Powrót

Planujesz wyjechać do pracy za granicę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-30

Na co więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się szukać pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z usług pośrednictwa agencji zatrudnienia w zakresie kierowania do  pracy za granicą rocznie korzysta 150 tysięcy osób. Wśród agencji zdarzają się również takie, które swoim postępowaniem w sposób znaczny naruszają przepisy. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?

 

Agencja zatrudnienia działa legalnie, gdy…

 

Legalne prowadzenie agencji zatrudnienia wymaga uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, który prowadzony jest przez Marszałka Województwa. Uzyskanie wpisu potwierdzane jest wydawanym certyfikatem.

Wykaz agencji, które posiadają certyfikat znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl.  Wykaz agencji zatrudnienia z UE/EFTA można znaleźć na stronie http://stor.praca.gov.pl/portal/#/wpz.

Opinii o agencji zatrudnienia możesz poszukać również w internecie, np. na stronie www.pracawunii.fora.pl.

 

Przed wyjazdem do pracy zwróć uwagę na…

 

Zgodnie z przepisami, z kierowanym za granicę do pracy agencja zatrudnienia ma obowiązek podpisać umowę. Nie należy mylić z umową o pracę. Umowa kierująca do pracy zawiera oznaczenie i siedzibę zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia, rodzaj umowy, warunki pracy i wynagrodzenia. W umowie powinna znaleźć się również informacja o przysługujących świadczeniach socjalnych, ubezpieczeniu społecznym oraz wypadkowym, informacje o warunkach dopuszczenia do pracy. W dokumencie powinny zostać uwzględnione także obowiązki i uprawnienia zarówno kierowanego do pracy jak i agencji zatrudnienia. Tu również powinny zostać wskazane kwoty należne agencji zatrudnienia.

 

Za co agencja może pobierać opłaty

 

Agencje zatrudnienia mogą pobierać od skierowanych do pracy opłaty jedynie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów, na przykład: za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. Oczywiście wcześniej powinno to zostać wskazane we wspomnianej umowie.

Jeśli więc agencja żąda opłaty za przeprowadzoną rekrutację w szerokim tego  słowa znaczeniu: wyszukanie pracodawcy, polecenie pracodawcy, ogłoszeń, usług pocztowo-telekomunikacyjnych – łamie przepisy.

 

Kogo poinformować o tym, że agencja zatrudnienia narusza przepisy

 

W przypadku, gdy agencja zatrudnienia działa nielegalnie, należy poinformować inspekcję pracy oraz wojewódzki urząd pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa przez agencję zatrudnienia, należy poinformować policję lub prokuraturę.

Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy z agencją zatrudnienia uważnie ją przeczytaj. Jeśli jakieś warunki Ci nie odpowiadają, możesz negocjować. W przypadku, gdy umowa budzi zastrzeżenie, warto poszukać innej agencji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://psz.praca.gov.pl/documents/10828/167955/BEZPIECZNE%20WYJAZDY%20DO%20PRACY.2019.pdf/e85251fd-4189-4a6a-a9bc-31166986efec?t=1562143255650


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy