Archiwum wiadomości Rynku pracy w mediach

  • 02.01.2024

    Wsparcie przedsiębiorców w 2023. PARP podsumowuje miniony rok

    Polska od lat jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. Znaczna część tych środków jest przeznaczona na rozwój innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. Wsparcie w tym zakresie oferuje m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która w 2023 roku uruchomiła pierwsze nabory z perspektywy unijnej na lata 2021-2027. W ramach programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) do Agencji wpłynęło łącznie ponad 5,7 tys. wniosków. W 2024 r. PARP uruchomi kolejne nabory umożliwiające wsparcie firm z sektora MŚP, samorządów oraz innowatorów.

  • 29.12.2023

    Pensje Polaków ciągle rosną. W tych regionach zarabia się najwięcej

    Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. wyniosło 7106,54 zł. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosło nominalnie o 13 proc.

  • 29.12.2023

    RPO pisze w sprawie wliczania do stażu pracy m.in. działalności gospodarczej

    Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by dowiedzieć się, czy resort podejmie działania, aby do pracowniczego stażu pracy wliczane były okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy pracy wykonywanej w formach pozapracowniczych. Rzecznik zabiega o to od kilku lat.

  • 29.12.2023

    SA: Stałe leczenie, a nawet operacja - nie uprawnia do renty

    Zakwalifikowanie do zabiegu operacyjnego nie jest równoznaczne z niezdolnością do pracy. Tak samo należy ocenić przypadek, gdy wnioskodawca poddał się takiemu zabiegowi. O ile w każdym z tych przypadków całkowicie lub częściowo nie utracił on zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

  • 29.12.2023

    2024 rok: W PPK większy limit wynagrodzenia uprawniający do obniżenia wpłaty podstawowej

    Dla uczestnika PPK zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego oznacza, że zmienia się kwota, jaka musi trafić na jego rachunek PPK, aby nabył prawo do dopłaty rocznej za rok, w którym wynagrodzenie to obowiązuje. Pracownik korzystający z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK powinien sprawdzić, ile - po tej podwyżce - może miesięcznie zarobić, aby nadal korzystać z tego obniżenia.

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.