Powrót

Praca zdalna - czemu nie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-04

Prawie wszyscy, którzy świadczą pracę zdalnie, oceniają tę możliwość pozytywnie i nadal chcą korzystać z takiej formy wykonywania obowiązków. Aż 52 proc. spośród nich chętnie pracowałaby tak przez zdecydowaną większość czasu, a 33 proc. - do 10 dni w miesiącu. Co na to pracodawcy?

Wielu pracodawców nadal sceptycznie podchodzi do pracy zdalnej. Jak pokazuje badanie „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018”, które przeprowadziła firma Kantar TNS przy współpracy z Remote-How, tylko co trzeci Polak może wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy. A taki benefit pozapłacowy oferuje jedna na 10 firm. Czy słusznie pracodawcy obawiają się takiej formy zatrudnienia?

 

Badanie pokazuje, że osoby, które pracują zdalnie, częściej potwierdzają, że są zadowolone ze swojej pracy w przeciwieństwie do osób, które pracują w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. 95 proc. osób, które doświadczyły pracy zdalnej, ocenia ją pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Aż 90 proc. zadeklarowało, że jest zadowolonych ze swojej pracy. Oprócz zadowolenia z pracy, taka forma wykonywania obowiązków podnosi także efektywność.

 

- Pracodawcy wciąż niechętnie spoglądają w kierunku pracy zdalnej, a przecież taki model pracy to cały wachlarz możliwości. Od sporadycznej pracy z domu i elastycznych godzin, po całkowitą pracę zdalną, bez obowiązku regularnego odwiedzania biura – mówi Iwo Szapar, założyciel Remote-How.

 

A przecież nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Firma może wybrać takie rozwiązanie, które będzie jej najbardziej odpowiadało. Na początek może to być kilka dni w miesiącu.

 

Dotacja na telepracę argumentem za

 

Urząd pracy wśród form wsparcia posiada również taką, która pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków. Starosta może przyznać wsparcie finansowe pracodawcy, który zatrudni pracowników w ramach telepracy. Maksymalna wysokość wsparcia to ponad 12 tysięcy złotych, za każdego skierowanego bezrobotnego. Aby środki nie podlegały zwrotowi, zatrudnienie powinno być utrzymane przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://remote-future.com/praca-zdalna/

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/praca-zdalna-polacy-wolelilby-pracowac-w-takim-trybie-raport/63m73jj


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • 5 sposobów na rozwój kariery zawodowej [INFOGRAFIKA]
    Rynek pracy zmienia się w błyskawicznym tempie. Aby nadążyć za tymi zmianami, pracownicy skupiają się na rozwoju swojej kariery zawodowej oraz samodoskonaleniu. Jakie są skuteczne sposoby na to, żeby wyprowadzić karierę na właściwe tory? Oto 5 podpowiedzi, z których warto skorzystać.

  • Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika]
    Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy