Powrót

Nowe przepisy dotyczące rejestracji w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-04-20

Z dniem 15 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące rejestracji w powiatowych urzędach pracy. Nowe przepisy określają szczególne zasady przy tzw. prerejestracji osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy w trakcie trwania epidemii koronawirusa.

Czego dotyczą zmiany?

Nowe rozporządzenie określa zmiany dotyczące rezygnacji z kserokopii, czy też skanowania dowodu osobistego. Nie będzie również potrzeby składania oświadczenia o braku rejestracji jako osoba bezrobotna w innym powiatowym urzędzie pracy, gdyż to właśnie urząd pracy ma obowiązek sprawdzenia w rejestrze centralnym, czy wnioskująca osoba nie widnieje w systemie jako zarejestrowana.

Prerejestracja w trakcie epidemii

Nowe rozporządzenie określa szczególny sposób działania związane z prerejestracją osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy. Działania te będą miały charakter czasowy, czyli znajdą zastosowanie tylko podczas trwania epidemii, która zawiesiła lub znacząco ograniczyła działania powiatowych urzędów pracy.

Po wyznaczeniu wizyty w urzędzie za pomocą systemu praca.gov.pl (tzw. „prerejestracja”), zamiast osobistej wizyty w urzędzie, osoba ubiegająca się o nabycie statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy odbędzie rozmowę telefoniczną z pracownikiem urzędu, który potwierdzi dane z elektronicznie przesłanego wniosku, który nie został potwierdzony profilem zaufanym ePUAP czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W trakcie rozmowy będzie istniała możliwość wyjaśnienia wątpliwości związanych z rejestracją, wypełnianiem elektronicznego wniosku, czy kwestią obowiązkowych załączników.

Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy będzie odbywać się na podstawie danych zawartych w formularzu prerejestracji, dokumentów do niego załączonych, danych dostępnych w rejestrach oraz danych, jakie zostaną przekazane pracownikowi urzędu podczas rozmowy telefonicznej.

Status osoby bezrobotnej

Przy prerejestracji status osoby bezrobotnej lub osoby poszukującej pracy będzie przyznawany od dnia przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z pracownikiem powiatowego urzędu pracy.

Z tego rozwiązania będą mogły również skorzystać osoby, które złożyły formularz jeszcze przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. Wtedy w przypadku braku niezbędnej do ustalenia statusu dokumentacji, osoby te zostaną wezwane do ich uzupełnienia.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy,

www.gov.pl/web/rodzina


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy