Powrót

Jak zatrudnić cudzoziemca?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-07-26

Chciałbyś zatrudnić cudzoziemca, który przebywa w Polsce? Nie jesteś pewien, czy możesz go zatrudnić, nie wiesz na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek, jak zatrudnić cudzoziemca!

By ustalić, jakie dokumenty będą niezbędne, warto żebyście wspólnie z cudzoziemcem odpowiedzieli na najważniejsze pytania.

Zebranie tych podstawowych informacji bardzo ułatwi decyzję o krokach, które musicie wykonać w celu legalizacji zatrudnienia.

1. Z jakiego kraju pochodzi cudzoziemiec?

Pamiętaj - obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii mogą w Polsce przebywać oraz wykonywać pracę na takich samych zasadach jak obywatele polscy, czyli bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę

2. Na jakiej podstawie cudzoziemiec przebywa w Polsce?

Dokument pobytowy, a w zasadzie podstawa jego wydania, może zwalniać cudzoziemca z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, nie jest wymagana tym samym rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Cudzoziemcy, którzy mogą w Polsce legalnie wykonywać pracę to osoby, które spełniają na przykład jeden z poniższych warunków:

  • posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • udzielono im ochrony uzupełniającej w Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiadają zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej
  • lub posiadają zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.

Pełen katalog cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy w Polsce znajduje się w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Również w rozporządzeniu w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę wymienione zostały sytuacje, gdy, zgodnie z nazwą aktu, nie będziesz musiał uzyskiwać dla cudzoziemca zezwolenia. Są tam ujęci między innymi studenci studiów stacjonarnych odbywanych w Polsce.

3. Procedura uproszczona – ale ograniczona czasowo

Pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca - obywatela Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii lub Ukrainy może skorzystać z uproszczonej formy legalizacji zatrudnienia, czyli może zarejestrować oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie takie rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy w celu wykonywania pracy. Na podstawie oświadczenia cudzoziemiec może pracować w Polsce przez maksymalny okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Druk oświadczenia dostępny jest na stronie urzędu pracy. Urzędy pracy na swoich stronach internetowych informują również szczegółowo o przebiegu procedury - podają terminy, w jakich rejestrowane są oświadczenia, niektóre stawiają dodatkowe wymogi.

4. Zezwolenie na pracę – jeśli chcesz zatrudniać dłużej

Jeśli jednak pracodawca chce zatrudnić cudzoziemca na okres dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas powinien ubiegać się o zezwolenie na pracę dla tego cudzoziemca w urzędzie wojewódzkim. Jednym z dokumentów wymaganych jako załącznik do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę jest opinia starosty. Opinię taką pracodawca uzyskuje z powiatowego urzędu pracy. Należy złożyć ofertę pracy na to stanowisko, powiatowy urząd pracy sprawdzi, czy w rejestrze osób bezrobotnych znajdują się osoby spełniające wymagania podane w ofercie. Po przeprowadzeniu testu rynku pracy starosta wyda opinię. Szczegółowych informacji dotyczących procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę udzielają urzędy wojewódzkie, wydziały spraw cudzoziemców.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła: http://www.aplikacja.migrant.info.pl/

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy