Powrót

Formy wsparcia z urzędu pracy – jak wybrać korzystną

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-03-29

Pracodawco, masz już wybranego kandydata do pracy? Jest on zarejestrowany w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać ze wsparcia w zatrudnieniu? W artykule podpowiadamy jak poruszać się po formach wsparcia i wybrać właściwą.

Urząd pracy oferuje swoim klientom kilkanaście form wsparcia. Osobom postronnym, które na co dzień nie zajmują się tą tematyką, często trudno jest poruszać się w tej dziedzinie.

Po pierwsze, zapytaj o profil pomocy

Od znowelizowania ustawy, dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych określany jest profil pomocy, a następnie tworzony indywidualny plan działania. Każdy z profili pomocy, a jest ich trzy, ma przypisane konkretne formy wsparcia. To oznacza, że jeśli kandydat w swoim profilu pomocy nie ma tej formy wsparcia, którą wybrał pracodawca, procedurę poszukiwań formy wsparcia lub kandydata, należy rozpocząć od nowa.

Zaczynając wybór wsparcia od ustalenia profilu pomocy, uszczuplisz zakres form wsparcia do przejrzenia i zaoszczędzisz czas.

Wiek kandydata również może okazać się pomocny

W niektórych formach wsparcia kryterium wieku ma istotne znaczenie. Jedne skierowane są tylko do osób młodych, do 30. roku życia, inne z kolei do grupy wiekowej 50+. Pracodawcy mogą również znaleźć wsparcie skierowane do matek powracających na rynek pracy po opiece nad dzieckiem.

Potrzeby firmy

Wybierając formę wsparcia, należy również ustalić potrzeby firmy, jaka  forma pomocy spełnia jej oczekiwania w najwyższym stopniu. Urząd może bowiem wspomóc pracodawcę przy wypłacaniu wynagrodzenia lub odprowadzaniu składek albo może przyznać spory zastrzyk gotówki na zakup niezbędnego sprzętu.

Jeśli kandydat wymaga uprzedniego przeszkolenia, urząd pracy również może sfinansować koszt nauki.

Urząd pracy ma wiele form wsparcia, wśród których każdy pracodawca może wybrać tę właściwą dla siebie. Warto przed złożeniem wniosku zapoznać się z propozycjami, aby wybrać najbardziej korzystną dla siebie.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.