Powrót

Mity dotyczące urzędu pracy

Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy lub już zarejestrowane często bazują na tym, co usłyszały od rodziny lub znajomych. Powtarzają źle zinterpretowane przepisy bądź już nieaktualne. Dlatego postanowiliśmy obalić trzy najczęściej słyszane mity dotyczące urzędu pracy.

 

Prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji

 

Termin przyznania zasiłku uzależniony jest od sposobu rozwiązania umowy. Jeśli to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, będzie musiał poczekać na swój zasiłek 90 dni. Zwolnieni dyscyplinarnie również poczekają i to znacznie dłużej, bo aż 180 dni.

W przypadku, gdy wypowiedzenie da pracodawca bądź umowa rozwiąże się z okresem, na który została zawarta, bezrobotny otrzyma zasiłek od razu.

Błędnym jest przekonanie, że zasiłek przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Przepis ten nie funkcjonuje już od kilku lat. Prawo do zasiłku przysługuje od daty rejestracji.

 

Podjęcie zatrudnienia skraca okres karencji

 

Często osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa lub odmowy przyjęcia skierowania do pracy, uważają, że jeśli w trakcie okresu karencji podejmą zatrudnienie, będą mogły szybciej zarejestrować się ponownie. Niestety nie, okres karencji obowiązuje przez 120, 180 lub 270 dni i nic go nie skróci. Podjęcie pracy czy ciąża nie skrócą okresu wyczekiwania na ponowną rejestrację.

 

Tylko ostatnia umowa ma znaczenie

 

Kolejny mit, który chcemy obalić, to ten dotyczący wpływu sposobu rozwiązania umowy na okres oczekiwania na zasiłek. Rejestrujący się bezrobotni często są przekonani, że o tym, kiedy otrzymają świadczenie, decyduje sposób rozwiązania tylko ostatniej umowy. Niestety nie. Urząd sprawdza sposoby rozwiązania umów w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli więc przedostatnia umowy została rozwiązana, np. na mocy porozumienia stron cztery miesiące przed rejestracją, zasiłek będzie przysługiwał po 90 dniach od daty rejestracji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy