Powrót

Działalność sezonowa pomysłem na biznes

Grudzień, a nawet już druga połowa listopada, to dobry czas nie tylko na wydatki, ale i na dołożenie dodatkowego grosza do domowego budżetu. Koniec roku bowiem to doskonały moment na założenie sezonowej działalności.

Czas ten można śmiało uznać  za jeden z najbardziej owocnych okresów w szukaniu pomysłu na biznes. Można przecież sprzedawać drzewka, jemioły, ozdoby sylwestrowe czy fajerwerki.

Od czego zacząć?

Skoro pomysł na biznes już jest, czas na rejestrację. Tej formalności należy dokonać  w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP) oraz do ZUS lub KRUS. Wymieniony wniosek pozwala także na wybór formy opodatkowania.

Kolejny krok

Po złożeniu wniosku CEIDG, nie później niż w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności, należy złożyć w dowolnym oddziale ZUS uzupełniony druk ZUA - jeśli wykonywana działalność jest jedynym naszym źródłem dochodów lub ZZA - gdy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnego wynagrodzenia.

Formy opodatkowania

W przypadku firmy o charakterze sezonowym do wyboru jest kilka form podatkowych: na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub karta podatkowa. Kasa rejestrująca i obowiązek wydawania paragonów spoczywa na sprzedających towary oraz usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, których obrót przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwotę 20 tys. zł. Przepis ten obowiązuje jednak tylko do końca roku.

Dodatkowe dokumenty/zezwolenia

Niektóre, nawet sezonowe działalności, dla działania zgodnie z przepisami potrzebują dodatkowych zezwoleń. Takim przykładem może być wspomniana wcześniej sprzedaż choinek, gdzie wymagana jest zgoda urzędu gminy. Sprzedaż fajerwerków nie wymaga zezwoleń, ale narzuca rygorystyczne warunki bezpieczeństwa. Sprzedaż na targowiskach, z samochodu  jest zabroniona.

Nasuwa się pytanie: jaka jest więc różnica między tradycyjną działalnością a sezonową? Prowadzenie tego rodzaju firmy w świetle przepisów nie różni się niczym od tradycyjnie pojmowanej działalności gospodarczej. To, co je odróżnia, to okres prowadzenia. Prawo nie nakazuje przedsiębiorcy prowadzenia firmy przez cały rok. Można zarejestrować biznes tylko na określony czas - po kilku miesiącach zawiesić do kolejnych świąt.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług


Zobacz podobne artykuły:

 • Dodatek za pracę w nocy w 2018 roku
  Pracujesz w nocy? Sprawdź, jakie masz uprawnienia i w jakiej wysokości otrzymasz dodatek w 2018 roku!

 • Co powinieneś wiedzieć o zatrudnieniu?
  Każdego kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie etapy procesu rekrutacji i otrzyma propozycję pracy, czeka jeszcze jedno, bardzo istotne zadanie – dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem.

 • Praca tymczasowa dobra nie tylko na wakacje!
  Przepisy dotyczące pracy tymczasowej

 • Czy zabraknie pracy dla programistów? - prognoza na 2020 rok
  Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla uspokajają: firmy z branży IT mają się dobrze i będą miały jeszcze lepiej.

 • Testy psychometryczne – skuteczne narzędzie rekrutacji
  Trendy w rekrutacji nieustannie się zmieniają. CV nie określi temperamentu kandydata, a pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej może być mylące. I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne!

 • Ostatnia chwila, żeby znaleźć pracę na wakacje
  Przepisy dotyczące pracy tymczasowej

 • Dlaczego warto założyć profil w biznesowych mediach społecznościowych?
  Rola mediów społecznościowych w rekrutacji

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.