Повернутися

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype

Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Może rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype nie jest jeszcze standardem, ale coraz częściej pracodawcy korzystają z tej formy rekrutacji. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy obie strony dzieli duża odległość. Pozwala pracodawcy na wyeliminowanie niewykwalifikowanych kandydatów do spotkania w pełnym wymiarze.

 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do takiej rozmowy?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jest to spotkanie rekrutacyjne i obowiązują te same zasady, co przy spotkaniu w realu. Dlatego też warto zadbać o wygląd. Nie rozmawiaj w dresie, tylko w odpowiednim stroju biznesowym, zarówno w górnej jak i dolnej części, może bowiem się zdarzyć, że podczas rozmowy będziesz zmuszony odejść od komputera.

Wybierając miejsce rozmowy, zwróć uwagę na to, aby było ono ciche i spokojne. Pamiętaj również o tym, że nasz przyszły pracodawca widzi nie tylko ciebie, ale również i to, co się dzieje wokół.  Zadbaj więc o odpowiednie tło, niech będzie to gładka ściana lub biblioteczka. Ogranicz hałas do minimum: zamknijmy okno, aby nie było słychać dźwięków ulicy, szczekania psów, wycisz telefon i uprzedź domowników.

Przed rozmową przygotuj wszystkie, niezbędne dokumenty: listy polecające, CV, informacje na temat przyszłego pracodawcy, listę pytań, aby móc w trakcie rozmowy dyskretnie zerknąć do notatek w razie wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby nie czytać z kartki gotowych odpowiedzi!

Podczas rozmowy siedź prosto, nie bujaj się na krześle i nie podpieraj twarzy. Pracodawca powinien czuć, że cała twoja uwaga jest skupina na nim. Patrz w kamerę, a nie w monitor bądź jakiś punkt w mieszkaniu, szczególnie kiedy kamera jest ustawiona obok komputera.

 

Wskazówki techniczne

 

Zakładając konto, tak jak w przypadku adresu mailowego, zwróć uwagę na login, ważne, aby był biznesowy. Najlepiej niech to będzie nasze imię i nazwisko. Loginy typu „kicia” są niedopuszczalne, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Aby rozmowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń potrzebna jest dobra jakość połączenia. Zadbaj o to, aby sieć nie była nadmiernie obciążona. Zamknijmy wszystkie programy, które mogą dodatkowo obciążać transfer i rozpraszać komunikatami np. z Facebooka. Sprawdź także dźwięk i video.

 

Kto dzwoni pierwszy

 

Kto zadzwoni, najlepiej ustalić wcześniej. Jeśli  zapomnieliście o tym, z reguły pierwsza dzwoni ta osoba, która zaprosiła na rozmowę, czyli  pracodawca, rekruter. Jeśli nie umówiliście się na konkretną godzinę, możesz wysłać wiadomość, że jesteś gotowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych na 365 dni - komu przysługuje?
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, po spełnieniu warunków, co do zasady przysługuje na 180 lub 365 dni. Kto może liczyć na zasiłek przez rok? Odpowiadamy.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy