Powrót

Agroturystyka jako forma biznesu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-02-03

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

Wyjazdy na letniska stały się popularne i modne już przed I wojną światową. Mieszczanie wypoczywali wtedy w domach rolników lub w specjalnie budowanych domach letnich. Szczytowy rozwój turystyki przypada na drugą  połowę XX wieku, a pod koniec stulecia można było zaobserwować rozwój nowo powstałej agroturystyki.

Ciekawostki prawne

Działalność agroturystyczna prowadzona przez rolnika na terenie należącego do niego gospodarstwa rolniczego nie podlega rejestracji. Przysługuje w takim przypadku zwolnienie podatkowe lub preferencyjne formy opodatkowania. Agroturystyka zwolniona jest również ze spełnienia warunków dla organizacji usług turystycznych. Podlega jedynie zgłoszeniu obiektów noclegowych do ewidencji prowadzonej przez gminę. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie biznes.gov.pl.

Co zrobić, żeby wybić się w gąszczu ofert?

Trendy w agroturystyce

Obecnie sam pokój z pięknym widokiem może nie być wystarczającą atrakcją. Ośrodki wypoczynkowe prześcigają się w atrakcjach dla klientów. Należy jednak pamiętać, przy ustalaniu atrakcji, że prowadzimy agroturystykę i naszymi klientami raczej będą osoby z miasta. Propozycje, które będą dla nich atrakcyjne, będą inne niż dla ludzi mieszkających na wsi.

Nauka jazdy konnej – super, ale ta atrakcja na ogół dostępna jest w większości większych miast. Pomoc w codziennych obowiązkach gospodarskich – raczej żadne miasto nie oferuje takich atrakcji.

Wiejski marketing

Myśląc o tego rodzaju działalności należy zadbać o promocję na szeroką skalę. Zanim klienci docenią naszą markę i zaczną polecać znajomym, muszą do nas przyjechać i przekonać się, że jest to miejsce godne polecenia i odwiedzenia po raz kolejny i kolejny.

Zamieszczenie oferty na portalu, który dedykowany jest rezerwacji pobytu, może okazać się niedostateczne. Warto postawić na nowoczesną stronę internetową i pamiętać o tym, że powinna ona być responsywna, czyli dobrze wyświetlająca się na urządzeniach mobilnych. Budując stronę należy zadbać o zdjęcia, które mogą zachęcić o wiele bardziej niż najlepszy opis. Poza tym ludzie nie lubią czytać długich opisów w internecie.

Facebook to social media minimum. Oprócz konta na facebooku warto założyć również na innych portalach społecznościowych, aby zasięg był większy. Przy czym należy pamiętać o tym, że trzeba dbać o swoich odbiorców. Samo konto i nieprzemyślane wpisy nie przyniosą oczekiwanych korzyści.

Warto pomyśleć również o reklamie w internecie, którą można sprecyzować pod konkretną grupę odbiorców.

 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.humanitas.edu.pl/resources/upload/dokumenty/Wydawnictwo/Zarzadzanie_zeszyt/Zarz%201_2013%20podzielone/marcinkiewicz.pdf

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Statusu bezrobotnego a wyjazd
    Jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy i planujesz wyjazd? Sprawdź, co mówią przepisy!

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy