Powrót

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2020 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-13

Podpowiadamy, jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Pracownikowi, z którym rozwiązuje się umowę lub kończy się okres, na który została zawarta należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli takowy podwładny posiada.

Obliczenie wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wymaga kilku prostych rachunków. Przy wyliczaniu należy wziąć pod uwagę nie tylko stałe składniki wynagrodzenia, ale również zmienne, tj.: premie czy nadgodziny.

 

Na początek należy obliczyć wysokość dniówki

 

Najpierw należy obliczyć wysokość wynagrodzenia za jeden dzień. Do tego niezbędny będzie współczynnik ekwiwalentu, który ustalany jest w każdym roku kalendarzowym. Jak? Od liczby dni w danym roku odejmuje się łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy, np. Nowy Rok, Święto Pracy, wynikających z 5-dniowego tygodnia pracy. Następnie otrzymany wynik dzielimy przez 12. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość współczynnika należy proporcjonalnie obniżyć do jego czasu pracy. W przypadku pracownika na pełnym etacie, współczynnik urlopowy w tym roku wynosi 21,08 [366 dni - 113 (52 niedziele + 52 soboty + 9 dni świątecznych) : 12 = 21,08].

Następnie kwotę miesięcznego wynagrodzenia dzielimy przez ustalony współczynnik, co daje nam wynagrodzenie za jeden dzień.

 

Kolejny etap to wyliczenie stawki godzinowej

 

Wyliczenie stawki godzinowej wymaga podzielenia otrzymanej wcześniej kwoty wynagrodzenia za dzień pracy przez 8 godzin pracy.

 

Liczba dni, za które należy zapłacić

 

Na koniec należy obliczyć dni urlopowe, za które przysługuje ekwiwalent. Czyli podzielić liczbę dni urlopowych przysługujących za cały rok (czyli 20 lub 26) przez 12 (liczbę miesięcy w roku kalendarzowym) i pomnożyć przez liczbę przepracowanych miesięcy. Otrzymaną liczbę zaokrąglamy do góry.

Wynik przysługujących, niewykorzystanych dni urlopowych przeliczamy na godziny.

 

Wysokość ekwiwalentu

 

Mnożąc liczbę godzin przysługującego urlopu przez kwotę wynagrodzenia za godzinę pracy otrzymamy kwotę należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Szczegółowe informacje na temat zasad wyliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy można uzyskać w Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy