Powrót

Strażak – zawód o wysokim stopniu ryzyka

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-05-04

To oni cieszą się największym zaufaniem wśród wszystkich grup zawodowych. Nic dziwnego, codziennie narażają swoje życie, ratując innych. 4 maja obchodzą święto. Sprawdź, czym strażacy zajmują się na co dzień, oprócz gaszenia pożarów!

Dzień Strażaka, w różnych formach, istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Święto zostało zainicjowane przez australijskiego strażaka na pamiątkę pięciu tragicznie zmarłych kolegów. W Polsce Dzień Strażaka jako święto zawodowe obchodzone jest od 2003 r.

W Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni około 30 tys. osób, z czego 8 proc. stanowią kobiety. Dodatkowo wspiera ich ponad 370 tys. strażaków ochotników. Ich praca, a dokładniej służba, jak mówią, nie należy do lekkich, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Swoje obowiązki wykonują w trudnych warunkach, co wymaga doskonałego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i siły. Nieodłączny stres i ryzyko wymagają także dużej odporności psychicznej.

Pierwsza propozycja powoływania w miastach obowiązkowych straży ogniowych została zaproponowana przez Andrzeja Frycza Modrzewski ego – pisarza, co zostało uczynione dopiero 10 lat po jego śmierci, w 1582 r. Na przestrzeni lat system przeciwpożarowy był nieustannie dopracowywany. W 1802 r. w Wilnie powstaje pierwsza zawodowa straż ogniowa, która zmienia swoje nazwy. Obecnie funkcjonująca Państwowa Straż Pożarna została utworzona w 1992 r. Jak zasilić jej szeregi?

Chcesz zostać strażakiem, wystarczy że…

Kandydat do służby powinien posiadać obywatelstwo polskie, co najmniej średnie wykształcenie, korzystać z pełni praw publicznych, nie być karanym i cieszyć się dobrym zdrowiem oraz kondycją fizyczną. Ta ostatnia zostanie zweryfikowana w trakcie testu, który składa się z próby wydolnościowej (wchodzenie na stopień w określonym czasie i tempie)oraz prób sprawnościowych (np. bieg, podciąganie na drążku).

- Zaskoczyło mnie, że najwięcej trudności, wśród testów sprawnościowych, przysporzył mi nie bieg na 1000 metrów czy podciąganie się na drążku, ale wchodzenie na 37-metrową drabinę mechaniczną – mówi Paweł, kierowca-ratownik z Białegostoku, który w zawodzie pracuje już prawie 10 lat.

Strażakiem można zostać, spełniając wszystkie warunki postępowania kwalifikacyjnego, po odbyciu trzyletniego stażu i ukończeniu kursu lub po ukończeniu nauki w dwuletniej szkole aspirantów bądź po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, gdzie nauka trwa 4 lata – inżynierka i 2 lata - magisterka.

Obowiązki strażaka

Zapytani, czym zajmuje się strażak, bez zastanowienia odpowiadamy, iż „ gaszeniem pożarów”, zaraz później przychodzi na myśl ratowanie kotków, które przeceniły swoje możliwości i odwagę, wchodząc na drzewo. Co poniektórym przyjdzie jeszcze na myśl obrona przed rojem niebezpiecznych szerszeni. To jednak nie wszystko. Jest wiele działań, które podejmują strażacy.

- Bardzo często jesteśmy wzywani do wypadków komunikacyjnych. Nasze wozy są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia wydobycie poszkodowanych osób z samochodu. Pomagamy podczas katastrof budowlanych, trzęsienia ziemi czy powodzi. Bardzo często usuwamy też skutki burz i nawałnic - tłumaczy nam Paweł. - Każdy strażak jest przeszkolony medycznie, gdyż często najszybciej docieramy na miejsce zdarzenia i w związku z tym zobowiązani jesteśmy do udzielenia pierwszej pomocy – dodaje strażak z Białegostoku.

Co jeszcze? Strażak, jeśli nie uczestniczy w akcji, konserwuje wykorzystywany sprzęt, szkoli się i ćwiczy.

System pracy

Strażacy, którzy pracują na podziale - czytaj jeżdżą na akcje, pracują w trybie zmianowym: 24 godziny pracy, a później 48 godzin wolnego. Ci, którzy wykonują pracę biurową, obecni są w straży od poniedziałku do piątku, przez 8 godzin.

Wszystkim strażakom dziękujemy za niesioną pomoc i życzymy tyle samo powrotów, co wyjazdów.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www.straz.gov.pl

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy