Повернутися

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype

Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Może rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype nie jest jeszcze standardem, ale coraz częściej pracodawcy korzystają z tej formy rekrutacji. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy obie strony dzieli duża odległość. Pozwala pracodawcy na wyeliminowanie niewykwalifikowanych kandydatów do spotkania w pełnym wymiarze.

 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do takiej rozmowy?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jest to spotkanie rekrutacyjne i obowiązują te same zasady, co przy spotkaniu w realu. Dlatego też warto zadbać o wygląd. Nie rozmawiaj w dresie, tylko w odpowiednim stroju biznesowym, zarówno w górnej jak i dolnej części, może bowiem się zdarzyć, że podczas rozmowy będziesz zmuszony odejść od komputera.

Wybierając miejsce rozmowy, zwróć uwagę na to, aby było ono ciche i spokojne. Pamiętaj również o tym, że nasz przyszły pracodawca widzi nie tylko ciebie, ale również i to, co się dzieje wokół.  Zadbaj więc o odpowiednie tło, niech będzie to gładka ściana lub biblioteczka. Ogranicz hałas do minimum: zamknijmy okno, aby nie było słychać dźwięków ulicy, szczekania psów, wycisz telefon i uprzedź domowników.

Przed rozmową przygotuj wszystkie, niezbędne dokumenty: listy polecające, CV, informacje na temat przyszłego pracodawcy, listę pytań, aby móc w trakcie rozmowy dyskretnie zerknąć do notatek w razie wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby nie czytać z kartki gotowych odpowiedzi!

Podczas rozmowy siedź prosto, nie bujaj się na krześle i nie podpieraj twarzy. Pracodawca powinien czuć, że cała twoja uwaga jest skupina na nim. Patrz w kamerę, a nie w monitor bądź jakiś punkt w mieszkaniu, szczególnie kiedy kamera jest ustawiona obok komputera.

 

Wskazówki techniczne

 

Zakładając konto, tak jak w przypadku adresu mailowego, zwróć uwagę na login, ważne, aby był biznesowy. Najlepiej niech to będzie nasze imię i nazwisko. Loginy typu „kicia” są niedopuszczalne, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Aby rozmowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń potrzebna jest dobra jakość połączenia. Zadbaj o to, aby sieć nie była nadmiernie obciążona. Zamknijmy wszystkie programy, które mogą dodatkowo obciążać transfer i rozpraszać komunikatami np. z Facebooka. Sprawdź także dźwięk i video.

 

Kto dzwoni pierwszy

 

Kto zadzwoni, najlepiej ustalić wcześniej. Jeśli  zapomnieliście o tym, z reguły pierwsza dzwoni ta osoba, która zaprosiła na rozmowę, czyli  pracodawca, rekruter. Jeśli nie umówiliście się na konkretną godzinę, możesz wysłać wiadomość, że jesteś gotowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy