Повернутися

Sprawdź przyszłego pracodawcę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-09-22

Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.

Poszukując pracy, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ofertę zatrudnienia, ale i na firmę, która ją zamieściła. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo spełnia Twoje oczekiwania, czy ma stabilną pozycję na rynku, jakie pracownicy mają możliwości rozwoju, czy pracodawca dba o zespół oraz o wzajemne relacje. Od czego zacząć?

 

Strona internetowa

Zacznij od zapoznania się z historią firmy oraz jej struktury organizacyjnej. Nie chodzi o to, by uczyć się jej na pamięć. Warto zwróć jednak uwagę na kilka aspektów, czyli jak długo firma istnieje na rynku, jakich specjalistów zatrudnia i z jakimi firmami współpracuje.

 

Rejestry podmiotów gospodarczych

Rejestry CEIDG / KRS również mogą okazać się pomocne podczas weryfikacji potencjalnego pracodawcy. Tutaj przynajmniej masz pewność, że informacje dotyczące typu działalności, zarządu, czy kapitału zakładowego są wiarygodne.

 

Media społecznościowe

Profile firmowe w mediach społecznościowych to nie tylko kopalnia wiedzy o pracodawcy, ale i doskonałe źródło opinii osób, które miały z nim styczność. Aby mieć pewność, w których serwisach firma jest aktywna, sprawdź dostępne na jej stronie www ikony social media.

 

Informacje branżowe i rankingi

Częstą motywacją kandydatów do ubiegania się o stanowisko w konkretnej firmie jest jej pozycja na rynku. Przeanalizuj zatem najnowsze rankingi pracodawców i sprawdź, którą pozycję zajmuje oraz jakie nagrody otrzymała. Nie należy też zapominać o opiniach podmiotów i osób działających w tej samej branży. Wybieraj serwisy rzetelne, sprawdzone, w których autorzy opinii podpisują się imieniem i nazwiskiem.

 

Pracownicy

Jeśli znasz byłego lub obecnego pracownika firmy, zapytaj jaką ocenę wystawiliby swojemu pracodawcy. Można powiedzieć, że pracownik to najlepszy ambasador firmy, a jego opinia stanowi najbardziej wiarygodne źródło informacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na zajmowane przez nich stanowiska oraz przebieg kariery w tym przedsiębiorstwie.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.praca.pl/poradniki/zmiana-pracy/jak-sprawdzac-przyszlego-pracodawce_pr-1387.html

https://www.skanska.pl/ABCrekrutacji/wskazowki-rekrutacyjne/jak-sprawdzic-pracodawce/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy