Повернутися

Profil pomocy a formy wsparcia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-04-12

Masz już określony profil pomocy? Jest to I profil? Sprawdź, z jakich form wsparcia możesz skorzystać!

Przyznanie wsparcia z urzędu pracy uzależnione jest w pierwszej kolejności od ustalanego tuż po rejestracji profilu pomocy. Profil identyfikowany jest na podstawie odpowiedzi na pytania określające oddalenie od rynku pracy oraz gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy - elementy wskazujące na potrzebę i chęć do podjęcia pracy.

Podnoszenie kwalifikacji

Osoby, dla których został określony I profil pomocy, mogą korzystać z form wsparcia, które mają za zadanie pomóc w podwyższeniu kwalifikacji lub uzyskaniu zupełnie nowych. Zainteresowani mogą wnioskować o szkolenie grupowe, jeśli w planie znajdą takie, które je interesuje lub poszukać szkolenia, które urząd sfinansuje w ramach tzw. szkolenia indywidualnego. Urząd może pokryć również koszty egzaminów i licencji.

Wsparcie na własny biznes

I profil pomocy uprawnia również do ubiegania się o środki na sfinansowanie założenia własnej firmy. Maksymalnie zarejestrowany bezrobotny może uzyskać ponad 25 tysięcy złotych. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest spełnianie pozostałych warunków opisanych w ustawie oraz wewnętrznym regulaminie danego urzędu pracy.

Jeśli wsparcie jest za niskie lub z innych przyczyn bezrobotny nie może go uzyskać, pozostaje jeszcze pożyczka, która przekracza 70 tysięcy złotych.

Bon na start

Osoby młode, do 30. roku życia, mogą starać się o bon stażowy, szkoleniowy, zatrudnieniowy lub na zasiedlenie. W ramach bonu młody bezrobotny może podnieść swoje kwalifikacje dzięki sfinansowaniu szkolenia, zdobyć doświadczenie na stażu lub zachęcić pracodawcę do zatrudnienia go pomimo braku doświadczenia, oferując wsparcie urzędu w dofinansowaniu wynagrodzenia. W przypadku braku możliwości podjęcia zatrudnienia w miejscu zamieszkania, a możliwości podjęcia pracy w innym mieście, urząd może pomóc w pokryciu kosztów zakwaterowania.

Pomoc po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem

Rodzice powracający na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka lub osoby sprawujące opiekę nad osobą zależną, które w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną, mogą zostać skierowane do pracy w ramach dofinansowania do wynagrodzenia.

Zatrudniający ich pracodawcy otrzymają przez co najmniej 12 miesięcy dofinansowanie części wynagrodzenia.

Dodatkowo, urząd pracy może zrefundować koszty przejazdu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, odbywania stażu lub pokryć koszty zakwaterowania.

Osoby z pierwszym profilem pomocy mogą także bez ograniczeń korzystać z pośrednictwa pracy oraz poradnictwa zawodowego.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy