Powrót

Mózg w dobrej formie podstawą sukcesu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-13

Bieganie jest zdrowe, zresztą jak każdy sport. Ćwiczenia dla mózgu poprawiają naszą pamięć i koncentrację. Jaki jednak związek mają ćwiczenia fizyczne z kondycją naszego umysłu i sukcesem zawodowym?

Nigdy nie jest za późno na to, aby poprawić kondycję naszego mózgu. Tymczasem to od niego właśnie zależy jakość naszego życia. 

Mózg kocha ćwiczenia aerobowe

Naukowcy twierdzą, że wystarczą trzy miesiące, aby poprawić kondycję mózgu. Czytanie, krzyżówki, nauka nowych rzeczy – to oczywiste sposoby na rozwój tego organu. Mało kto jednak wie o tym, jak bardzo korzystnie na kondycję umysłu wpływają ćwiczenia aerobowe. Jakie? Takie, jak najbardziej lubisz: może to być zarówno bieganie, jazda rowerem, pływanie, taniec czy też intensywny spacer. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych powiększa się bowiem w naszym mózgu obszar, który odpowiada za pamięć. Dodatkowo wytwarzane są przy tym endorfiny, zwane „hormonami szczęścia”. Jest to grupa hormonów peptydowych, w budowie chemicznej zbliżona do morfin. Są wytwarzane w ośrodkowym układzie nerwowym. Działają przeciwbólowo i są wydzielane w tym samym obszarze, co stres i lęk. Po tym wiec, jak pokonamy te przykre emocje, poczujemy nie tylko wyraźną ulgę, ale możemy wręcz popaść w euforię i poczuć znaczny przypływ szczęścia. Jak często powinniśmy ćwiczyć? Z punktu widzenia naszego mózgu warto ćwiczyć fizycznie przynajmniej trzy razy w tygodniu, nie zapominając przy tym o dodatkowych ćwiczeniach dla naszego umysłu, jakimi jest nauka nowych rzeczy.

Dieta mózgu

Jakie produkty korzystnie wpływają na nasz mózg? Ciemne, pełnoziarniste pieczywo, kasze, orzechy pobudzają pracę naszego mózgu, warto więc spożywać je regularnie. Produktem wskazanym w diecie są też jajka, które zawierają tzw. prekursory acetycholiny (neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za zapamiętywanie słów). Warto też jeść rośliny strączkowe, duszone lub gotowane mięso oraz owoce morza. Poza tym na docenienie zasługują też truskawki, jeżyny, borówka amerykańska i jagody acai oraz wszelkie inne, kolorowe warzywa i owoce.

Szczególnie wartościowe dla naszego mózgu są ryby, które zawierają kwasy omega 3. Te zaś zapobiegają wielu chorobom (m.in. chorobie Alzheimera), pomagają też zachować młodość i korzystnie wpływają na nasz nastrój.

A czego unikać? Przede wszystkim żywności wysoko przetworzonej typu fast food, węglowodanów prostych, tłuszczów trans i nasyconych. Zdaniem niektórych naukowców zbyt duża ilość tłuszczy trans w diecie może być przyczyną skurczenia mózgu.

Tajemnice umysłu

O tym, że kondycja naszego mózgu ma ogromny wpływ na sukces zawodowy, nie trzeba nikogo przekonywać. Im więcej umiemy, im szybciej przyswajamy wiedzę, im łatwiej i szybciej się koncentrujemy, tym jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku pracy. We współczesnym świecie, gdzie dominuje koncepcja „Life Long Learning”, czyli uczenia się przez całe życie, umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy jest bezcenna.

Ciekawe jest jednak to, że zmiana trybu życia, polegająca na uwzględnieniu ćwiczeń fizycznych, odpowiedniej diety i ćwiczeń dla mózgu, może odmłodzić wspomniany narząd nawet o 10 lat! To wszystko jest możliwe nawet wtedy, gdy przez długie lata zaniedbywaliśmy nasz mózg, karmiąc go śmieciowym jedzeniem i nie dbając o jego rozwój.

Czy zatem jest lepszy i prostszy sposób, by wkroczyć na kolejny szczebel kariery, niż zadbanie o nasz unikalny narząd?

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy