Kiedy dostanę zasiłek?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-07
To jedno z najczęstszych pytań, na które odpowiadają konsultanci Zielonej Linii. Sprawdź, jaka jest odpowiedź!
Przypomnijmy: prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni i uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do okresu uprawniającego do nabycia zasiłku wliczane są również okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego, o ile świadczenia naliczane są od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, jak również czas przebywania na urlopie wychowawczym. Prowadzenie działalności gospodarczej i opłacanie tzw. pełnego ZUS-u także uprawnia do zasiłku dla bezrobotnych.
Kiedy prawo do zasiłku
Wiesz już, że spełniasz warunki uzyskania zasiłku. Sprawdź teraz, kiedy nabędziesz do niego prawo. Rejestracja w urzędzie nie oznacza bowiem, że automatycznie otrzymujesz od jej dnia prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Już na etapie rejestracji otrzymasz wstępną informację, czy na pewno przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz od kiedy. Na datę przyznania świadczenia ma wpływ sposób rozstania się z ostatnim pracodawcą lub kilkoma ostatnimi firmami w okresie 6 miesięcy poprzedzających wizytę w urzędzie. W zależności od sposobu rozwiązania umowy, prawo do zasiłku możesz otrzymać od daty rejestracji, po 90 lub 180 dniach od rejestracji. Okres wyczekiwania na zasiłek skraca okres jego przysługiwania.
Uwaga! Otrzymanie prawa do zasiłku nie jest równoznaczne z wypłatą świadczenia w tym samym dniu.
Kiedy wypłata zasiłku
Po przyznaniu prawa do zasiłku należy zaczekać do kolejnego miesiąca, maksymalnie do 14. dnia. Dlaczego? Bo świadczenia z urzędu pracy wypłacane są w okresach miesięcznych z dołu. To oznacza, że jeśli status osoby bezrobotnej otrzymasz w lutym, z prawem do zasiłku od daty rejestracji, to pierwsze pieniądze zostaną wypłacone dopiero w marcu, a konkretnie - do 14 marca.
Niektóre urzędy pracy wskazują, którego dnia roboczego bezrobotny otrzyma pieniądze. Obliczając dzień wypłaty, nie bierz pod uwagę weekendów i świąt. Wskazane dni wydłużają okres wyczekiwania.
Dlaczego tak mało?
Wysokość zasiłku zależy od Twego stażu pracy. Większy staż równa się wyższe świadczenie.
Kwoty podawane na decyzji o przyznaniu zasiłku są kwotami brutto. Należy odliczyć od nich podatek oraz składkę zdrowotną. Wskazane wysokości przysługują za pełen miesiąc kalendarzowy. W przypadku niepełnego miesiąca (uzyskania prawa do zasiłku np. 10 marca) kwotę zasiłku ustala się proporcjonalnie, dzieląc kwotę przysługującego zasiłku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który zasiłek przysługuje.
Po trzech miesiącach wysokość zasiłku ustawowo ulega pomniejszeniu.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.