Powrót

Kiedy nie stracisz statusu osoby bezrobotnej pomimo odmowy przyjęcia oferty pracy?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-20

Zarejestrowana w urzędzie pracy osoba bezrobotna oprócz praw, ma także obowiązki. Jednym z nich jest przyjmowanie skierowań do pracy. Konkretnie są to skierowania na rozmowy kwalifikacyjne, a nie stricte do pracy.

Wystawiając skierowanie do pracy, pracownik urzędu kieruje się przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretnie przepisem mówiącym o odpowiedniej pracy. Pod tym pojęciem rozumie się zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe, jego stan zdrowia pozwala mu na jej podjęcie, a czas dojazdu nie przekracza trzech godzin.

Odmowa przyjęcia skierowania, tłumaczona innym wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym, nie stanowi usprawiedliwienia. Ustawa przewiduje jednak okoliczności, które usprawiedliwiają brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia oraz chronią przed wyrejestrowaniem.

 

Odmowa ze względu na stan zdrowia

 

Zgodnie z definicją odpowiedniej pracy, stan zdrowia bezrobotnego  musi pozwalać mu na jej wykonywanie. Jeśli zachodzą zdrowotne przeciwskazania do podjęcia pracy na określonym stanowisku, należy przedłożyć odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Chory bezrobotny zwolniony jest z obowiązku zgłaszania się do urzędu pracy i przyjmowania skierowania do pracy. Oczywiście za okres choroby zobowiązany jest przedstawić zwolnienie lekarskie z NIP-em urzędu pracy. Maksymalnie na zwolnieniu lekarskim bezrobotny może jednak przebywać do 90 dni. Po tym okresie utraci status ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia pracy. Limit 90 dni nie dotyczy kobiet w ciąży.

 

Opieka nad dzieckiem

 

Zwolniona z obowiązku przyjmowania skierowania do pracy jest również matka dziecka w okresie, przez który przysługiwałby jej zgodnie z odrębnymi przepisami zasiłek macierzyński w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Ojciec dziecka chroniony jest przed wyrejestrowaniem w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia dziecka przez matkę albo rezygnacji przez matkę z prawa do korzystania z zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.

Starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej także bezrobotnego po przysposobieniu dziecka oraz po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpienie do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Oczywiście w okresie, przez który przysługiwałby, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek macierzyński.

Ochrona przed wyrejestrowaniem z tytułu opieki nad dzieckiem dotyczy tylko tych kobiet, które status bezrobotnego nabyły przed porodem.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy