Powrót

Długość życia na emeryturze - raport

Adzuna tym razem postanowiła sprawdzić w jakim kraju emerytom żyje się najdłużej. W tym celu porównaliśmy oczekiwaną długość życia i wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet w ponad 150 krajach z całego świata, w tym w 41 krajach europejskich.

W wyniku analizy tych danych sporządziliśmy światowy i europejski ranking krajów, które są najbardziej atrakcyjne pod kątem spodziewanej długości życia po przejściu na emeryturę, dla kobiet i dla mężczyzn.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla emerytów

 

Pierwsze miejsce, zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn w rankingu światowym długości życia po przejściu na emeryturę zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wiek emerytalny dla obu płci wynosi w tym kraju zaledwie 49 lat. Średnia, spodziewana długość życia dla mężczyzn to prawie 75 lat, a dla kobiet 80. Stąd tak wysoki wynik w rankingu, wskazujący, że kobiety i mężczyźni w ZEA cieszyć się będą życiem na emeryturze najdłużej. Będzie
to odpowiednio 25 dla mężczyzn i 31 lat dla kobiet.

W Europie najlepiej wypadł Luksemburg, gdzie mężczyźni cieszyć się będą urokami emerytury przez prawie 20 lat, a kobiety przez prawie 25.

 

Wysokie pozycje w rankingu

 

Wysoko w światowym rankingu wypadł dla mężczyzn również Singapur, Kuwejt oraz Katar. Szwecja jako drugi kraj Europejski, zajęła wysokie 10 miejsce z wynikiem 15 lat.

Dla kobiet, których oczekiwana średnia długość życia jest wyższa a wiek emerytalny osiągany jest często wcześniej niż przez mężczyzn wyniki są trochę inne. Oprócz wspomnianych ZEA oraz Luksemburga najdłużej z uroków bycia emerytką cieszyć się będą mogły panie z Brazylii, Wietnamu, Singapuru oraz Białorusi, która z wynikiem 22 lata zajęła w światowym rankingu dla kobiet 14 miejsce.

 

Gdzie najdłuższa emerytura w Europie

 

Spośród 41 krajów europejskich biorących udział w naszym badaniu przedstawiamy Państwu wyniki top 10, w których po przejściu na emeryturę kobiety i mężczyźni będą mogli cieszyć się życiem najdłużej:

 

Pozycja w rankingu krajów Europejskich Kraj Oczekiwana długość życia mężczyzn Wiek emerytalny mężczyzn Spodziewana długość życia po przejściu na emeryturę
1 Luksemburg 79.73 60 19.7
2 Szwecja 80.6 65 15.6
3 Szwajcaria 80.22 65 15.2
4 Malta 77.92 63 14.9
5 Wielka Brytania 79.7 65 14.7
6 Hiszpania 80.3 65.6 14.7
7 Holandia 80 66 14
8 Islandia 80.9 67 13.9
9 Belgia 78.8 65 13.8
10 Włochy 80.5 66.7 13.8
29 Polska 73.8 65 8.8

 

Pozycja w rankingu krajów Europejskich Kraj Oczekiwana długość życia kobiet Wiek emerytalny kobiet Spodziewana długość życia po przejściu na emeryturę
1 Luksemburg 84.76 60 24.8
2 Austria 84.15 60 24.2
3 Białoruś 78.38 56 22.4
4 Polska 81.6 60 21.6
5 Turcja 79.4 58 21.4
6 Szwajcaria 84.92 64 20.9
7 Wielka Brytania 83.2 63 20.2
8 Hiszpania 85.7 65.6 20.1
9 Malta 82.71 63 19.7
10 Chorwacja 81.5 62 19.5

Jak wypada Polska na tle innych krajów

 

Polska zajęła dla mężczyzn 29 miejsce w rankingu europejskim i 83 w rankingu światowym. Dla kobiet było to wysokie na tle innych europejskich krajów 4 miejsce oraz 19, w rankingu światowym. Polki ze średnią długością życia ponad 81 lat emeryturą cieszyć się będą o prawie 13 lat dłużej niż polscy mężczyźni.

 

Nie wszędzie tak wesoło

 

Ranking da obu płci zamykają kraje takie jak Lesotho, Afganistan, Republika Środkowoafrykańska i Sierra Leone, gdzie niestety tylko szczęśliwcy dożyją wieku emerytalnego. Jak pokazują dane średnia oczekiwana długość życie w tych krajach, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest krótsza niż ustawowy wiek emerytalny.

Oczywiście raport Adzuna zawiera dane statystyczne, wszystkim czytający życzymy jak najwięcej lat w zdrowiu!

 

adzuna.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Uzależnienie od pracy
  Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

 • Dzień Nauczyciela
  14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, uważane jest przez wielu za dzień wolny od pracy. Czy na pewno tak jest?

 • Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie
  Tegoroczną listę 25 World’s Best Workplaces, ogłoszoną przez Great Place to Work® 2 października 2019 r., otwiera technologiczna firma Cisco. To wielka satysfakcja także dla Polski, bo w globalnym sukcesie firmy ma swój udział polski oddział Cisco. Cisco Poland jest też liderem listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2019, ogłoszonej w kwietniu b.r. (w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 pracowników). Na światowej liście mamy jeszcze 4 inne firmy o zasięgu światowym, które również w Polsce z powodzeniem tworzą wyjątkowe miejsca pracy i są doceniane przez swoich pracowników. Są to: EY, SAS, The Adecco Group oraz American Express.

 • Obecność zwierząt w pracy - z korzyścią dla wszystkich
  Zwierzęta w pracy to zagadnienie, które w ostatnim czasie zyskuje na swojej popularności. Wielu pracowników spędza w pracy oraz w drodze do niej kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Dla właścicieli zwierzaków, które zostają wtedy w domach, to nie lada problem. Istnieją jednak pracodawcy, którzy wychodzą z inicjatywą i proponują swoim pracownikom możliwość przychodzenia do pracy ze swoim czworonogiem. Bez wątpienia, jest to jeden z ciekawszych benefitów pracowniczych, który pomaga wyróżnić firmę na tle konkurencji.

 • Stygnie zapał rekrutacyjny polskich firm
  Choć nadal sporo, bo 13% polskich przedsiębiorstw chce powiększać swoje zespoły, to optymizm pracodawców jest słabszy niż przed rokiem – potwierdza opublikowany dziś raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, przedstawiający plany rekrutacyjne firm na ostatni kwartał 2019 roku.

 • Najłatwiej o nową pracę w Polsce południowo-zachodniej, trudniej w północnej i centralnej
  Ostatni kwartał 2019 roku to więcej ofert pracy w Polsce południowo-zachodniej i południowej – w tych regionach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam czeka na nie największa rywalizacja o kadry. Duże chęci do powiększania swoich zespołów zgłaszają też przedsiębiorstwa ze wschodniej i północno-zachodniej części kraju.

 • Twój organizm reaguje alergicznie na pracę? To może być Syndrom Chorego Budynku
  Podczas pracy zauważasz u siebie dolegliwości, takie jak szczypanie oczu, częste bóle głowy, powracające infekcje górnych dróg oddechowych, senność i ciągłe rozdrażnienie? Mogą one być pierwszymi objawami przeziębienia, jednak ich przyczyna może być zupełnie inna.

 • Więcej Polaków otwartych na elastyczne formy pracy
  Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.