Powrót

Rejestracja w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-15

Marzy Ci się załatwienie spraw urzędowych bez czekania w długich kolejkach? Urząd jest coraz bliżej klienta, wystarczy profil zaufany i możesz załatwiać sprawy w kapciach.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która ma na celu usprawnienie obywatelom komunikacji z jednostkami administracji publicznej.

W dużym skrócie jest to narzędzie, które pozwoli załatwić Ci większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Korzystanie z platformy wymaga jedynie założenia konta na ePUAP-ie przy wykorzystaniu m.in. profilu zaufanego. Do tej pory zdobycie profilu wymagało wizyty w wybranym urzędzie, obecnie klienci, na razie jednego banku, mogą zdobyć go również online.

Przed rejestracją zdobądź podpis

Rejestracja w urzędzie pracy przez internet jest możliwa tylko w przypadku posiadania uprawnień do złożenia podpisu. Co to oznacza? Osoba zainteresowana całościowym obsłużeniem sprawy urzędowej online powinna móc podpisać swój wniosek. W tym celu wymagane jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, którego zdobycie wiąże się z kosztami lub profilu zaufanego.

Profil zaufany jest bezpłatny, a jego stworzenie wymaga złożenia wniosku. Można go wypełnić i złożyć przez internet na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Po wysłaniu dokumentu należy udać się do dowolnego urzędu skarbowego, wojewódzkiego lub urzędu gminy z dowodem osobistym lub paszportem w celu potwierdzenia tożsamości. Czas na to przewidziany to maksymalnie 14 dni od daty złożenia wniosku. Wybór urzędu należy do nas, nie musi bowiem być to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Drugi sposób, znacznie łatwiejszy, ale obecnie dostępny tylko dla klientów banku PKO BP korzystających z bankowości elektronicznej, to utworzenie profilu po zalogowaniu do banku bez konieczności potwierdzenia danych w urzędzie. Wystarczy zalogować się na konto w banku i skorzystać z usługi.

Podpis jest, teraz rejestracja

Uzyskanie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy wymaga wypełnienia ankiety na stronie praca.gov.pl, która ustali właściwy status. Następny krok polega na wypełnieniu internetowego kwestionariusza. Na tym etapie trzeba będzie wprowadzić informacje o wykształceniu, miejscach zatrudnienia, ukończonych kursach oraz innych aspektach mających znaczenie w życiu zawodowym. Dokumenty muszą zostać zeskanowane, a wniosek opatrzony jednym z powyżej opisanych bezpiecznych podpisów.

Przy użyciu profilu zaufanego możesz składać wnioski i podania również do innych urzędów bez wychodzenia z domu. Przed przystąpieniem do działania warto jednak upewnić się, że dany urząd obsługuje wybraną usługę elektronicznie. Można to sprawdzić na stronie Ministerstwa.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://epuap.gov.pl/wps/portal


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
    Otrzymałeś zaległe wynagrodzenie lub premię? Sprawdź, czy ma to wpływ na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

  • Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy