Powrót

Dzień Nauczyciela

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-10-14

14 października, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, to od 1982 roku oficjalnie Dzień Edukacji Narodowej. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Uważany przez wielu za dzień wolny dla nauczycieli, jest w rzeczywistości zwykłym dniem pracy.

Zgodnie z aktem prawnym regulującym przepisy pracowników szkoły – Kartą Nauczyciela, 14 października uznany został za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie zwolnieni są ze swoich obowiązków i nie muszą w tym dniu przychodzić na lekcje. Inaczej jednak wygląda to z perspektywy samych uprawnionych do świętowania pracowników, ci nie muszą prowadzić lekcji, ale muszą świadczyć pracę.

Lekcji nie ma, a pracować trzeba

Skoro w dniu pracowników oświaty nie ma lekcji, dlaczego pracownicy muszą przychodzić do pracy? Sięgnijmy do przepisów. Artykuł 74 Karty Nauczyciela stanowi, że w tym dniu nie odbywają się lekcje, ale nie jest on też świętem ustawowo wolnym od pracy. Dla obecnych w szkole uczniów dyrektor placówki zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Nie może wysłać podopiecznych do domu - zamknąć szkoły, aby nauczyciele mogli świętować. Reasumując, w tym dniu nauczyciel zwolniony jest z prowadzenia lekcji, ale zobowiązany jest sprawować opiekę nad uczniami, którzy przyszli do szkoły.

Dlatego 14 października w szkołach często organizowane są apele, imprezy okolicznościowe. O tym, w jaki sposób w szkole obchodzony będzie ten dzień, decyduje dyrektor, rada pedagogiczna, która zatwierdza plan pracy szkoły oraz rodzice, którzy ten plan opiniują.

Za pełnienie dyżuru w tym czasie pracownikom szkoły nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.

Trochę historii

Dzień Nauczyciela, a następnie Edukacji Narodowej nie bez przyczyny został ustalony na 14 października. W tym dniu, w 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy