Powrót

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) a przedsiębiorcy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-03

Zgodnie z definicją, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) lub inaczej gospodarka cyrkularna (Circular Economy) to model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Czy GOZ dotyczy przedsiębiorców? Odpowiadamy.

GOZ (Gospodarka o Obiegu Zamkniętym) jest koncepcją zmierzającą do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów, które - podobnie jak materiały oraz surowce - powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

Gospodarka niskoemisyjna jest oparta na zmniejszeniu zużycia energii (poprzez podnoszenie efektywności energetycznej) i wzroście udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Prowadzi to do ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

W gospodarce niskoemisyjnej energia jest wytwarzana i zużywana w sposób efektywny, przede wszystkim dzięki zastosowaniu: wydajnych rozwiązań energetycznych, proekologicznych innowacji technologicznych, czystej i odnawialnej energii.

 

GOZ a przedsiębiorcy

Za kilka lat raportowanie pozafinansowe będzie obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Od 2026 roku dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) zacznie obowiązywać także mniejsze firmy notowane na giełdzie oraz innych przedsiębiorców.

Każdy dostawca produktów i usług jest wliczany w ślad węglowy przedsiębiorstw zobligowanych do raportowania ESG (E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance)).

Takie podejście kontrastuje z tradycyjnym, liniowym modelem ekonomicznym, który opiera się na schemacie "weź - wyprodukuj - użyj - wyrzuć". Model linearny opiera się na dużych ilościach tanich i łatwo dostępnych materiałów i energii. Parlament Europejski wezwał do wprowadzenia środków, które zapewnią, że na rynek będą trafiać produkty wysokiej jakości i trwałe.

 

Co zyskają przedsiębiorcy?

Autorzy projektu „Akademia GOZ” wymieniają korzyści z wdrożenia GOZ w przedsiębiorstwie. Są to:

 • Dodatkowe środki pieniężne – do 2027 roku środki w krajach UE na działania związane z GOZ;
 • Obniżenie kosztów operacyjnych;
 • Zmniejszenie ryzyka i zabezpieczenie przed niestabilnymi rynkami energii;
 • Poprawa reputacji marki oraz przyciąganie świadomych ekologicznie klientów i pracownic/pracowników;
 • Przygotowanie się na przyszłe przepisy dotyczące efektywności energetycznej przedsiębiorstw;
 • Wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

Akademia GOZ.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Polacy a praca na swoim
  Jak w statystykach przedstawia się rynek pracy niezależnej w Polsce? Jaki procent wśród wszystkich pracujących zajmują samozatrudnieni? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi nowa analiza serwisu CVeasy.pl poświęcona branży freelancerskiej w Polsce.

 • 5 sposobów na rozwój kariery zawodowej [INFOGRAFIKA]
  Rynek pracy zmienia się w błyskawicznym tempie. Aby nadążyć za tymi zmianami, pracownicy skupiają się na rozwoju swojej kariery zawodowej oraz samodoskonaleniu. Jakie są skuteczne sposoby na to, żeby wyprowadzić karierę na właściwe tory? Oto 5 podpowiedzi, z których warto skorzystać.

 • Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika]
  Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

 • Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA]
  Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.

 • Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA]
  Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

 • 5 kroków do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej [Infografika]
  Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się trudnym i żmudnym procesem. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć, aby wizja własnego biznesu stała się rzeczywistością!

 • Zakładasz firmę? Sprawdź, jak wypromować ją w Internecie!
  Korzyści z założenia własnej firmy jest naprawdę sporo. Oczywiście trzeba zadbać o kwestię rozliczeń podatkowych, odprowadzać składki zdrowotne i emerytalne, ale bycie samemu sobie szefem bywa naprawdę komfortowe. Prowadząc własną działalność gospodarczą można dostosować swój plan pracy do osobistych preferencji. Jeśli jednak chcesz mieć komfort finansowy i cieszyć się z kolejnych zamówień i realizacji zleceń od klientów, musisz zadbać o promocję swojej firmy. A najlepszym nośnikiem reklamy jest dzisiaj Internet.

 • Rejestracja w urzędzie pracy osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą
  Czy osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Czy przysługuje jej prawo do zasiłku? Jakie dokumenty powinna przygotować w związku z zawieszeniem działalności? Odpowiadamy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy