Powrót

Długość życia na emeryturze - raport

Adzuna tym razem postanowiła sprawdzić w jakim kraju emerytom żyje się najdłużej. W tym celu porównaliśmy oczekiwaną długość życia i wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet w ponad 150 krajach z całego świata, w tym w 41 krajach europejskich.

W wyniku analizy tych danych sporządziliśmy światowy i europejski ranking krajów, które są najbardziej atrakcyjne pod kątem spodziewanej długości życia po przejściu na emeryturę, dla kobiet i dla mężczyzn.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla emerytów

 

Pierwsze miejsce, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn w rankingu światowym długości życia po przejściu na emeryturę zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wiek emerytalny dla obu płci wynosi w tym kraju zaledwie 49 lat. Średnia, spodziewana długość życia dla mężczyzn to prawie 75 lat, a dla kobiet 80. Stąd tak wysoki wynik w rankingu, wskazujący, że kobiety i mężczyźni w ZEA cieszyć się będą życiem na emeryturze najdłużej. Będzie
to odpowiednio 25 dla mężczyzn i 31 lat dla kobiet.

W Europie najlepiej wypadł Luksemburg, gdzie mężczyźni cieszyć się będą urokami emerytury przez prawie 20 lat, a kobiety przez prawie 25.

 

Wysokie pozycje w rankingu

 

Wysoko w światowym rankingu wypadł dla mężczyzn również Singapur, Kuwejt oraz Katar. Szwecja jako drugi kraj Europejski, zajęła wysokie 10 miejsce z wynikiem 15 lat.

Dla kobiet, których oczekiwana średnia długość życia jest wyższa a wiek emerytalny osiągany jest często wcześniej niż przez mężczyzn wyniki są trochę inne. Oprócz wspomnianych ZEA oraz Luksemburga najdłużej z uroków bycia emerytką cieszyć się będą mogły panie z Brazylii, Wietnamu, Singapuru oraz Białorusi, która z wynikiem 22 lata zajęła w światowym rankingu dla kobiet 14 miejsce.

 

Gdzie najdłuższa emerytura w Europie

 

Spośród 41 krajów europejskich biorących udział w naszym badaniu przedstawiamy Państwu wyniki top 10, w których po przejściu na emeryturę kobiety i mężczyźni będą mogli cieszyć się życiem najdłużej:

 

Pozycja w rankingu krajów Europejskich Kraj Oczekiwana długość życia mężczyzn Wiek emerytalny mężczyzn Spodziewana długość życia po przejściu na emeryturę
1 Luksemburg 79.73 60 19.7
2 Szwecja 80.6 65 15.6
3 Szwajcaria 80.22 65 15.2
4 Malta 77.92 63 14.9
5 Wielka Brytania 79.7 65 14.7
6 Hiszpania 80.3 65.6 14.7
7 Holandia 80 66 14
8 Islandia 80.9 67 13.9
9 Belgia 78.8 65 13.8
10 Włochy 80.5 66.7 13.8
29 Polska 73.8 65 8.8

 

Pozycja w rankingu krajów Europejskich Kraj Oczekiwana długość życia kobiet Wiek emerytalny kobiet Spodziewana długość życia po przejściu na emeryturę
1 Luksemburg 84.76 60 24.8
2 Austria 84.15 60 24.2
3 Białoruś 78.38 56 22.4
4 Polska 81.6 60 21.6
5 Turcja 79.4 58 21.4
6 Szwajcaria 84.92 64 20.9
7 Wielka Brytania 83.2 63 20.2
8 Hiszpania 85.7 65.6 20.1
9 Malta 82.71 63 19.7
10 Chorwacja 81.5 62 19.5

Jak wypada Polska na tle innych krajów

 

Polska zajęła dla mężczyzn 29 miejsce w rankingu europejskim i 83 w rankingu światowym. Dla kobiet było to wysokie na tle innych europejskich krajów 4 miejsce oraz 19, w rankingu światowym. Polki ze średnią długością życia ponad 81 lat emeryturą cieszyć się będą o prawie 13 lat dłużej niż polscy mężczyźni.

 

Nie wszędzie tak wesoło

 

Ranking da obu płci zamykają kraje takie jak Lesotho, Afganistan, Republika Środkowoafrykańska i Sierra Leone, gdzie niestety tylko szczęśliwcy dożyją wieku emerytalnego. Jak pokazują dane średnia oczekiwana długość życie w tych krajach, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest krótsza niż ustawowy wiek emerytalny.

Oczywiście raport Adzuna zawiera dane statystyczne, wszystkim czytający życzymy jak najwięcej lat w zdrowiu!

 

adzuna.pl


Zobacz podobne artykuły:

 • Wśród najlepszych europejskich miejsc pracy dziesięć znajduje się w Polsce
  W Sztokholmie Great Place to Work® ogłosił doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska umocniła swoją pozycję, zdobywając wyróżnienia dla 10 firm, które wcześniej znalazły się wśród 29 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce.

 • Mniej optymizmu wśród pracodawców
  W nadchodzącym kwartale najwięcej pracowników będą poszukiwać firmy działające w transporcie i logistyce, w produkcji przemysłowej oraz w przemyśle wydobywczym.

 • Dzięki cyfryzacji wzrośnie liczba etatów w polskich firmach
  Aż 87% polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników, tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem – potwierdza opublikowany dziś raport ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?”.

 • 3 mity na temat pozyskiwania danych osobowych w procesie rekrutacji
  Czy rekruter ma prawo wymagać od kandydata podania oczekiwań finansowych? W jakiej formie kandydat powinien wyrazić zgodę? Czy pracodawca powinien zrealizować wszystkie żądania kandydata, np. związane z usunięciem danych?

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Dodatkowe wolne sposobem na zatrzymanie specjalistów?
  Pracodawcy oferują szeroki wachlarz benefitów. Najpopularniejsze to prywatna opieka zdrowotna lub karnet na siłownię. Służbowy telefon, laptop czy samochód już dawno przestały być magnesem na pracowników. Jak w dobie rynku pracownika utrzymać specjalistów w firmie?

 • Nawet 8 tys. zł podwyżki w ciągu pięciu lat! W tych branżach pensje rosną najszybciej
  Czterocyfrowe podwyżki co roku? W niektórych branżach to już praktycznie standard. Sprawdziliśmy, które zawody gwarantują największy i najbardziej dynamiczny wzrost wynagrodzeń.

 • Ożywienie w transporcie i logistyce
  Polski rynek pracy w branży transportu i logistyki jest w najlepszej kondycji od pięciu lat. Co piąty pracodawca w tym sektorze planuje powiększać swoje zespoły w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.