z pomocy urzędu pracy pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a efekty powinny być dużo lepsze.

 

Możliwości Zielonej Linii

 

Wybór konkretnej formy wsparcia od urzędu pracy jest zależny od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć aktualne potrzeby firmy, sytuację na rynku pracy i branżę, w której prowadzi się działalność. Eksperci pracujący w Zielonej Linii chętnie doradzą i wskażą najlepsze w danym momencie rozwiązanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomości aktualnych przepisów, będą w stanie błyskawicznie przeanalizować sytuację przedsiębiorcy i zasugerować mu działania, jakie powinien podjąć.

Porady można zasięgnąć za pośrednictwem infolinii (pod numerem 19524), wiadomości e-mail, czatu na portalu www.zielonalinia.gov.pl lub przez komunikator Messenger. Wybór formy kontaktu należy do przedsiębiorcy. Kanałów komunikacji jest na tyle dużo, że żaden z nich się nie blokuje. Wystarczy wybrać preferowaną formę kontaktu i zadać pytanie, podzielić się wątpliwością lub poprosić o wyjaśnienie skomplikowanego przypadku.

 

Dlaczego przedsiębiorcy potrzebują wsparcia

 

O tym, że przedsiębiorcy potrzebują rzetelnych źródeł wiedzy na temat interesujących ich zagadnień, świadczy liczba zapytań, jakie otrzymują eksperci Zielonej Linii. Przedsiębiorcy zwracają się do nich zarówno w sprawach błahych, jak i niezwykle zawiłych. Wolą rozwiać wątpliwości, aby jak najbardziej efektywnie skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Trudno im się dziwić – im skuteczniej będą to robić, w tym lepszej kondycji będzie ich biznes.


Zobacz podobne artykuły:

 • Przerwa w pracy
  Sprawdź, czy masz prawo do przerwy, w jakim wymiarze i czy pracodawca może decydować kiedy i jak masz ją wykorzystać!

 • Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2019 roku
  Rozstajesz się z pracodawcą i masz niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Do końca umowy nie uda Ci się skorzystać z przysługującego wolnego? Sprawdź, w jaki sposób obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop!

 • Ciąża nie zawsze chroni przed zwolnieniem
  Sprawdź, kiedy umowa na czas określony musi zostać przedłużona oraz kiedy pracodawca może zwolnić pracownicę, która ma umowę na czas nieokreślony!

 • 3 mity na temat pozyskiwania danych osobowych w procesie rekrutacji
  Czy rekruter ma prawo wymagać od kandydata podania oczekiwań finansowych? W jakiej formie kandydat powinien wyrazić zgodę? Czy pracodawca powinien zrealizować wszystkie żądania kandydata, np. związane z usunięciem danych?

 • Zeznanie roczne – nowe zasady
  Od tego roku roczne zeznanie podatkowe sporządzi za Ciebie skarbówka, a automatycznie wypełnionego PIT-a otrzymasz już 15 lutego. Sprawdź, co się zmieniło!

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Dodatek za pracę w nocy
  Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

 • Bezpłatna pomoc prawna – kto może z niej skorzystać?
  Od kilku lat działa ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowej pomocy!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.