Powrót

„Każdy ma szansę pracować tam, gdzie chce…”

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-09-24

Sukcesy nie przychodzą łatwo – twierdzi Monika Mikowska, autorka bloga jestem.mobi. Mimo to ona znalazła swoją niszę na rynku i udowodniła, że IT to branża idealna dla kobiet.

Pracuje Pani w branży interaktywnej już od około 10 lat. Co Panią do tego skłoniło? Czy sugerowała się Pani intuicją i trendami, czy też głównie swoimi zainteresowaniami?

Moja pierwsza praca to czysty przypadek. Na drugim roku studiów zamarzył mi się laptop i jedyną drogą do jego zdobycia było, po prostu, zapracowanie na niego. Trafiłam do małej agencji reklamy multimedialnej i dostałam pracę jako przedstawiciel handlowy. Bez żadnego doświadczenia, jedynie z optymistycznym nastawieniem do świata i ludzi, chęcią do pracy i determinacją osiągnięcia celu. Po zarobieniu na tego laptopa planowałam porzucić pracę, ale okazało się, że mi to wychodzi, mam dobre wyniki sprzedażowe, a że dodatkowo udaje mi się pracę pogodzić ze studiami, to tak już zostało. W ten sposób mam 29 lat i 9-letnie doświadczenie zawodowe. Cały czas w agencjach, mniejszych i większych, zawsze naprzeciw klientom i cały czas w usługach bazujących na Internecie.

Jakie tematy porusza Pani na swoim blogu i skąd w ogóle pomysł jego założenia?

Blog jestem.mobi porusza zagadnienia marketingu mobilnego oraz użyteczności stron i aplikacji mobilnych. Popularyzuje też przekonanie, że mobilność to nie moda, a kierunek ułatwiający codzienne życie.

Domenę jestem.mobi kupiłam sobie w 2007 roku na potrzeby pewnego projektu, który ostatecznie nie ujrzał światła dziennego. Już wtedy zakochałam się w technologiach mobilnych. Domena przez kilka lat „leżała” niewykorzystana, a technologie rozwijały się błyskawicznie. Ja sama też wyłączyłam się z życia zawodowego na czas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Gdy w roku 2011 z powrotem wróciłam do pracy, zobaczyłam jak daleko te moje ukochane technologie już są i swoją fascynację postanowiłam przelać do Internetu, chcąc dzielić się wiedzą w wierze, że dla kogoś będzie przydatna i pomoże tworzyć lepsze rozwiązania mobilne.

Pisze Pani na swoim blogu w sposób prosty i praktyczny. Czy to oznacza, że nowe technologie wcale nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka?

Dla osób, które mają z nich korzystać , muszą być proste i intuicyjne. Natomiast dla osób związanych z nimi zawodowo, niestety często okazują się zbyt skomplikowane. Dla przykładu podam rozwiązania wykorzystujące Augmented Reality (rozszerzoną rzeczywistość). To bardzo specjalistyczna dziedzina, bardzo wymagająca, potrzebna jest naprawdę duża wiedza do jej zrozumienia, a co dopiero pracowania z nią. Na jestem.mobi poruszaliśmy ostatnio ten temat na przykładzie aplikacji mobilnej firmy z branży wyposażenia wnętrz.

Czy są aplikacje, które mogłaby Pani polecić osobom szukającym pracy?

Polecam zajrzeć do marketu z aplikacjami i w wyszukiwarce wpisać „praca”. Na to słowo pojawi się kilkadziesiąt propozycji. Kilka z nich stanowić będą mobilne agregatory ofert pracy. A te raczej nie oferują istotnej wartości dodanej w stosunku do tego, do czego mamy dostęp z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze... Także przede wszystkim warto zadbać o interesującą i oryginalną ekspozycję swojego profilu na portalach społecznościowych typu GoldenLine czy LinkedIn. Następnie można zainstalować na swoim telefonie ich aplikacje i w nich prowadzić korespondencję z wybranymi osobami. Będzie szybciej niż na komputerze. (uśmiech)

Czy uważa Pani, że branża interaktywna jest odpowiednia dla kobiet? Większość z nas uważa się raczej za humanistki, a później mamy problem ze znalezieniem pracy...

Naprawdę większość kobiet uważa się za humanistki? W mojej opinii, branża IT jest idealna dla kobiet. To typowo męska branża, a więc kobiecie (pod warunkiem, że ma wiedzę i jest przebojowa) bardzo łatwo się wyróżnić i wybić.

Pisze Pani dużo o aplikacjach mobilnych. Czy ten segment rynku nadal jest chłonny, jeśli chodzi o nowych pracowników?

To zależy. Na polskim rynku mobilnym działa już dużo firm (rok 2012 i 2013 przyniósł wysyp wielu nowych), ale cały czas będzie miejsce dla tych, którzy będą potrafili się wyróżnić na tle konkurencji, czy też znajdą swoją niszę. Na rynku działa bardzo dużo firm developerskich, tj. o kompetencjach programistycznych i w mojej ocenie tu raczej ciężko się przebić. Ale wciąż mało mamy mądrych strategów i projektantów interfejsów mobilnych.

Czy jeżeli ktoś byłby zainteresowany zatrudnieniem w branży IT, a nie posiada np. studiów informatycznych, ma na to szansę? Jeśli tak, to jakie kroki powinien podjąć?

Dla przykładu ja nie skończyłam studiów informatycznych, jestem po poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Banalnie to zabrzmi, ale każdy ma szansę pracować tam, gdzie chce. Wystarczy wiara we własne możliwości, determinacja i konsekwencja. I gotowość na ciężką pracę. Sukcesy łatwo nie przychodzą.

Na koniec chciałabym zapytać o plany na przyszłość. Czy widzi Pani jakieś gałęzie nowych technologii, które mają w sobie, być może jeszcze nieodkryty, potencjał?

Polecam bacznie obserwować technologie rozpoznawania obrazu. Na wszystkie urządzenia mobilne, nie tylko na Google Glass, z którym mogą być powierzchownie kojarzone. Zastosowania tej technologii są ograniczone jedynie wyobraźnią, a miejsce znaleźć mogą na niemal każdym segmencie rynku.

Monika Mikowska - autorka bloga jestem.mobi, współwłaścicielka kreatywnej agencji marketingu mobilnego mobee dick.

Rozmawiała Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować elektronicznie!

 • Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku
  Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Nowa usługa dla przedsiębiorców w ZUS
  Przedsiębiorco, potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Już nie musisz iść do zakładu ubezpieczeń, możesz samodzielnie stworzyć potwierdzenie!

 • Bezrobocie vs. zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. Mapa polskiego rynku pracy
  Pod koniec lipca 2019 roku GUS opublikował raport, za I kwartał 2019 roku, mówiący o aktywności ekonomicznej ludności Polski.

 • Pracownicze Plany Kapitałowe
  Od lipca największe firmy mają obowiązek wdrożenia programu PPK. Systematycznie, w określonych terminach, dołączą do nich pozostali powierzający pracę. Przedstawiamy, kogo dotyczy ten obowiązek, w jakim terminie powinien przystąpić do programu oraz na czym polega program.

 • Czy chętnie angażujemy się w wykonywaną pracę?
  Najbardziej zaangażowani pracownicy dostosowują warunki pracy do swoich predyspozycji - tłumaczy Konrad Kulikowski, specjalista ds. badań, na co dzień pracujący w Sedlak&Sedlak.

 • 5 sposobów na udany dzień w pracy
  Sezon urlopowy dobiega końca, co gasi entuzjazm wielu osób wracających do pracy. Jak sobie umilić ten czas? Co zrobić, aby dzień w pracy był przyjemniejszy, byśmy z chęcią wracali do firmy? Jak nabrać z powrotem zapału? Poznajcie 5 sposobów na sprawienie, by dzień w pracy był udany!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.