Powrót

Długotrwałe bezrobocie na rynku pracy

Bezrobocie długotrwałe jest jednym z najgroźniejszych zjawisk na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, stanowi duży odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych.

O bezrobotnym długotrwale mówimy, gdy pozostaje w rejestrze powiatowego urzędu pracy ponad 12 miesięcy. W ubiegłym roku osoby długotrwale bezrobotne stanowiły 40,5 proc. wszystkich zarejestrowanych osób bezrobotnych, a średni czas pozostawania bez pracy wyniósł 12,7 miesiąca. Najdłużej pracy szukali bezrobotni w powiatach w województwach: mazowieckim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. Najszybciej pracę podejmowali bezrobotni w powiatach zachodniej Polski.

 

W miastach trudniej o pracę

 

Jak podają statystyki, wśród bezrobotnych pozostających bez pracy ponad rok dominują mieszkańcy miast, analogicznie do populacji bezrobotnych, którzy stanowili 53,1 proc.  Mieszkańcy wsi pozostawali bez pracy średnio 13 miesięcy, a miast średnio o 2,5 miesiąca dłużej.

 

Kobietom znalezienie pracy zajmuje więcej czasu

 

W 2017 roku to kobiety zdecydowanie częściej dłużej pozostawały w rejestrze osób bezrobotnych. Stanowiły ponad 60 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. Średni czas pozostawania kobiet bez pracy wyniósł 13,7 miesiąca, a mężczyzn 11,5 miesiąca.

 

Wiek i poziom wykształcenia a praca

 

W poprzednim roku największą liczbę zarejestrowanych długotrwale bezrobotnych stanowiły osoby w wieku 25-34 lata – 25,8 proc. Tuż za nimi znajdowały się osoby w wieku 35-44 lata (24 proc.).

Jeśli chodzi o wykształcenie, dane pokazują, że im wyższe, tym mniejsze prawdopodobieństwo pozostawania dłużej bez pracy. 33,2 proc. stanowiły osoby z wykształceniem wyższym, a 45 proc. z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej.

W przypadku stażu pracy, wśród osób długotrwale bezrobotnych dominowały te, które posiadały staż pracy od 1 do 5 lat. Stanowiły 22,3 proc. wszystkich długotrwale bezrobotnych. Najmniejszy odsetek długotrwale bezrobotnych stanowiły osoby legitymujące się stażem pracy powyżej 30 lat.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/ezrobotnipozostajcybezpracypowyej12miesicyodmomentuzarejestrowaniasiorazdugotrwalebezrobotni/rok-2017/

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • Wolontariat a status bezrobotnego
    Warunkiem posiadania statusu osoby bezrobotnej jest pozostawanie zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy bycie wolontariuszem pozbawia bezrobotnego tej gotowości? Sprawdź, czy bezrobotny może być woluntariuszem.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy